Пенсіонери й самоізоляція: покрокова інструкція для людей 60+ під час карантину

Читать на русском
Хто отримає надбавки, чи принесе пенсію листоноша, за якими номерами телефонувати, якщо потрібна соціальна допомога або ліки, як оплатити комуналку телефоном або навчитися робити це онлайн.
Слово і Діло

Літнім людям заборонили виходити з дому на час карантину, щоб уберегтися від коронавірусу. Як тепер отримувати пенсію та платити за комуналку? Чи будуть ще якісь надбавки і доплати? Що буде із субсидіями? Де замовити ліки? Чи закриють церкви на Великодні свята? Як доїхати до дачі, коли скасували міжміський транспорт? Відповіді на ці та інші питання «Слово і діло» зібрало в покроковій інструкції для людей 60+, щоб вони максимально комфортно пройшли карантин і зберегли здоров’я та нерви.

Що конкретно заборонили людям 60+?

Люди віком від 60 років повинні залишатися вдома на самоізоляції, тому що вони належать до групи підвищеного ризику. Це означає, що літні люди мають перебувати у визначеному ними місці самоізоляції та утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими вони спільно проживають.

Пенсіонери, які перебувають на самоізоляції та про яких немає кому подбати, можуть відвідувати магазини та інші місця торгівлі, які розміщені на відстані не більш ніж 2 км від їхнього житла. Виходячи з дому, літні люди мають надягати захисні маски та мати при собі документи.

За дотриманням правил карантину слідкує поліція. Патрулюючи громадські місця, співробітники поліції мають право складати протоколи на порушників. Штраф накладається виключно рішенням суду. Раніше ми розбирались, як поводитись, якщо на вулиці підійшов патруль.

За порушення правил карантину – штраф від 17 тис. грн до 34 тис. грн. А якщо з’ясується, що хтось заразився через необережність іншого, передбачена кримінальна відповідальність.

Кому не треба бути в самоізоляції?

Кабмін дозволив обходитись без самоізоляції деяким категоріям людей віком від 60 років. Це:

 1. державні службовці, депутати всіх рівнів, міські голови, судді та інші особи, на яких поширюється дія закону «Про запобігання корупції»;

 2. військовослужбовці та працівники ЗСУ, інших законних військових формувань та правоохоронних органів;

 3. особи, які здійснюють заходи, пов’язані з недопущенням поширення Covid-19;

 4. особи, які забезпечують діяльність підприємств, установ та організацій, які:

 • проводять діяльність та надають послуги в галузях енергетики, хімічної промисловості, транспорту, інформаційно-комунікаційних технологій, електронних комунікацій, у банківському та фінансовому секторах, оборонної промисловості;

 • надають послуги у сферах життєзабезпечення населення, зокрема у сферах централізованого водопостачання, водовідведення, постачання електричної енергії і газу, виробництва продуктів харчування, сільського господарства, охорони здоров'я;

 • є комунальними, аварійними та рятувальними службами, службами екстреної допомоги населенню;

 • включені до переліку підприємств, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави;

 • є об'єктами потенційно небезпечних технологій і виробництв.

Коли виплатять 1000 гривень допомоги?

Одноразову виплату в розмірі 1000 гривень отримають близько 10 млн пенсіонерів, чия пенсія не перевищує 5000 грн. Пенсійний фонд нарахує кошти автоматично, без звернень громадян.

Гроші на банківські карти зарахують невідкладно. У кого немає карти для пенсійних виплат, «Укрпошта» забезпечить доставку грошей пенсіонерам додому протягом п'яти днів. Гроші доставлятимуть поштарі.

Тим, кому з різних причин не виплатять кошти протягом п'яти днів, 1000 гривень нарахують разом із пенсією.

У Пенсійному фонді повідомили, що розпочнуть виплату допомоги одразу після того, як Верховна рада передбачить ці гроші в державному бюджеті. Для цього нардепи повинні проголосувати за зміни до держбюджету-2020.

Коли виплатять надбавку в 500 грн пенсіонерам, старшим за 80 років?

З 1 квітня почалося нарахування надбавки в розмірі 500 гривень пенсіонерам, старшим за 80 років, розмір пенсії яких не перевищує 9 тис. 205 гривень.

Доплата в 500 гривень буде щомісячною. Перші доплати в квітні отримали ті пенсіонери, у кого дата виплати пенсії – до 7 числа з початку місяця включно.

Решта пенсіонерів, які старші за 80 років, отримають додатково по 500 гривень у визначену для них дату виплати (разом із пенсією за квітень).

На сьогоднішній день доплату в 500 гривень отримають близько 1,5 млн українських пенсіонерів. Усі необхідні відомості Пенсійний фонд вже передав до банків і відділення «Укрпошти».

Така ж щомісячна виплата буде встановлюватися й іншим пенсіонерам після досягнення ними віку 80 років.

Чи будуть ще якісь надбавки?

З 1 травня в Україні на 11% будуть проіндексовані пенсії, виплати підвищать 7 мільйонам осіб. Індексацію проводитимуть автоматично.

Також у Мінсоцполітики запропонували перевести виплату пенсій на банківську карту, щоб всі платежі (комуналка, ліки, продукти) можна було зробити онлайн. Але для тих, хто не хоче отримувати пенсію на карточку, буде можливість отримати виплати готівкою.

Обережно, шахраї!

У Нацбанку попередили українців про шахраїв, які активізувалися під час карантину. Зловмисники масово розсилають СМС-повідомлення від імені банків з пропозицією отримати нібито «державну допомогу». При цьому вони вимагають повідомити номер банківської карти, термін її дії та іншу інформацію.

Мета таких повідомлень одна – отримання персональних відомостей про громадян та їхні платіжні картки, щоб отримати доступ до рахунків.

Якщо ви отримали на мобільний телефон підозріле СМС-повідомлення:

 • не треба на нього відповідати чи телефонувати за вказаними номерами;

 • не слід переходити за посиланнями, які містяться в таких повідомленнях;

 • не повідомляти і не пересилати нікому свої персональні дані, термін дії платіжної картки і код безпеки CVC (три цифри на звороті картки).

Працівники банків не мають права запитувати персональні дані, ПІН-коди до карт і будь-яку іншу інформацію щодо ваших рахунків. У разі нарахування будь-яких пенсійних, соціальних або інших державних виплат (зокрема одноразової допомоги в розмірі 1000 грн) банки не телефонують клієнтам, не пишуть СМС-повідомлень, не питають номер платіжної картки, термін її дії та інші персональні дані.

Чи не припиниться доставка пенсії додому?

На період карантину замовити доставку пенсії та соціальної допомоги можна додому. Таку послугу надає «Укрпошта». Доставка пенсій і соціальної допомоги додому – безкоштовна.

Щоб отримати пенсію або соцдопомогу додому, потрібно заповнити анкету на сайті компанії або зв'язатися зі своїм листоношею, який обслуговує ваш будинок.

Щоб дізнатися номер листоноші, слід зателефонувати до контакт-центру за номером 0 800 300 545 і набрати цифру 9.

Що буде із субсидіями?

Усі послуги житлово-комунального господарства будуть надаватися, нараховувати штрафи за прострочення платежів заборонено.

Крім цього, Кабінет міністрів запровадив додаткову компенсацію отримувачам субсидій – приблизно 300 гривень, це стосується 3 млн осіб.

Як оплатити комуналку телефоном?

Комунальні платежі також можна оплатити, не виходячи з дому. Для тих, кому складно опанувати процес оплати за допомогою інтернету, можна зателефонувати до контакт-центру «Укрпошти» за номером 0 800 300 545.

Як навчитись оплачувати комуналку за допомогою інтернету?

Міністерства цифрової трансформації запустило освітній серіал, як оплачувати всі комунальні послуги онлайн (за допомогою комп’ютера або смартфона, ноутбука чи планшета) в рамках проєкту «Залишайся вдома».

Закликаючи пенсіонерів залишатися вдома під час карантину, Мінцифри пропонує навчитися оплачувати комуналку вдома через інтернет, щоб уникнути ризику зараження коронавірусом, не стояти в чергах та мати можливість оплачувати комірне та інші рахунки в будь-який зручний час.

Освітній серіал складається із 7 коротких серій по 2-3 хвилини і допоможе людям поважного віку навчитися різним способам оплати комунальних платежів, не виходячи з дому.

Теми серій охоплюють оплату комунальних платежів: на сайтах комунальних підприємств, за допомогою платіжного сервісу, на сайтах банків, у мобільних застосунках банків.

Як замовити освячені паски, не виходячи з дому?

«Укрпошта» з 13 до 17 квітня буде безкоштовно доставляти освячені паски українцям до великодніх свят.

Для тих, хто дотримується заходів карантину і зустріне Великдень вдома, освячення пасок проведуть священники Православної церкви України та Української греко-католицької церкви.

Замовити паску можна з 12 квітня на сайті «Укрпошти» або за номером 0 800 300 545.

У такий же спосіб можна замовити безкоштовно ще низку послуг. Зокрема, замовити ліки, оформити онлайн-підписку, отримати поштовий переказ «З картки додому», замовити продукти і купити товари з інтернет-магазинів.

Чи закривають церкви на період карантину?

Уряд не закриває церкви, проте масові та релігійні заходи заборонені. Влада закликає всіх українців залишатися вдома на період карантину, а священники проводять церковні служби онлайн.

Дотримання заходів карантину в публічних місцях, до яких належать й церкви, контролюватимуть співробітники МВС та Нацгвардії. Співробітники поліції мають право перевірити документи та скласти протокол про адміністративне правопорушення.

Чи можна поїхати на дачу власним авто?

Людям 60+ під час карантину слід перебувати в самоізоляції, а одиноким пенсіонерам можна виходити в магазин чи аптеку в радіусі 2 км від їхнього будинку. А як дістатись до городу? Чи можна поїхати кудись автомобілем? Юрист Геннадій Дубов зазначив, що на ці питання немає однозначної відповіді, але виділив три аргументи на користь вільного пересування громадян:

 • якщо заборони прописані неоднозначно, громадяни можуть діяти за принципом «Все, що не заборонено – дозволено»;

 • українським законодавством не заборонено змінювати місце проживання (постійно або тимчасово);

 • заборона на пересування автотранспортом прямо не згадується в обмежувальних заходах при карантині.

Як пояснив юрист, заборони, що стосуються пересування громадян під час карантину, прописані досить сиро і, на жаль, дають можливість трактувати їх по-різному. Але в приписах уряду щодо карантину нічого не сказано про машини. До того ж, машини – не громадське місце.

Щодо заборони відходити від дому далі ніж 2 км, юрист зазначив, що житло – це не місце реєстрації. У нас скасований інститут прописки, а є поняття реєстрації. Тому людина вільна у виборі свого місця проживання. Пенсіонер цілком може вирішити змінити місце проживання і поїхати з міста в село. А там він може перебувати в самоізоляції і не виходити за межі власної садиби.

Раніше «Слово і діло» розбиралось, чи можуть списати борги за комуналку та що буде із субсидіями після карантину?

Також ми писали про державну підтримку під час карантину щодо пенсій, податкових пільг, оплати комуналки та оренди.

Ірина Рибінська, спеціально для «Слово і діло»

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал