Найспекотніший рік за історію спостережень: кліматичні антирекорди 2023-го

Читать на русском

У Дубаї триває щорічна конференція ООН з кліматичних змін. Однією з головних тем заходу буде підбиття перших підсумків Паризької угоди, прийнятої у 2015 році: тоді країни домовилися втримати зростання середньої глобальної температури на рівні до 2°C та продовжити зусилля щодо обмеження зростання в межах 1,5°C. Але останні дані показують, що світ докладає недостатньо зусиль для реалізації цілей: поточний рік вже визнаний найспекотнішим за всю історію спостережень та супроводжувався екстремальними погодними умовами. На інфографіці «Слово і діло» – факти зі звіту Всесвітньої метеорологічної організації, які демонструють кліматичну кризу.

Хоча рік ще не закінчився, вчені вже з упевненістю кажуть, що він є найтеплішим за всю 174-річну історію спостережень – середня глобальна температура приблизно на 1,4°C вища за середній показник за 1850–1900 роки.

Найспекотнішим місяцем за всю історію спостережень, за даними Всесвітньої метеорологічної організації, став липень 2023-го.

Крім того, у липні поверхня океану потепліла приблизно на 0,51 градуса Цельсія вище за середній показник 1991-2020 років.

Період з 2015 до 2023 року загалом є найтеплішим за час спостережень, і, ймовірно, спека лише посилиться в 2024-му.

Серед екстремальних погодних явищ, зафіксованих цього року, – великі повені, тропічні циклони, сильна спека та посуха, лісові пожежі. Сильні повені торкнулися, зокрема, Греції, Болгарії, Туреччини та Лівії. У Мозамбіку, Малаві та на Мадагаскарі був один із найтриваліших тропічних циклонів у світі.

У багатьох країнах світу була екстремальна спека, особливо у південній Європі та Північній Африці. Рекордна температура була зафіксована у Марокко (50,4°C), Алжирі (49,2°C), Тунісі (49,0°C) та Італії (48,2°C).

У Канаді були зареєстровані рекордні лісові пожежі, в багатьох частинах Центральної Америки та Південної Америки – тривала посуха.

У світі продовжує зростати рівень викидів парникових газів – вони на 50% вищі, ніж у доіндустріальну епоху, що призводить до утримання тепла в атмосфері. А це означає, що температура продовжуватиме зростати протягом багатьох наступних років.

Швидкість підвищення рівня моря в 2013–2022 роках більш ніж удвічі перевищує темпи першого десятиліття супутникових спостережень (1993–2002 роки) через потепління океану, танення льодовиків і крижаних щитів.

Ще один антирекорд: у лютому довжина морського льоду Антарктики досягла абсолютно рекордно низького рівня за епоху супутників, тобто з 1979 року.

Протяжність морського льоду в Арктиці також залишалася значно нижчою за норму. Льодовики на заході Північної Америки та в європейських Альпах пережили сезон екстремального танення

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що таке День екологічного боргу та коли він настане.

На відео від «Слово і діло» – як глобальне потепління вплине на Землю та життя людей.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал