Внутрішні, міжнародні та кольорові: які сертифікати про вакцинацію є в Україні

Читать на русском

Які сертифікати про вакцинацію наразі можна отримати в Україні та де їх застосовувати, читайте у матеріалі Слово і діло.
Фото з відкритих джерел

Ситуація з коронавірусом в Україні почала погіршуватися ще з середини липня. На осінь добова кількість хворих збільшилась приблизно вдвічі. У Міністерстві охорони здоров’я кажуть, що найближчим часом Україна перейде до «жовтої» зони карантину. Водночас, під час посилених карантинних обмежень можуть запровадити привілеї для вакцинованих. Які сертифікати про вакцинацію наразі є в Україні та де їх застосовувати, читайте у матеріалі «Слово і діло».

Внутрішній сертифікат – паперовий

Українці, які пройшли повний курс вакцинації (зробили два щеплення), можуть отримати внутрішній ковідний сертифікат. Він є як у паперовому вигляді, так і в електронному.

Паперовий сертифікат можна отримати у сімейного лікаря, з яким підписана декларація. Під час щеплення спеціалісти одразу вносять дані до системи helsi, де сімейний лікар бачить, коли, де та яким препаратом була проведена вакцинація.

Формування ковідного сертифікату відбувається на основі даних, які лікар вніс в електронну медичну карту.

Важливо перевірити, чи коректно лікар вніс і особисті дані – ім’я-прізвище, контактні дані тощо.

Також такий ковідний сертифікат може бути сформований у разі наявності негативного ПЛР-тесту.

Тобто, для того, щоб отримати внутрішній паперовий сертифікат про вакцинацію, треба звернутися до свого сімейного лікаря і після формування забрати у нього документ.

Внутрішній сертифікат – електронний

Окрім паперового сертифікату, можна отримати електронний – з усіма аналогічними даними. Зробити це можна доволі просто у додатку «Дія». Наразі він доступний тільки тим, хто пройшов повний курс вакцинації.

Для того, щоб отримати такий сертифікат, потрібно зайти у додаток «Дія» на смартфоні та перейти у розділ «Послуги».

Що робити далі:

  • у переліку доступних послуг оберіть «COVID-сертифікат».

Там буде також інформація, для чого потрібен сертифікат та яка саме інформація у ньому міститься.

  • натисніть «Отримати сертифікат»;
  • ознайомтесь зі змістом заяви про передачу данних та поставте галочку «Ознайомився»;
  • поставте Дія. Підпис.

Для цього підпису потрібно просканувати обличчя за допомогою камери, виконуючи вказівки додатку.

Як отримати ковід-сертифікатДія

Внутрішній сертифікат також містить фотографію (її підтягують з іншого документу, наприклад, закордонного паспорту). Фото потрібне для того, щоб одразу ідентифікувати людину, якщо вона, приміром, прийде на якийсь захід, де попросять підтвердити факт вакцинації.

За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, послуга буде доступна вже на другий день після отримання другої дози або навіть і в той самий день.

Міжнародний сертифікат

У додатку «Дія» одразу з внутрішнім сертифікатом, можна отримати міжнародний.

Процедура аналогічна, як і з внутрішнім сертифікатом.

У Міністерстві охорони здоров’я пояснили, що COVID-сертифікат в Україні видається на підставі щеплення п’ятьма вакцинами, схваленими Всесвітньою організацією охорони здоров’я:

Міжнародний сертифікат призначений для перетину кордону країн-членів ЄС чи інших країн, з якими укладена угода про взаємне визнання цих документів.

Перевірити, які країни визнають ті чи інші вакцини можна на карті Міністерства закордонних справ. Також можна скористатися чат-ботом у Telegram, який надішле всю інформацію про країну.

Міжнародне свідоцтво про вакцинацію

Інший актуальний документ – міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Його так само можуть отримати ті, кого пройшов повний курс вакцинації від COVID-19, але він не видається на основі даних про одужання від коронавірусу або негативного ПЛР-тесту.

Такий документ можна отримати лише в паперовій формі у сімейного лікаря чи в будь-якому медичному закладі, підключеному до електронної системи охорони здоров'я.

Для цього, аналогічно як і з внутрішнім паперовим сертифікатом, потрібно звернутися до свого лікаря. Документ заповнюється англійською або французькою мовою, додатково також українською мовою.

Цей сертифікат також можна використовувати для подорожей за кордон. Він ратифікований Україною та міжнародним співтовариством.

Приклад міжнародного свідоцтва

Раніше ми вже детально писали про це міжнародне свідоцтво та чим воно відрізняється від COVID-сертифікату.

«Кольорові» сертифікати

В Україні також планують ввести внутрішні «зелений» і «жовтий» сертифікати вакцинації від коронавірусу. Вони даватимуть певні привілеї для тих, хто зробив дві дози щеплення, наприклад, на відвідування спортзалів, ресторанів чи торгових центрів.

Таке нововведення нещодавно анонсував головний санітарний лікар Ігор Кузін.

Фактично, ці сертифікати – розподілення внутрішнього сертифікату.

«Жовтий» видаватиметься після першої дози і діятиме між щепленнями (21 чи 28 днів, залежно від вакцини). Для людини з таким сертифікатом діятимуть ті самі послуги.

«Зелений» сертифікат видається після того, як людина отримала дві дози вакцини. Скільки саме він буде діяти – поки невідомо. Також поки невідомо, коли їх зможуть впровадити.

Наразі електронні ковід-сертифікати про повний курс вакцинації діють півроку. Чи буде термін продовжено або чи потрібна буде третя доза вакцини, поки також невідомо.

За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, у цьому питанні Україні буде орієнтуватися на рішення ЄС.

«Українські сертифікати розробили за прикладом європейських, а там поставили термін дії шість місяців. Будем дивитися, що вони вирішать. У ЄС і ВООЗ вивчають, чи можна продовжити дію сертифікату до 12 місяців», – заявив Ляшко.

Нагадаємо, напередодні Віктор Ляшко розповів, що міністерство вже працює над змінами у карантинних нормах, щоб вакциновані українці отримали певні «бонуси».

Раніше ми писали, які прогнози дають експерти щодо осіннього спалаху коронавірусу.

Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps

ПІДПИСУЙТЕСЬ У GOOGLE NEWS

та стежте за останніми новинами та аналітикою від «Слово і діло»
Поділитися: