У березні голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна внесла до Верховної Ради законопроект про створення Національного бюро фінансової безпеки (НБФБ). Передбачається, що новий орган замінить податкову міліцію. На початку квітня президент Петро Порошенко визначив цей законопроект як невідкладний. Глава держави зазначив, що створення Бюро дозволить ліквідувати корупцію в правоохоронних органах, які також виконували функції контролю фіскальної дисципліни.
Вже цього тижня, ймовірно в четвер, 17 травня, Рада може почати розгляд цього законопроекту. Поки «Слово і Діло» розбиралося, чим Нацбюро фінансової безпеки займатиметься й кому підпорядковуватиметься.
Згідно з новим законопроектом, Бюро фінансової безпеки замінить одразу три органи: податкову міліцію, підрозділ Національної поліції з боротьби з фінансовими злочинами та спецпідрозділ Служби безпеки України з боротьби з корупцією. При цьому в нового органу, на відміну від податкової міліції, яка входила в систему Державної фіскальної служби, буде зовсім інша система підзвітності. Бюро звітуватиме перед Верховною Радою та президентом (і саме президент призначатиме голову відомства).
Штат Нацбюро фінансової безпеки не має перевищувати 4 тисячі осіб (чисельність працівників податкової міліції затверджував Кабінет міністрів). У Бюро, як і в податкової міліції, буде свій силовий спецпідрозділ. НБФБ складатиметься з центрального апарату та 7 територіальних органів, куди увійдуть аналітично-інформаційний та слідчо-оперативний підрозділи, підрозділи власної безпеки та забезпечення діяльності. У Бюро також буде тренінговий центр.
Кардинально відрізнятимуться від податкової міліції функції та завдання Нацбюро фінансової безпеки. У проекті закону прописано, що новий орган забезпечить усунення загроз фінансовій безпеці України на основі кримінального аналізу та аналізу ризиків. Відзначимо, що основними функціями податкової міліції зараз є боротьба з податковими порушеннями й досудове розслідування в справах про ухилення від сплати податків і порушень у бюджетній сфері.
У документі, який зараз чекає на розгляд у Раді, визначені вісім завдань. Серед них збір та систематизація інформації у сфері публічних фінансів, оцінка ризиків і загроз фінансової безпеки держави, складання прогнозів розвитку кримінальних тенденцій в економіці та сфері публічних фінансів, виявлення та розкриття злочинних схем та механізмів, боротьба зі злочинністю в сфері оподаткування, митній та бюджетній сферах.
Окремо в законопроекті прописані гарантії незалежності Бюро фінбезпеки. Незалежність гарантуватиметься, зокрема, конкурсним відбором працівників і голови органу, колегіальним ухваленням найбільш важливих рішень і забороною незаконного втручання в реалізацію повноважень.
Детальніше – на інфографіці.
Нагадаємо, «Слово і Діло» розбиралось, які фракції та нардепи напрацювали й зареєстрували в квітні найбільше законодавчих ініціатив.
ПІДПИСУЙТЕСЬ У GOOGLE NEWS
та стежте за останніми новинами та аналітикою від «Слово і діло»