У Львівській області 12 одномандатних округів, на яких перемогли 4 самовисуванці, три представники «Голосу», по два мажоритарники від «Слуги народу» та «ЄС» і один пройшов до Ради від «Самопомочі». «Слово і Діло» проаналізувало, що вони обіцяли виборцям у своїх програмах.
Наталія Піпа («Голос») у своїй передвиборчій програмі дала лише 8 обіцянок. Вона обіцяла комплексну термомодернізацію житлових будинків, розробити законодавство щодо механізму покращення екологічної ситуації у великих і малих містах, вирішити проблеми з твердими побутовими відходами та забезпечити механізм дотримання норм озеленення.
Піпа також має ініціювати закони щодо врегулювання проблем просторового розвитку районів з багатоповерхівками, а також реформувати профільну школу на законодавчому рівні. Тільки одна передвиборча обіцянка мажоритарниці стосувалася округу – стимулювати будівництво Палацу спорту у Львові.
Колега Піпа по партії Ярослав Рущишин дав 13 обіцянок і більше зосередився на обіцянках, пов’язаних із транспортом. Він планує підвищити комфортність та безпеку пасажирського транспорту, впровадити єдиний електронний квиток для пасажирського транспорту та розв'язати проблеми перевезення пільгових категорій громадян. Також Рущишин обіцяв запровадити інтелектуальне модерування транспортних потоків, розвивати дорожню та інженерну інфраструктуру та зробити ремонт і реконструкцію доріг.
Для розвитку округу нардеп має втілити 4 програмні обіцянки: розвантажити переповнені вулиці Львову, залучити кошти для цифрової модернізації Львова, в тому числі встановити системи цілодобового відеоспостереження та осучаснити систему освітлення на окрузі. Окремо слід виділити, що нардпе заповзявся вирішити складну і давню проблему для Львова – ремонт і реконструкцію системи теплопостачання та каналізаційних мереж.
Ще одна представниця «Голосу» Галина Васильченко дала тільки 9 обіцянок. Вона має забезпечити розвиток міжмуніципального співробітництва між Львовом та сусідніми населеними пунктами Пустомитівського району. Також на окрузі за її сприяння мають бути сформовані спільні системи транспортної комунікації та інженерних мереж.
Крім того, Васильченко обіцяла змінити принцип відбору перевізників для обслуговування автобусних маршрутів загального користування та добиватися впровадження єдиного електронного квитка і комплексно вирішувати питання зі збиранням, переробкою та утилізацією твердих побутових відходів.
На законодавчому рівні нардепка обіцяла перетворити захоронення на найменш вигідний економічно варіант поводження з ТПВ; імплементувати розширену відповідальність виробника; врегулювати використання палива, виготовленого з твердих побутових відходів.
Микола Княжицький від «Європейської солідарності» вже був нардепом попереднього скликання. У його програмі 17 нових обіцянок. Серед них – створити в кожному районі культурні центри, покращити умови діяльності навчальних закладів, вирішити транспортні проблеми, радикально покращити стан доріг , робити благоустрій та зони відпочинку на окрузі.
Також Княжицький обіцяє не допустити спроб перегляду: закону про українську мову; квот на радіо і телебаченні; повернення колоніальних історичних символів.
Небагато обіцянок дав однопартієць Княжицького Михайло Бондар. Він має домагатися підняття рівня соціального забезпечення, сприяти розвитку української культури, культурних проектів та захисту та відновленню історичних пам’яток, підтримувати розвиток місцевих закладів культури.
Бондар має домагатися звільнення українських територій від терористів, іноземних військ та найманців та встановлення контролю над державним кордоном.
Самовисуванець Ярослав Дубневич був нардепом двох попередніх скликань. У своїй програмі мажоритарник дав 12 обіцянок, більшість з яких стосується законотворчості. Нардеп обіцяв докласти всіх зусиль для ухвалення законопроектів: про підвищення розміру пенсійного забезпечення; про забезпечення захисту педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників; про зменшення ставок акцизного податку при розмитнені автомобілів; про підвищення соціальних гарантій учасникам АТО /ООС; про державну підтримку фермерських господарств; про спрощення оподаткування.
Орест Саламаха від «Слуги народу» дав 31 обіцянку. Його програма, зрештою, як в інших мажоритарників від президентської партії, дуже схожа на програму «слуг», які йшли до Ради за списками. Зокрема, Саламаха обіцяв боротися за вирішення екологічних проблем, добиватися від уряду ремонту доріг за принципом «Найгірші дороги ремонтуються першими», забезпечити кожному мешканцю округу можливість через команду депутата подати до ВР ідею законопроекту.
Саламаха має внести до Верховної ради законопроекти: щодо запровадження громадського контролю за діяльністю чиновників та публічної оцінки їх роботи громадянами; щодо люстрації народних депутатів, які не виконують своїх обіцянок; щодо кримінальної відповідальності за організацію та сприяння появі стихійних сміттєзвалищ.
Також він обіцяв скласти депутатський мандат у разі невиконання обіцянок.
Павло Бакунець від «Самопомочі» дав 11 обіцянок. Він має внести до парламенту законопроект, про скасування обов'язкового перебування за кордоном протягом мінімум 24 годин при ввезенні товарів без мита.
Також нардеп прописав в програмі, що законотворчою діяльністю добиватиметься добробуту кожної сім’ї, зміцнення місцевого самоврядування та ухвалення національної програми поводження з твердими побутовими відходами.
Самовисуванець Тарас Батенко у програмі прописав 24 обіцянки. Серед них – забезпечити захист прав побутових споживачів, залучити кошти державного бюджету для будівництва та ремонту доріг округу, добиватися закріплення на законодавчому рівні якісно нових стандартів соціальної допомоги та підтримки зі сторони держави для багатодітних і малозабезпечених сімей.
Юрій Камельчук від «Слуги народу» дав аж 41 обіцянку. Його програма майже дублює програму списочників, але є кілька особистих обіцянок щодо округу. Зокрема, Камельчук має сприяти залученню іноземних інвестицій для розвитку Червонограда і регіону, а також – оновленню обладнання на шахтах.
Також нардеп має запровадити «нульову декларацію» для бізнесу – 5% за декларування та легалізацію своїх доходів та запровадити страхову медицину.
У програмі самовисуванця Андрія Лопушанського 37 обіцянок. Він має підтримувати належне функціонування та використання української мови у всіх сферах суспільного життя, зміцнити українське військо та обороноздатність держави та створити умови для психологічної реабілітації та соціальної адаптації ветеранів російсько-української війни. Зокрема, Лопушанський обіцяв створити спеціалізований центр допомоги для ветеранів у Хирові.
Також стараннями нардепа у Хирові мають відкритись філіал Коледжу Європи та українсько-польський культурний центр і музей.
Для розвитку округу нардеп обіцяв відкрити нові пункти пропуску на українсько-польському кордоні «Нижанковичі-Мальховичі» та «Лопушанка-Міхновець», а також завершити організації робіт із капітального ремонту доріг Смільниця-Хирів-Ст.Самбір, Нижанковичі-Добромиль-Хирів-Скелівка-Чаплі-Самбір. Ще нардеп обіцяв відновити міжнародне транскордонне залізничне сполучення «Хирів-Заґуж».
Самовисуванець Андрій Кіт також вже був у Раді минулого скликання, а в новій передвиборчій програмі дав 26 обіцянок. Деякі з них кардинально відрізняються від того, що хочуть зробити його колеги в Раді. Кіт обіцяв домагатися виконання гарантій Будапештського меморандуму, сприяти відновленню ядерного статусу та розвитку ракетної зброї.
Також Кіт має створити на базі аеропорту «Грабовець» міжнародний регіональний транспортний хаб для розвитку Стрия, а ще – сприяти розвитку водопостачання та каналізування у Ходорові, Жидачеві, Дашаві. Серед іншого нардеп Кіт обіцяв домагатись «встановлення справедливої оплати громадам за використання землі під високовольтними лініями».
Нагадаємо, раніше ми писали про обіцянки мажоритарників інших областей, зокрема Харківської та Київської.
Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»