Від натяків до прямих погроз: хронологія ядерного шантажу путіна

Читать на русском

Брязкання ядерним арсеналом у будь-якій ситуації є частиною тактики росії від початку повномасштабної війни. Перші ядерні погрози були спрямовані на те, щоб стримати західні країни від надання військової допомоги Україні, а тепер Кремль використовує їх, щоб перешкодити перетину певних «червоних ліній». Ще одним етапом шантажу стало оновлення ядерної доктрини рф: тепер будь-який опір України теоретично може викликати ядерну відповідь, якщо так вирішить путін.

«Слово і діло» дослідило, як Кремль нарощував ядерний шантаж із 2022 року.

Безпосередньо перед повномасштабним вторгненням, 19 лютого, росія затіяла стратегічні ядерні військові навчання. Було проведено пуски гіперзвукових аеробалістичних ракет «Кинджал», крилатих ракет «Калібр» та гіперзвукової ракети «Циркон» (все це озброєння пізніше було використано проти України у без'ядерному варіанті). З полігону в Астраханській області запускали «Іскандери», а з району космодрому «Плесецьк» – міжконтинентальну балістичну ракету «Ярс».

Обстановка у зв'язку із загрозою вторгнення в Україну на той момент була максимально напруженою. У Міноборони рф заявили, що навчання «були сплановані заздалегідь», але експерти вважали їх демонстрацією сили на випадок, якщо країни НАТО вирішать втрутитися.

Оголошуючи про вторгнення в Україну, путін такими словами застеріг треті країни від втручання: «… відповідь росії буде негайною і призведе вас до таких наслідків, з якими ви у своїй історії ще ніколи не стикалися». Прямо про ядерну зброю не згадувалося, але політики та експерти вважають, що російський диктатор мав на увазі саме ядерну відповідь.

До того ж на третій день повномасштабної війни, 27 лютого 2022-го, путін наказав привести стратегічні сили стримування росії в особливий режим бойового чергування. Причиною він назвав те, що «вищі посадовці країн НАТО припускаються агресивних висловлювань на адресу росії».

З того часу особисто путін і його поплічники, особливо колишній президент Дмитро Медведєв, регулярно нагадують про наявність ядерної зброї у росії та готовність її використати у разі «загрози суверенітету».

Медведєв перетворив свій Telegram-канал на «вісник Апокаліпсису», погрожуючи ЯЗ кілька разів на місяць.

Путін, оголошуючи у вересні 2022-го про анексію чотирьох областей України, теж погрожував Заходу ядерною зброєю: «…хочу нагадати, що наша країна також має різні засоби ураження, а за окремими компонентами – і сучасніші, ніж у країн НАТО. При загрозі територіальній цілісності нашої країни, для захисту росії та нашого народу ми, безумовно, використовуємо всі засоби, які є в нашому розпорядженні. Це не блеф».

Росія брязкає зброєю: скільки ядерних навчань було проведено за два рокиРосія за останні два роки провела щонайменше десять ядерних навчань. Тричі росіяни тренувалися завдавати ядерного удару у відповідь.

Для озвучення ядерних погроз він також використовував парад на 9 травня. А у березні цього року заявив, що росія з військово-технічної точки зору готова до ядерної війни, а також готова застосувати таку зброю «у тому випадку, якщо йдеться про існування російської держави».

Загалом кількість погроз російських чиновників завдати ядерного удару за ці роки порахувати складно.

У жовтні 2022 року росія провела ще одне навчання, відпрацювавши завдання масованого ядерного удару.

У березні 2023 року путін оголосив, що росія розмістить тактичну ядерну зброю на території Білорусі. Він стверджував, що це не буде порушенням договору про нерозповсюдження, оскільки Мінськ не матиме контролю над ядерними зарядами.

У квітні повідомлялося, що Білорусь отримала комплекс «Іскандер-М», який є потенційним носієм ядерного заряду. А у серпні на території країни були розміщені перші боєголовки. Тепер ядерною зброєю почав загрожувати ще й Олександр Лукашенко.

У жовтні 2023-го росіяни на навчаннях відпрацювали завдання масованого ядерного удару у відповідь на удар противника. Паралельно з цим Державна дума відкликала ратифікацію Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань.

2 листопада путін, який сам і ініціював вихід, підписав відповідний закон. У Кремлі запевнили, що ядерні випробування проводити не мають наміру, але зроблять це, якщо їх проведуть США.

У травні-серпні 2024 року, окрім звичайних погроз, росія провела масштабні триетапні навчання щодо застосування нестратегічної ядерної зброї, вже разом з Білоруссю. У рф заявили, що це «реакція на провокаційні заяви та погрози окремих західних офіційних осіб».

У вересні, вже не афішуючи, росія знову проводила випробування міжконтинентальної балістичної ракети РС-28 «Сармат», здатної нести ядерний заряд. Як з'ясували OSINT-аналітики, випробування провалилися: судячи з супутникових знімків, ракета вибухнула прямо у пусковій шахті на космодромі «Плесецьк».

Влітку цього року путін заговорив про можливі зміни в ядерній доктрині росії: він стверджував, що це пов'язано зі «зниженням порога застосування ядерної зброї на Заході».

У вересні він озвучив уже конкретні зміни, а 19 листопада – після того, як президент США Джо Байден дозволив бити ракетами ATACMS по росії – затвердив їх.

Згідно з новою доктриною, росія може завдати ядерного удару у разі атаки на її територію ракетами та безпілотниками, агресії неядерної держави за підтримки ядерної, агресії проти Білорусі та в деяких інших випадках.

21 листопада росія вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою «Орєшнік», здатною нести ядерний заряд, що експерти також розцінили як ядерну погрозу.

Нагадаємо, що собою представляє ядерний арсенал росії, можна дізнатися з інфографіки «Слово і діло».

Також ми писали, що відомо про плани росії розмістити ядерну зброю у космосі та чим це загрожує.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: