Історична безпекова угода між Україною та Британією: основні положення

Читать на русском
Повний текст Угоди про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Великою Британією, яку сьогодні підписали Володимир Зеленський та Ріші Сунак.
Фото: Associated Press

В Офісі президента опублікували повний текст Угоди про співробітництво у сфері безпеки між Україною і Сполученим королівством Великої Британії та Північної Ірландії.

Документ складається з 9 частин. Повна версія Угоди доступна на сайті ОПУ.

Основні положення

Частина I. Сфера застосування

  • Цією угодою Україна та Сполучене Королівство вирішили поглибити співпрацю та партнерство, засновані на спільних інтересах у захисті міжнародного правопорядку, миру та захисту основних прав та свобод людини.

  • Сполучене Королівство вважає, що майбутнє членство України в Організації Північноатлантичного договору (НАТО) зробить ефективний внесок у мир та стабільність у Європі. Учасники вирішили координувати та зміцнювати спільні зусилля щодо підтримки вступу України до НАТО.

Основними компонентами зобов'язань з безпеки, наданих Україні Сполученим Королівством у цій Угоді, є:

  • надання Україні всебічної допомоги для захисту та відновлення територіальної цілісності у її міжнародно визнаних кордонах, включаючи територіальне море та вільну економічну (морську) зону, відновлення національної економіки та захисту її громадян;

  • запобігання та активне стримування та протидія будь-якої військової ескалації та/або нової агресії з боку росії;

  • підтримка майбутньої інтеграції України до євроатлантичних інститутів, зокрема шляхом підтримки планів реформ України та сумісності з НАТО.

Частина ІІ. Оборона та безпека

  • Сполучене Королівство продовжуватиме підтримувати Україну стільки, скільки їй потрібно, щоб Україна могла ефективно захищатись.

  • Учасники працюватимуть разом та з іншими партнерами України, щоб забезпечити здатність Збройних Сил України та Сил безпеки повністю відновити її територіальну цілісність у межах її міжнародно визнаних кордонів, а також посилити стійкість України, щоб вона була достатньою для стримування та захисту від майбутніх нападів та тиску.

  • Учасники прагнутимуть забезпечити, щоб військові можливості України були на такому рівні, щоб у разі зовнішньої військової агресії проти Сполученого Королівства Україна була здатна надати ефективну військову допомогу.

  • Сполучене Королівство продовжуватиме надавати підтримку Україні протягом десяти років дії цієї Угоди.

  • Сполучене Королівство спільно очолить Коаліцію здібностей морської безпеки та зробить значний внесок у розвиток морського флоту України.

Частина ІІІ. Невоєнна безпека

  • Сполучене Королівство сприятиме розвитку можливості захисту критичної інфраструктури України.

  • Україна та Сполучене Королівство вивчатимуть питання спільних освітніх та навчальних програм для фахівців із захисту критичної інфраструктури.

  • Україна та Сполучене Королівство співпрацюватимуть для покращення можливостей України протистояти загрозам інформаційної безпеки, насамперед російської пропаганди.

Частина IV. Політична співпраця

  • Сполучене Королівство вітає зусилля України, спрямовані на встановлення справедливого та сталого миру, зокрема на основі принципів Української формули світу. Сполучене Королівство готове відігравати провідну роль у здійсненні кроків щодо впровадження мирних ініціатив, що відображають принципи Статуту ООН.

  • Учасники визнають важливість санкцій у контексті обмеження доступу рф до фінансів, товарів, технологій та послуг, які вона використовує у своїй агресії, зменшенню доходів росії та стримування майбутніх атак.

  • Сполучене Королівство залишатиметься відданим впровадженню жорстких санкцій проти секторів російської економіки та осіб, які перебувають у рф та за її межами, які підтримують війну або одержують прибуток від неї.

Частина V. Фіскальна підтримка та відновлення

  • Сполучене Королівство на сьогоднішній день зобов'язалося надати близько 4,2 млрд. фунтів стерлінгів фіскальної підтримки та понад 640 млн фунтів стерлінгів двосторонньої гуманітарної, стабілізаційної, відновлювальної та реформаторської допомоги для невідкладних потреб України.

  • Сполучене Королівство підтримуватиме Україну на шляху до підвищення інституційної, економічної та соціальної стійкості з акцентом на реформи, що лежатимуть в основі цих сфер.

  • Королівство прагнутиме побудувати сучасну, стійку та стабільну українську економіку, інтегровану у світові ринки, невразливу до ворожого російського впливу, засновану на сильних та підзвітних інституціях та повазі до верховенства права.

  • Сполучене Королівство продовжуватиме фінансувати розмінування України.

  • Учасники ще раз підтверджують, що росія має заплатити за довгострокове відновлення України. Російські суверенні активи в юрисдикції Сполученого Королівства залишатимуться знерухомленими доти, доки рф не відшкодує збитків, завданих нею Україні.

Частина VI. Гуманітарна співпраця

  • Учасники працюватимуть разом, щоб забезпечити більш пріоритетне, цілеспрямоване гуманітарне реагування, спрямоване на тих, хто більше потребує допомоги, зокрема у важкодоступних районах.

  • Сполучене Королівство продовжуватиме підтримувати потреби стабілізації та цивільного захисту через Фонд партнерства для стійкої України (PFRU) там, де це стратегічно доцільно.

Частина VII. Реформи

  • Учасники підтверджують свою відданість спрямувати зусилля на проведення реформ відповідно до пріоритетних напрямків, визначених для вступу до ЄС та НАТО, та критеріїв МВФ, а також узгодження з іншими основними донорами, зокрема міжнародними фінансовими організаціями, Європейським Союзом та партнерами з G7.

  • Сполучене Королівство визнає значний прогрес, досягнутий Україною у здійсненні реформ. Україна підтверджує свою незмінну відданість реформам, зокрема у сферах: управління, боротьби з корупцією, секторі безпеки та оборони.

Частина VIII. Співпраця на випадок майбутнього збройного нападу

  • Будь-яке майбутнє російське вторгнення порушить Статут ООН та основні принципи міжнародного права, а також серйозно підірве євроатлантичну безпеку, у тому числі безпеку Сполученого Королівства.

  • У разі збройного нападу росії на Україну, на запит будь-якого з членів Учасники проведуть консультації протягом 24 годин для визначення заходів, необхідних для протидії або стримування агресії.

  • Сполучене Королівство зобов'язується, що за таких обставин, діючи відповідно до своїх правових та конституційних вимог, надасть Україні швидку та постійну допомогу у сфері безпеки, сучасну військову техніку, а також економічну допомогу; накладе на росію санкції.

Термін дії Угоди

Ця Угода діє протягом 10 років з дати її підписання.

Учасники мають намір зберегти чинність цієї Угоди на час, доки Україна проходитиме свій шлях до членства в євроатлантичній спільноті. У випадку, якщо Україна стане членом НАТО до закінчення терміну дії цієї Угоди, Учасники ухвалять рішення щодо її майбутнього статусу.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський та прем'єр-міністр Британії Ріші Сунак 12 січня підписали у Києві двосторонню угоду у сфері безпеки. Також Ріші Сунак оголосив про новий пакет військової допомоги Україні від Британії.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: