Що чекає на росію після бунту Пригожина: чотири сценарії від Atlantic Council

Читать на русском
Після бунту Пригожина майбутнє росії може розвиватися за одним із чотирьох сценаріїв. Країною може продовжувати правити ослаблений путін, в рф з'явиться новий режим, буде громадянська війна або до влади прийде налаштована на реформи опозиція.
radiotrek.rv.ua

Раптовий «марш на Москву», організований ватажком ПВК «Вагнер» Євгеном Пригожіним, закінчився за один день. Але його рішення припинити заколот не стане кінцем історії.

На думку експертів американського аналітичного центру Atlantic Council, хоча безпосередня криза для володимира путіна може розвіятись, вона відобразиться на майбутньому росії.

Як невдачі у війнах сприяли зміні влади в росіїЯкі події сприяли зміні влади у росії у різні періоди історії – на інфографіці від Слово і діло.

Згідно з першим сценарієм Atlantic Council, росією продовжить правити ослаблений путін. За такого сценарію він відновлює порядок у країні, Пригожин залишається в Білорусі, а його «вагнерівці» їдуть додому або вступають до лав регулярної російської армії.

«Проте, навіть якщо путін залишиться при владі в найближчому майбутньому, фасад порядку та стабільності, який він побудував за два десятиліття перебування при владі, був зруйнований, а «цар» показав себе вразливим перед гравцями, що конкурують. Швидкі дії щодо нейтралізації Пригожина відлякують потенційних внутрішніх суперників від наслідування «Вагнеру», але путіну, як і раніше, необхідно приділяти особливу увагу тому, щоб тримати в узді різні олігархічні інтереси», – пояснюють експерти.

За такого сценарію внутрішня динаміка в росії визначатиметься також ходом війни в Україні: путін може зосередити свої сили на стримуванні контрнаступу України. Однак ЗСУ можуть досягти серйозних успіхів.

Крім того, за такого сценарію путін стає все більш залежним від Китаю, стає його «молодшим партнером».

Другий сценарій – виникнення в росії нового режиму: бунт Пригожина тимчасово придушений, але позиції путіна швидко погіршуються, внутрішні конкуренти чекають відповідної можливості завдати удару.

За такого сценарію путін не зможе повноцінно зосередитися на війні: ЗСУ проривають слабкі місця у російській обороні, відвойовують значні території та перерізають сухопутний міст у Крим. «Бойовий дух російських солдатів падає, і незадоволені солдати прямують назад до росії, злуючись на політичне керівництво країни за те, що воно відправило їх на криваву, невдалу війну. У цей момент противники путіна завдають удару», – прогнозують аналітики.

Незалежно від конкретного механізму, політичні та військові еліти звертаються проти путіна, якого або вбивають, або змушують «піти на пенсію».

Які території ризикує втратити росія після поразки у війні проти УкраїниЯкі території може втратити росія після поразки у війні проти України – на карті Слово і діло, зібраній за даними, які раніше оприлюднювала розвідка.

Після цього новий режим швидко консолідує владу, запобігаючи громадянській війні та відновлюючи порядок. Війна в Україні не припиняється негайно – нова влада намагається зберегти вже окуповані території.

Третій сценарій – пауза у напруженості, за якою буде громадянська війна в росії. «Противники путіна натхнені його очевидною слабкістю, яка посилюється погіршенням ситуації на полі бою в Україні. Але жоден конкурент не є достатньо сильним, щоб консолідувати владу. Росія розпадається на конкуруючі силові блоки. Це може означати, що путін зберігає владу та прихильників у деяких частинах рф, навіть якщо Пригожин та націоналістичні лідери створять квазі володіння в інших місцях. Ще більше ускладнить цей сценарій зростання сепаратистських рухів, які ще більше розділять рф», – так описують можливий перебіг подій експерти.

Четвертий сценарій – це можливість приходу до влади в росії налаштованого на реформи режиму. Події можуть розвиватися так: путіну вдається переобратися на виборах у 2024 році, але через фальсифікації населення вважає його нелегітимним, і демократично налаштована опозиція, отримавши достатню підтримку, сприяє змінам.

За такого сценарію під тиском кремлівських еліт путін може піти у відставку, а нова демократична влада буде прагнути якнайшвидшого припинення війни в Україні, зосередивши увагу на проведенні антикорупційних і політичних реформ у росії.

Нагадаємо, раніше експерти, опитані Atlantic Council, спрогнозували розпад росії або перетворення на failed state до 2033 року.

У Atlantic Council також називали президента росії найбільшим невдахою 2022 року.

На думку американського політолога Деніела Трейсмана, крах режиму володимира путіна є більш правдоподібним сценарієм для росії, ніж повстання.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: