Володимиру путіну здалося, що у України з'явилося бажання розпочати переговори з росією: під час поїздки до Китаю він розповів про «голоси» відповідальних за зовнішню політику осіб, які закликають вирішувати проблеми мирним шляхом. Проте останнім часом ніхто із військово-політичного керівництва України такого бажання не озвучував. Президент Володимир Зеленський говорив, що для переговорів зараз поганий момент. Такої думки дотримуються й союзники України і, за словами глави МЗС Дмитра Кулеба, тема переговорів відсутня на всіх рівнях. Проте путін почув зворотне і заявив, що Україна має скасувати указ про неможливість проведення переговорів з ним. «Слово і діло» вирішило підрахувати, скільки разів після появи цього указу російський диктатор згадував про переговори.
Торік у вересні, коли росія готувалася анексувати Донецьку, Луганську, Херсонську та Запорізьку області, Володимир Зеленський попередив, що це закриє будь-яку можливість переговорів.
Оголошуючи про анексію українських областей, володимир путін закликав «київський режим негайно припинити вогонь» і повернутися за стіл переговорів. Після цього Зеленський ухвалив рішення РНБО, в якому констатується неможливість проведення переговорів із путіним.
Минулого жовтня путін двічі згадував про мирні переговори. Зокрема, російський президент скаржився, що у влади України зникло бажання вести переговори після «жесту доброї волі» рф – відведення військ з-під Києва. Але росія, за його словами, для цього завжди є відкритою.
У листопаді заяв про переговори не було, а в грудні путін знову двічі говорив про таку можливість. Знову нарікав, що Україна «сама собі заборонила переговори». «Усі конфлікти, всі збройні конфлікти закінчуються так чи інакше якимись переговорами на дипломатичному треку – а ми й ніколи не відмовлялися. Це керівництво України саме собі заборонило вести переговори. Це вже виглядає дещо незвичайно, дивно навіть, я сказав би. Проте рано чи пізно, звичайно, будь-які сторони, які перебувають у стані конфлікту, сідають та домовляються. Чим швидше це усвідомлення прийде до тих, хто нам протистоїть, тим краще», – сказав путін.
Через кілька днів він повторив, що росія, на відміну від її опонентів, не відмовляється від переговорів і готова домовлятися з усіма учасниками.
Цього року путін мовчав на тему переговорів до приїзду до росії Сі Цзіньпіна, проте потім говорив про це три дні поспіль. У статті у китайському виданні він написав, що росія «відкрита до політико-дипломатичного врегулювання української кризи». Потім він говорив про це лідеру Китаю.
Знову двічі про переговори путін згадував у червні, коли розпочався контрнаступ України. На зустрічі з військовими кореспондентами президент рф заявив, що «Україна викинула всі домовленості», досягнуті в Стамбулі навесні 2022-го.
Цю саму тезу він озвучив на зустрічі з африканськими лідерами, які приїхали до росії. «Але після того, як ми, як і обіцяли, відвели війська від Києва, київська влада, як зазвичай роблять їх господарі, викинула це все на звалище історії, скажімо так акуратно, і постараюся інтелігентно висловлюватися. Вони відмовилися від цього. Де гарантії, що вони й надалі не відмовлятимуться від якихось інших домовленостей? Але і в цих умовах ми ніколи не відмовлялися від переговорів», – заявив диктатор.
У липні путін тричі згадував про переговорний процес. Зокрема, знову закликав скасувати указ, який їх «забороняє».
Ще три рази про переговори путін говорив у вересні і вже двічі у жовтні. При цьому 15 вересня путін на зустрічі з Олександром Лукашенком сказав, що не чує «з того боку» про бажання розпочати мирний процес: «Ось я говорю, а з того боку ми чогось не чуємо. Зрештою, танго – це, звичайно, добре… Я думаю, що для України важливо гопак не забути. Ось це важливо, бо так будуть весь час під чужу музику та під чужу дудку танцювати. А танцювати, до речі, так чи інакше всім доведеться бариню ну чи в кращому разі козачка». А за місяць уже про таке бажання він почув.
Нагадаємо, цього року Володимир Зеленський мінімум тричі – у січні, травні та вересні – говорив, що не розглядає варіант переговорів із росією.
У серпні міністр закордонних справ Дмитро Кулєба заявив, що прямих переговорів президента України з путіним не буде.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»