Загроза теракту на Запорізькій АЕС: які можливі наслідки у разі витоку радіації

Читать на русском

Після підриву Каховської гідроелектростанції не залишилося сумнівів, що росіяни здатні вчинити найстрашніші злочини в Україні. Тепер влада попереджає про серйозну небезпеку для Запорізької АЕС: як учора заявив президент Володимир Зеленський після доповіді розвідки та СБУ, окупанти можуть готувати на станції теракт із викидом радіації. «Слово і діло» розібралося, які зараз є ризики для АЕС і які наслідки може нести витік радіації.

Запорізька атомна електростанція, нагадаємо, є найбільшою в Європі і входить до десятки найпотужніших у світі. На станції шість енергоблоків, на початку повномасштабної війни було зупинено два з них, у вересні – решту. Майже всі енергоблоки зараз перебувають у режимі «холодного зупину».

Після підриву дамби Каховської ГЕС для атомної станції виникла нова загроза, окрім дій окупантів – падіння рівня води у ставку-охолоджувачі. На даний момент, за заявою Енергоатому, рівень води є стабільним.

Тиждень тому в інтерв'ю американському телеканалу Володимир Зеленський заявив, що після підриву ГЕС у Херсонській області наступною ціллю окупантів є ЗАЕС: «Чому? Тому що, як і з дамбою, вони не зацікавлені в безпеці в Україні. Їм постійно потрібна дестабілізація тут і вони хочуть, щоб світ тиснув на Україну з метою завершення війни».

Учора, 22 червня, у президента відбулася нарада за участю представників СБУ та розвідки. Після неї Зеленський із посиланням на дані спецслужб заявив, що росія розглядає сценарій теракту на АЕС в Енергодарі з викидом радіації.

Раніше керівник ГУР Кирило Буданов повідомив, що окупанти додатково замінували АЕС, зокрема ставок-охолоджувач. У МАГАТЕ, щоправда, стверджують, що мін на ставку-охолоджувачі немає, проте станція замінована по периметру та в деяких місцях усередині.

У Кремлі, зрозуміло, назвали брехнею слова Зеленського про підготовку теракту. Однак в Україні готуються до гіршого: у МВС повідомили, що буде розгорнуто спеціальні штаби на випадок НП, до складу яких увійдуть правоохоронці, медики, рятувальники та енергетики.

Які можуть бути наслідки радіаційного інциденту на Запорізькій АЕС? У разі аварії на атомній електростанції може статися викид радіоактивного цезію-137 у небезпечних для здоров'я людей кількостях. Велика його доза підвищує ймовірність онкологічних захворювань.

Площа потенційної зони відчуження може становити до 30 тисяч квадратних кілометрів – все залежатиме від типу інциденту. Найбільша загроза забруднення існує для Запорізької та Херсонської областей, будуть забруднені річка Дніпро нижче за течією, Чорне та Середземне море.

При цьому можлива катастрофа на Запорізькій АЕС торкнеться не лише території України, а й інших країн, зокрема, росії та Білорусі, країн Європи – все залежатиме від напрямку вітру. Серед країн, які можуть постраждати, називали Туреччину, Грецію, Румунію, Болгарію та Молдову.

Зазначимо, українців уже попередили, що поки що жоден із можливих сценаріїв подій на Запорізькій АЕС не вимагає проведення йодної профілактики.

Раніше «Слово і діло» проаналізувало, що могло свідчити про незворотність руйнування Каховської ГЕС та які з цих тривожних ознак ми вже бачили на ЗАЕС.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал