Комендантська година: що це таке і в яких країнах світу вже запроваджена

Читать на русском

В Україні можуть запровадити більш жорсткі обмежувальні заходи для боротьби з коронавірусом. Зокрема, у МВС не виключають, що буде запроваджено «тотальний повний карантин», коли будуть працювати тільки критично необхідні підприємства, а всі українці мають перебувати вдома і виходити на вулицю тільки за наявності перепустки або до магазину чи аптеки. Подібні методи використовували в Китаї і схожі заходи діють на півдні Італії. Юридично тотальний карантин можна забезпечити за умови, що в Україні буде запроваджено комендантську годину. «Слово і Діло» розбиралося, за яких умов можна запроваджувати такий режим, у чому він полягає та хто його забезпечує.

Комендантську годину в Україні можна запровадити тільки під час дії режиму надзвичайного стану. Ми вже розбирались, чим режим надзвичайного стану відрізняється від режиму надзвичайної ситуації, яку вже оголошено в кількох областях та Києві.

Наразі українці ще можуть вільно виходити з дому і навіть пересуватися на власних авто між містами та областями. Якщо запровадять надзвичайний стан, то, як пояснив у коментарі «Слово і Діло» політичний експерт Олександр Мусієнко, правоохоронці матимуть право обмежувати рух транспорту, у тому числі й між містами, встановлювати блокпости, стежити за дотриманням карантинного режиму, залучати до відповідальності недобросовісних підприємців, які не закривають магазини на період дії карантину. Надзвичайний стан у буквальному сенсі слова дає можливості оточувати міста, щоб обмежувати пересування.

Крім цього, надзвичайні заходи дають можливість перепрофілювати підприємства під потреби боротьби з епідемією, наприклад, як французькі парфумерні заводи, які зараз виробляють антисептичні засоби. Допускається також екстрено виділяти кошти на медицину та все необхідне для того, щоб перешкодити поширенню епідемії.

У незалежній Україні ще ніколи не запроваджували комендантську годину. Цей обмежувальний захід забороняє людям у певний час доби (не обов’язково ввечері) і на певний проміжок часу перебувати на вулицях та в громадських місцях.

Харчі додому: служби доставки в період карантину не справляються з попитомМи провели експеримент і спробували зробити онлайн-замовлення продуктів у різних супермаркетах Києва. Ось, що з цього вийшло.

Ідеться про мешканців певного населеного пункту, де введено президентом України воєнний або надзвичайний стан з метою встановлення і підтримки громадського порядку, зменшення кількості жертв, ліквідації наслідків техногенної катастрофи, епідемії, епізоотії на час оголошеного у даній місцевості надзвичайного стану.

Виконання питань дотримання комендантської години мешканцями даного населеного пункту покладається військовим комендантом на спеціально призначені для цієї мети озброєні вогнепальною зброєю і спеціальними засобами комендантські патрулі, до складу яких залучені військовослужбовці чи співробітники органів внутрішніх справ, або спільні патрулі із залученням особового складу військовослужбовців і поліції.

Якщо людина в заборонений час – протягом комендантської години – перебуває на вулиці, то комендантський патруль має право її затримати, перевірити в неї наявність документів, які б давали право на перебування на вулиці, чи підтвердити обставину про відсутність таких документів у даної особи, а також встановити причину порушення комендантської години.

Комендантський патруль наділений правом проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла затриманих громадян.

У разі опору з боку затриманої особи комендантський патруль може застосовувати фізичну силу чи вогнепальну зброю.

Порушника комендантської години можна затримувати і доставляти до відповідного пункту перевірки (військова комендатура, орган поліції) для оформлення за фактом порушення відповідних документів та можливого притягнення до відповідальності (штраф, арешт) на підставі рішення відповідного органу чи суду.

Для українців подібні обмеження не звичні, тому важливо знати юридичні наслідки порушення карантину та комендантської години.

Через поширення коронавірусу спочатку були вимушені сидіти вдома жителі Китаю, а зараз – волелюбні італійці-непосиди, які досить тяжко переносять суворі обмеження.

У Греції комендантська година діє з 23 березня. На вулиці можна виходити тільки тим, хто працює, або по продукти, до аптеки чи до лікаря. При цьому людина повинна мати при собі документ, в якому зазначені місце проживання, роботи та робочого графіка.

Можна також письмово поінформувати Міністерство цивільного захисту Греції про причини свого виходу з дому. Це не стосується силовиків, медпрацівників та працівників екстрених служб. За порушення обмежувального режиму в Греції наразі передбачено штраф 150 евро.

Також через коронавірус комендантську годину запроваджено в Манілі на Філіппінах, у Тунісі, Шрі-Ланці, Йорданії, Домініканській Республіці, Саудівській Аравії.

Раніше «Слово і Діло» писало, у чому різниця між надзвичайною ситуацією та надзвичайним станом.

Також ми писали, що через карантин більшість людей намагається переходити в режим онлайн. Які обіцянки давали політики щодо діджиталізації, дивіться в нашому матеріалі.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал