Топ-10 можливих ризиків для людства в 2018 році

Читать на русском

Останні кілька днів не тільки Україну, а практично всю планету лихоманить від природних катаклізмів. На східне узбережжяя США налетів сильний шторм, через який постраждали штати Нью-Йорк, Віргінія, Меріленд і Массачусетс. Повідомляється, що загинули 7 людей, понад двох мільйонів залишились без електроенергії. Відмінили та затримали понад 6 тис. авіарейсів, частково зупинилося залізничне сполучення.

У той же час велика частина Європи потерпає від морозів та снігопадів, які приніс циклон із Сибіру. Від морозів загинули 55 осіб. У багатьох країнах закрили дороги, не працюють школи та дитячі садки, скасовано сотні залізничних і авіарейсів. Той же циклон засипав снігом Україну. Через сильні морози загинуло 2 людини. Негода паралізувала роботу аеропортів в Одесі, Харкові та Києві. Знеструмлено десятки населених пунктів на півдні та сході країни. У багатьох регіонах закрилися школи й дитячі садки.

Грізна, неприборкана природна стихія в 2018 році визнана найбільшим ризиком і викликом для людства. Аналітики «Слова і Діла», спираючись на доповідь Всесвітнього економічного форуму, порівняли найактуальніші загрози для цивілізації планетарного масштабу за останні 10 років, а також склали топ-10 небезпек для світу в 2018 році.

Ядерна загроза КНДР: вперше за 25 років в США випробували систему оповіщенняАдміністрація Трампа розробляє стратегії для запобігання ракетного удару з боку КНДР. Вперше проведені випробування системи оповіщення.

Якщо 10 років тому найбільшою загрозою для людства вважався ризик обвалів активів, то зараз топ-10 планетарних загроз очолюють екстремальні погодні явища: урагани, повені, посухи, а на другому місці – такі стихійні лиха, як лісові та торф'яні пожежі, виверження вулканів і землетруси, смерчі, цунамі та обвали льодовиків. Одночасно до цього переліку входять техногенні катаклізми: вибухи на заводах і шахтах, зсуви в місцях будівництва, екологічні катастрофи.

За данням ООН, від землетрусів, ураганів та інших небезпечних природних явищ з 1970 по 2010 роки в світі загинуло близько 3,3 млн. осіб (в середньому 82 500 осіб на рік). Більшість проживало в бідних країнах. Найчастіше люди гинули під час ураганів, повеней і землетрусів.

На третьому і четвертому місці серед найсильніших загроз для людства – кібератаки та шахрайство з особистими даними в інтернеті. Протягом останніх п'яти років віртуальні напади на приватний бізнес і урядові організації збільшилися в два рази і вже не сприймаються як щось незвичне.

У 2017 році 64% шкідливих програм були пов'язані з вірусами, що вимагали гроші. Атака WannaCry торкнулася 300 тис. комп'ютерів в 150 країнах, і вірус NotPetya обійшовся його жертвам в 300 млн. доларів. Але однією з загроз, що зростають, визнані кібератаки проти урядів різних країн і можливість кібертерористів загрожувати владі руйнуваннями нафтопроводів, атомних електростанцій, втручанням в роботу водоканалів або інфраструктури великих міст.

Детальніше – на інфографіці.

За 10 років акценти в плані світових загроз повільно зміщувалися з економічної площини до гуманітарної. Світова криза 2008-2010 років поглинула всю увагу людей, які намагалися зберегти роботу, накопичення та власний статус. При цьому людство не помітило, як з'явилися нові проблеми – обмежена політична воля, захоплення ідеями популістів і посилення націоналістичної політики.

З 2011 по 2015 роки головною загрозою для людей були визнані розрив доходів населення, фінансові збої, проблема в доступі до води і міждержавні конфлікти. Тож не дивно, що в 2016 році головним викликом для нас стала неконтрольована міграція. Також людство не помітило, а буквально було поставлено перед фактом, що воно не готове до кліматичних змін. Вчені все частіше стали говорити про глобальне потепління та його наслідки, які масово спостерігалися у вигляді ураганів, цунамі, смерчів і повеней, особливо в Південно-Східній Азії та Північній Америці.

Протягом останніх двох років екстремальні погодні явища вийшли на передній план і люди почали усвідомлювати, що не здатні захиститися від ураганів, тайфунів, які до того ж призводять до величезних фінансових втрат. З'явилася навіть конспірологічна теорія про так званому кліматичному зброю, яку нібито використовуть уряди для тиску на інші країни.

Крім того, в світі посилилася військова напруженість на тлі явної кризи політичних еліт. Звідси – страх перед зброєю масового знищення, який сковує людство вже другий рік.

Детальніше - на інфографіці.

Про те, чим насправді є нова зброя Путіна: блефом або реальною загрозою, читайте в колонці.

«Слово і Діло» також писало про те, скільки людей залишаться без роботи через роботів до 2030 року.


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал