Експерт про каральні дії Кремля: РФ так само складно покарати, як Німеччину в 1939 році

Олександр Павліченкоексперт Харківської правозахисної групи

Дії РФ проти Умерова можна вважати сигнальним залякуванням, покликаним карати найбільш яскравих осіб, щоб решта мовчали й боялися.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів експерт Харківської правозахисної групи Олександр Павліченко, аналізуючи ситуацію з утримуванням заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова в психіатричній лікарні.

«Це засоби авторитарної держави, які можна вважати нацистськими, радянськими, де правові норми не діють», – констатував правозахисник.

Як зауважив експерт, найгірша у всьому Радянському Союзі психіатрична лікарня розташована в Дніпропетровську, де калічили десятки й сотні людей. На сьогодні така практика триває на Кримському півострові.

«Право підмінене доцільністю, а доцільність зараз – не дати можливості виступати проти цієї влади та показати, що буде з тими, хто проти», – підкреслив він.

На його думку, в цій ситуації потрібен максимальний міжнародний тиск та відвідини Умерова міжнародними експертами, представниками Червоного Хреста, місії ОБСЄ.

Ім'я Ільмі Умерова буде звучати першим на зустрічі ОБСЄ – МЗСГлава МЗС Павло Клімкін на найближчій зустрічі ОБСЄ закликатиме країн-партнерів збільшити тиск на РФ з метою звільнення політв'язнів.

«Це криміногенна зона, куди бояться пускати моніторингове висвітлення. Але як Німеччина несла покарання, за те, що відбувалося, починаючи з 1938 року, так і РФ нестиме. Це відбувається не відразу, це потрібно розуміти. На жаль, як Німеччину було важко покарати в 1939 році, так і РФ як спадкоємицю німецької ідеології наразі важко змусити відповідати», – аналізує Павліченко.

Резюмуючи, він наголосив, що Гітлер також свого часу вважався непереможним, але врешті-решт спрацювали міжнародні механізми.

«На сьогодні механізми, які працюють на світовому рівні, не дозволяють належним чином зупинити ситуацію з Умеровим. Потрібно створювати інші механізми впливу», – проаналізував ситуацію Олександр Павліченко.

Нагадаємо, в травні 2016 року спецслужби РФ порушили кримінальну справу проти Ільмі Умерова за статтею «сепаратизм».

10 серпня його відправили на примусову психіатричну експертизу. ЄС неодноразово закликав РФ звільнити Умерова, але безрезультатно.