У росії почастішали вибухи та пожежі: що саме горить і які причини

Читать на русском
Які надзвичайні події відбувалися на території росії від початку вторгнення та що було причиною, читайте у матеріалі.

Повномасштабна війна росії проти України триває вже 133 дні. Протягом понад чотирьох місяців окупанти випустили щонайменше 2 800 різних ракет, переважно — по цивільних об’єктах. Вони обстрілюють інфраструктуру, школи, торгові центри та житлові будинки. А у відповідь кажуть, що руйнування там сталися «внаслідок ураження військового об’єкту поблизу». Водночас, з 24 лютого у росії, зокрема, у прикордонних з Україною регіонах, чимало разів виникали «містичні» пожежі та лунали вибухи. Часто тамтешня влада звинувачувала в цьому Україну, іноді – просто відмовчувалася. «Слово і діло» вирішило згадати всі надзвичайні події, які відбувалися на території росії від початку вторгнення.

Які надзвичайні події відбувалися на території рф з 24 лютого

4 березня – Курська область

У селищі Тьоткіне Курської області, що межує з Україною, стався потужний вибух на складі з боєприпасами, облаштованому на території спиртзаводу. За інформацією російської пропаганди, на території заводу була ремонтна база ЗС рф, де відновлювали бронетехніку, задіяну у війні проти України.

29 березня – Бєлгородська область

Увечері 29 березня у Бєлгородській області, що межує з Україною, сталися вибухи. Губернатор області тоді заявив, що жертв та постраждалих серед мешканців немає. Руйнувань на території селища також немає.

В екстрених службах області повідомили, що, за попередніми даними, причиною вибухів під Бєлгородом став людський фактор. Згодом губернатор назвав причиною вибухів під Бєлгородом пожежу на складі боєприпасів.

У Генштабі ЗСУ тоді заявили, що самовільна детонація боєприпасів відбулась через нехтування правилами безпеки та порушення вимог транспортування боєприпасів.

1 квітня – Бєлгород

У російському місті Бєлгород, що розташоване неподалік кордону з Україною, сталася масштабна пожежа на нафтобазі. Вогонь охопив резервуари з паливом, пожежі надали підвищений ранг складності. Губернатор області В'ячеслав Гладков заявив, що нафтобазу «атакували два українські гвинтокрили».

Тоді радник глави ОПУ Олексій Арестович заявив, що за те, що відбувається на території росії, відповідає її керівництво. Воно й має розбиратися, що ж сталося у Бєлгороді.

Пізніше секретар РНБО Олексій Данілов наголосив, що Україна не має відношення до вибухів на нафтобазі Бєлгорода. Це робота місцевих, які починають «дещо розуміти».

У Білому домі також відреагували на цю пожежу. Там заявили, що удари по нафтобазі в російському Бєлгороді абсолютно нічого не змінюють: «Є тільки один агресор у війні проти України, і це росія; абсолютно не важливо, що відбувається на її території».

Ба більше, група розслідувачів Conflict Intelligence Team встановила, що ракета, яка вибухнула поблизу Бєлгорода, прилетіла з території самої країни-агресора. Це була крилата ракета, яких немає на озброєнні української армії. Водночас, розслідувачі сумнівались, що це була російська провокація – найімовірніша помилка наведення чи сходження боєприпасу з траєкторії.

12 квітня – Бєлгородська область

У місті Шебекіно Бєлгородської області невідомі на мосту через річку пошкодили залізничні колії, що ведуть до українського кордону.

13 квітня – Курська область

ЗМІ рф заявили з посиланням на губернатора Курської області, що 13 квітня стався обстріл російського прикордонного наряду у Кореневському районі нібито з лісосмуги на українській території.

14 квітня – Брянська область

ФСБ рф повідомила, що нібито з боку України було обстріляно прикордонний пункт пропуску в Брянській області, внаслідок обстрілу було пошкоджено два автомобілі, ніхто не постраждав.

14 квітня – Бєлгородська область

Губернатор області повідомив про обстріл нібито з боку України села Журавлівка. Там пошкоджено житлові будинки та соціальні об'єкти. Мешканців уже раніше евакуювали із населеного пункту. Постраждалих та жертв серед мирного населення не було.

21 квітня – Твер

Російські офіційні особи заявили, що щонайменше 17 людей загинуло під час сильної пожежі в Центральному науково-дослідному інституті Військ повітряно-космічної оборони росії. Інститут розташований за 180 км на північний захід від Москви.

21 квітня – Івановська область

На Дмитрівському хімічному заводі в місті Кінешма стався вибух. Цей завод є одним з найбільших на території рф. Російські ЗМІ з посиланням на МНС писали, що пожежа виникла в цеху ангарного типу, який не використовувався.

25 квітня – Брянськ

У російському Брянську вночі 25 квітня пролунали вибухи. Тоді, за інформацією росЗМІ, загорілися резервуари з паливом у військовій частині на Московському проспекті та на нафтопереробному заводі. У росії заявили, що удар був нанесений з допомогою безпілотників. Після цього один із резервуарів спалахнув.

27 квітня – Бєлгородська область

У Бєлгородській області вночі сталася пожежа на складі боєприпасів, було чути кілька вибухів. Тоді руйнувань житлових будівель та постраждалих серед мирного населення не було. Рано-вранці відкрите горіння пожежі вже ліквідували.

27 квітня – Воронезька область

Влада Воронезької області заявила про кілька вибухів. Губернатор регіону написав, що поряд з Воронежем знищили безпілотник.

28 квітня – Бєлгородська область

У Бєлгороді в ніч проти 28 квітня спрацювали системи ППО, повідомили у пресслужбі уряду регіону. Жодних подробиць в уряді не навели.

У соцмережах почали розповсюджуватися записи, на яких видно спалахи в небі, а також чути звуки вибухів.

30 квітня – Сахалін

На Сахаліні сталася пожежа на тепловій електростанції ГРЕС-2 потужністю 120 МВт. У компанії «Сахаліненерго» повідомили, що причиною пожежі стало відключення одного з турбогенераторів.

Згодом видання Daily Mail писало про можливу диверсію та електростанції.

1 травня – Бєлгород

У районі міста Бєлгород знову було чутно вибухи. Пізніше стало відомо, що причиною вибухів під Бєлгородом стала пожежа на об'єкті міністерства оборони росії.

1 травня – Курська область

У Курській області рф частково обвалився залізничний міст. Губернатор області заявив, що обвал стався внаслідок диверсії. Залізнична гілка використовувалася для пересування товарних поїздів. Постраждалих немає.

1 травня – Перм

На території пермського порохового заводу прогримів сильний вибух, влада намагалась приховати інформацію. За словами очевидців, вони почули різкий шум, від якого затремтіли вікна. Далі мешканці міста побачили з вікон стовп густого диму, який виходив із території заводу. За інформацією місцевих ЗМІ, внаслідок вибуху загинуло щонайменше двоє співробітників.

Пермський завод зокрема випускає заряди до реактивних систем залпового вогню, комплексів ППО, заряди двигунів для авіаракет, стартово-розгінні системи крилатих ракет, вироби для комплексу ПРО А-135.

3 травня – Твер

3 травня під Твер'ю спалахнула автостоянка вантажних автомобілів, внаслідок чого було знищено майже 40 транспортних засобів.

3 травня – Підмосков'я

У Підмосков'ї в окрузі Богородське вночі сталася велика пожежа на території комплексу складів, де зберігалася друкована продукція. Площа пожежі склала майже 34 тисячі м². Пожежа виникла в ангарі на складі прокремлівського видавництва. Внаслідок цього комплекс частково обвалився.

11 травня – Бєлгородська область

Губернатор області заявив, що село Солохи, яке розташоване біля кордону, зазнало обстрілу нібито з боку України. Внаслідок цього було поранено семеро людей, одна людина загинула.

За словами голови регіону, у селі пошкоджено один із будинків, а також спалахнув очерет, що росте за межами населеного пункту.

12 травня – Хабаровський край

На території військової частини у селищі Тейсін Хабаровського краю прогримів вибух. Інцидент стався «під час розвантаженні боєприпасів», проте його причини не уточнюються. Внаслідок вибуху помер солдат-строковик.

Крім того, ще четверо російських військових отримали поранення, двох з них госпіталізували.

14 травня – Бєлгород

У Бєлгороді вночі було чути вибухи. Інформація про це поширилась у місцевих пабликах. На відео, що викладали люди, були чутні вибухи і видно яскраві спалахи в нічному небі. Влада офіційно не коментувала, що це були за вибухи.

19 травня і раніше – підпал військкоматів

Станом на 19 травня у росії з початку вторгнення в Україну зафіксували щонайменше 12 випадків умисного підпалу військкоматів. Лише за той тиждень таких випадків було п'ять: у Ростовській, Рязанській областях, а також у Волгограді та Омську.

23 травня – Курська область

У Курській області повідомили про збиття силами ППО нібито українських цілей. За словами губернатора області, у Рильському районі засоби протиповітряної оборони російської армії «не допустили провокацій з українського боку».

25 травня – Бєлгородська область

У Бєлгородській області заявили про обстріл прикордонного з Україною села Журавлівка, внаслідок якого є один поранений та пошкоджені будинки. До цього, за словами очільника району, на території Бєлгородської області до 9 червня продовжили «жовтий» рівень терористичної небезпеки.

6 червня – Курська область

У Курській області повідомили про черговий обстріл селища Тьоткіне. Внаслідок обстрілу було пошкоджено міст та місцеві підприємства, зокрема, були пошкодження на території цукрового заводу.

14 червня – Брянська область

У Брянській області повідомили про обстріл села Займище міського округу Клинці. Місцеві жителі інформували про вибух поблизу військової частини. Було пошкоджено кілька житлових будинків. За попередньою інформацією, поранено чотирьох людей.

Один із очевидців розповідав, що незадовго до вибухів бачив гелікоптер у небі, який кружляв над військовою частиною і потім двічі вистрілив.

15 червня – Курська область

У Курській області повідомили про обстріл прикордонного автомобільного пункту пропуску «Крупець» Рильського району на кордоні з Сумською областю. Тоді губернатор заявив, що «супротивник з боку України обстріляв пункт пропуску, їхні прикордонники придушили напад вогнем у відповідь». Постраждалих і руйнувань не було.

17 червня – Бєлгородська область

У Бєлгородській області розбився російський штурмовик Су-25. Літак впав у Корочанському районі після того, як, за попередніми даними, зачепив опору лінії електропередач. Причиною події могла стати технічна несправність.

Літак упав у безлюдному місці, руйнувань на землі не було. Льотчику вдалося катапультуватися.

21 червня – Ростовська область

У Ростовській області зазнав аварії вже другий за тиждень штурмовик Су-25. Пілот штурмовика загинув. За інформацією рф, літак зазнав аварії під час планового навчально-тренувального польоту. Політ нібито виконувався без боєкомплекту, літак звалився в безлюдному місці. Причину аварії літака не назвали, як і причина того, чому пілот не зміг покинути падаючий штурмовик.

22 червня – Владимирська область

На військовому арсеналі ЗС рф у селищі Брастово Владимирської області сталася пожежа, яка призвела до детонації боєприпасів і вибухівки, які там зберігалися. Інцидент стався на території військової частини головного ракетно-артилерійського управління російського міністерства оборони.

За інформацією росЗМІ, внаслідок вибуху загинули чотири особи, ще стільки ж отримали поранення різного ступеня тяжкості.

24 червня – Рязань

Недалеко від міста Рязань впав в поле військово-транспортний літак Іл-76. Щонайменше три людини на борту літака загинули. На борту літака перебувало дев'ять осіб. Шістьох пасажирів Іл-76, що вижили, госпіталізували. Літак впав в поле і загорівся від удару об землю.

29 червня – Москва

У москві в районі Каширського шосе спалахнула масштабна пожежа. Зайнялося сміття на звалищі, площа пожежі становила понад 2 тисячі м². До гасіння залучили авіацію. За інформацією рятувальників, пожежа на півдні москви охопила два металеві ангари. За попередньою версією, пожежа сталася через підпал.

За даними агентства «Москва», в ангарах на Каширському шосе спалахнули покришки. Також повідомлялося про вибухи газових балонів. Над місцем у районі епіцентру пожежі піднявся чорний стовп диму.

3 липня – Бєлгород

У російському Бєлгороді, з території якого постійно обстрілюють Харків, пролунала серія вибухів. За інформацією місцевих ЗМІ, внаслідок цього загинуло п'ятеро осіб, а ще четверо отримали поранення. Попередньо було пошкоджено 50 будинків, з них п'ять приватних будинків зруйновано повністю.

Пізніше з'явилася інформація про те, що в Бєлгороді виявили тіла ще 2 загиблих людей.

Як повідомляли росЗМІ, у місті знайшли частини ЗРК «Панцир». У ЗСУ немає такого озброєння, це російська ЗРК малого радіусу дії. Натомість міноборони рф звинуватило Україну в ударі по Бєлгороду ракетами «Точка-У».

3 липня – Москва

У столиці росії спалахнув хмарочос Capital Towers, висота якого становить майже 300 метрів.Пожежа почалася на даху недобудованих веж Capital Towers біля Москва-Сіті.

Дим можна було бачити з усіх боків. За попередньою інформацією, пожежа сталася внаслідок займання будівельних риштувань. Про постраждалих не повідомляли. Російські служби спочатку взагалі не повідомляли про пожежу і казали, що інформацію треба ретельно перевірити.

5 липня – Курська область

Губернатор Курської області заявив, що вранці стався обстріл прикордонних населених пунктів. Зафіксовано прильоти у селі Маркове, знову рвуться снаряди у селищі Тьоткіне. За попередніми даними, внаслідок обстрілу ніхто не постраждав.

Якими можуть бути причини «загадкових» вибухів?

Загалом, за 133 дні повномасштабної війни у росії зафіксували понад 35 «містичних» вибухів, пожеж, аварій тощо. Більшість з них сталися у Бєлгородській та Курських областях, тобто у тих, що межують з Україною.

Саме місцева влада з цих регіонів і найчастіше звинувачувала Україну в обстрілах.

Водночас, надзвичайні події ставалися і у віддалених від України регіонах, наприклад, у Підмосков’ї, Твері чи Пермі.

Крім цього, у різних містах фіксували і поодинокі випадки ймовірної диверсії як от підпал військкомату, авто з символікою окупантів тощо. Водночас НП у військкоматах пов’язують з бажанням знищити списки призовників.

Росія влаштовує «теракти» на своїй території з метою звинуватити Україну – РНБОУ росії сталося вже кілька вибухів, у скоєнні яких керівництво звинувачує українські ДРГ. Однак це план терактів самої рф для провокацій.

Українська влада неодноразово наголошувала, що росія обстрілює власні території, щоб посіяти паніку серед власного населення, адже через уявну загрозу з боку України рф може готувати привід для «превентивних» ударів чи, наприклад, для загальної мобілізації.

Ще у середині квітня Центр протидії дезінформації при РНБО наголошував, що у росії почали вчиняти серію нібито терактів на своїй території для нагнітання антиукраїнської істерії.

За кілька днів до цього українська розвідка попередила, що спецслужби рф планують серію терактів з мінуванням і підривом житлових будинків, лікарень і шкіл у російських населених пунктах, а також завдання ракетно-бомбових ударів по Бєлгороду або одному з міст окупованого Криму.

Радник голови ОПУ Олексій Арестович також припустив, що у росії починає підніматися якийсь партизанський рух. Як приклад він навів ситуацію, що сталася у Брянській області.

«Троє невідомих у Брянській області напали на військову частину. Обстріляли її… Вони були в одязі правого сектору, бо один був у червоному, другий був у чорному, третій – у червоно-чорному. Відкрили вогонь, когось там поранили, їх там шукають… Це все їхнє повідомлення, без дурнів. У масках на білих конях (іронізує – Ред.)», – сказав він.

Також кілька разів зі сторони української влади звучали натяки на можливу роботу диверсантів та тих росіян, які «почали щось розуміти».

Нагадаємо, 5 липня російські окупанти здійснили масований обстріл центру та мікрорайону Північний міста Слов'янськ. Внаслідок обстрілів загинуло щонайменше двоє осіб, ще семеро отримали поранення.

Анастасія Дячкіна, спеціально для «Слово і діло».

ПІДПИСУЙТЕСЬ У GOOGLE NEWS

та стежте за останніми новинами та аналітикою від «Слово і діло»
Поділитися: