Що відомо про дитячу лікарню «Охматдит», пошкоджену російським ракетним ударом

Читать на русском

Росія 8 липня скоїла страшний воєнний злочин – завдала прямого ракетного удару по київській дитячій лікарні «Охматдит», яка є найбільшою в Україні. Російські пропагандисти цинічно заявляють про «роботу ППО», «військових у дитячій лікарні» та «удари виключно по військових об'єктах», але, як завжди, в результаті атаки постраждали лікарі та діти. Відомо, що у лікарні пошкоджено п'ять корпусів – нині там немає ні світла, ні кисню, ні водопостачання, розповів голова МОЗ Віктор Ляшко. Великий бізнес уже анонсував фінансову допомогу для відновлення «Охматдиту», долучитися можуть і прості українці. У лікарні дуже давня історія, і лише кілька років тому там було проведено реконструкцію. Докладніше – на інфографіці «Слово і діло».

Назва «Охматдит» є скороченою від «охорона материнства та дитинства». Це київський багатопрофільний діагностичний та лікувальний заклад, який є найбільшою дитячою лікарнею в країні.

Лікарня була побудована в 1894 році коштом українського підприємця та мецената Миколи Терещенка. Тоді це була установа для чорноробів та бідних людей.

Після революції 1917 року лікарня розширилася: окрім терапевтичних ліжок там розмістили тубдиспансер, пологовий будинок, консультацію для матерів та вагітних жінок. За десять років на її базі з'явився Інститут охорони материнства та дитинства. А в 1957-му лікарня отримала статус дитячої спеціалізованої.

В 1975 році в лікарні було відкрито хірургічний та неонатологічний корпуси, а в 1998-му – Центр дитячої онкогематології та трансплантації кісткового мозку.

В 2000 році було остаточно сформовано структуру «Охматдиту», яка діє і зараз.

У 2011 році стартував проєкт з будівництва нових корпусів «Охматдиту», для цього на території було знесено чотири старі будівлі.

Договір генерального підряду на будівництво було укладено між ДП «Укрремпроектбуд» та ТОВ «Укрпрофмед». Орієнтовну вартість нового корпусу оцінили у 1,8 млрд гривень, його планували відкрити до Євро-2012. Площа нової будівлі мала досягти 1,8 тис. кв. м, а кількість ліжок – 324.

У заплановані терміни завершити будівництво нового корпусу «Охматдиту» не вдалося, а потім воно зовсім зупинилося через відсутність фінансування. На той момент, це був 2013 рік, вартість робіт уже зросла до 2,5 млрд гривень.

У 2015 році було змінено генерального підрядника будівництва: «Укрремпроектбуд» підписав договір з ТОВ «Укрпрофмед».

Проте за рік колишнього директора «Укрпрофмеду» Ігоря Кучму та «Укрремпроектбуду» Ірину Коваль заарештували за підозрою у розкраданні коштів. У 2022 році Вищий антикорупційний суд визнав їх винними у зловживаннях та засудив до 4 та 5 років позбавлення волі відповідно. Минулого року Апеляційна палата ВАКС виправдала їх, прокуратура оскаржила це рішення – наразі слово за Верховним судом.

У 2015 та 2016 роках підрядника будівництва знову змінювали: було укладено договір із ТОВ «Альтіс-Констракшн», потім із ТОВ «Ріола-Модуль ЛТД». На той момент вартість реалізації проєкту зросла до 3,2 млрд гривень.

Будівництво відновили, і в грудні 2017 року було введено в експлуатацію першу чергу лікувально-діагностичного комплексу – три блоки загальною площею 26 тис. кв. метрів. Було запущено лінійний прискорювач, комп'ютерний томограф, тримодальну систему ОФЕТ-ПЕТ-КТ та МРТ.

В 2020 році будівництво було завершено. Загалом у період з 2011 до 2021 року на будівництво «Охматдиту» направили 4,2 млрд гривень.

Станом на сьогоднішній день у лікарні 720 ліжок: соматичний стаціонар – 408 ліжок, хірургічний – 312. Щороку там лікують 20-30 тисяч випадків.

Нагадаємо, Україна ініціює скликання надзвичайного засідання Ради безпеки ООН після сьогоднішніх атак росії на Київ, Дніпро, Кривий Ріг та інші міста.

Як ООН та союзники відреагували на атаку, читайте тут.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: