Тотальна дерусифікація: які пам'ятники в українських містах знесли у 2022 році

Читать на русском

З початку повномасштабної війни в Україні розпочалось масове знесення пам'ятників радянського періоду. Особливість цієї хвилі демонтажу у тому, що під роздачу потрапляють не тільки комуністичні діячі, а й представники російської культури. Наприклад, за даними Мінкульту, за рік було демонтовано майже 30 пам'ятників одному лише письменнику Олександру Пушкіну. На інфографіці «Слово і діло» – пам'ятники кому зносили в Україні минулого року.

В Україні в 2022 році зносили пам'ятники Пушкіну, Горькому, Катерині II, Суворову, Жукову, радянським воїнам. Більше – на інфографіці.
Знесення пам'ятників в УкраїніСлово і ділоЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Як розповів міністр культури Олександр Ткаченко, у 14 областях було демонтовано 28 пам'ятників Пушкіну. Їх знесли у Мукачеві, Тернополі, Ужгороді, Конотопі, Чернігові, Миколаєві, Білій церкві, Кропивницькому, Запоріжжі, Чернівцях, Харкові, Житомирі, Кременчуці, Дніпрі, Краматорську та Києві.

У столиці було знесено погруддя Пушкіна біля Національного транспортного університету. Це не єдиний йому пам'ятник: на проспекті Перемоги встановлено пам'ятник, який знаходиться на державному обліку пам'ятник мистецтва національного значення – Департамент культури столичної адміністрації вже попросив міністерство дозволити його демонтаж.

Окрім Пушкіна, в Україні було демонтовано 9 пам'ятників письменнику Максиму Горькому – зокрема у Вінниці та Дніпрі.

Також було знесено чотири пам'ятники російському полководцю Олександру Суворову, зокрема в Одесі та Ізмаїлі.

В Одесі разом із Суворовим демонтували пам'ятник імператриці Катерині II, встановлений у 2007 році. Боротьба за очищення міста від цього монумента точилася з 2012 року. Влітку цього року на сайті президента було зареєстровано петицію з проханням демонтувати пам'ятник: Володимир Зеленський запропонував міській раді розглянути пропозицію.

30 листопада міськрада вирішила демонтувати пам'ятники Суворову та Катерині та перенести їх на зберігання до музею.

Досі в Україні залишається величезна кількість пам'яток «радянським визволителям», минулого року було знесено близько двох десятків.

У Тернополі демонтували пам'ятник російським військовим льотчикам, у Мукачеві, Вінниці, Рівному, Борисполі, Кропивницькому, Ужгороді та Чернівцях – пам'ятники радянським воїнам.

У Києві, Переяславі та Ужгороді прибрали пам'ятники, присвячені «возз'єднанню України та росії».

У Харкові у квітні попрощалися із пам'ятником радянському маршалу Георгію Жукову – його демонтували активісти. Нагадаємо, що у 2019 році вже була спроба знести пам'ятник, але міська влада його відновила.

Нагадаємо, з інфографіки «Слово і діло» можна дізнатись, у яких містах під час повномасштабної війни з'явилася вулиця імені Бандери.

Також ми вивчили, на честь кого перейменовують вулиці найбільших міст України.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал