Виїзд чоловіків за кордон під час війни: хто має право залишати Україну та кому пропонують дозволити

Читать на русском

Під час дії воєнного стану виїзд за кордон для чоловіків 18-60 років заборонено. За час повномасштабної війни президент Володимир Зеленський розглянув уже кілька петицій із проханням скасувати обмеження і в серпні начебто поставив крапку у цьому питанні – повну свободу пересування буде відновлено після закінчення війни. Утім, в обмеженнях є винятки. На інфографіці «Слово і діло» – які категорії громадян та за яких умов можуть виїхати з України.

Яким категоріям чоловіків можна виїжджати за кордон під час воєнного стану

Хто з чоловіків та з якою метою має право виїхати з України під час воєнного стану – на інфографіці.
Хто із чоловіків має право виїхати за кордонСлово і ділоЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Насамперед, виїхати з України можуть військовослужбовці для проходження військової підготовки – для цього потрібне відповідне рішення Міноборони та Генштабу ЗСУ.

Крім того, на лікування та реабілітацію за кордон можуть виїхати поранені учасники бойових дій (можна у супроводі одного із членів сім'ї). Ініціювати направлення на лікування за кордон мають заклади охорони здоров'я, їхнє клопотання розглядає консиліум лікарів військово-медичної установи та надає свій висновок. Потім документи направляються до Командування медичних сил ЗСУ та МОЗ.

Як супроводжуючі можуть виїхати за кордон чоловіки, у яких один із батьків або дружина є особою з інвалідністю І або ІІ групи, або якщо вони здійснюють постійний догляд за такими особами. У такому разі потрібні документи, що підтверджують родинні зв'язки, інвалідність, факт здійснення догляду тощо.

Для участі в офіційних міжнародних змаганнях та тренувальних зборах виїхати за кордон дозволено спортсменам, тренерам та спеціалістам з підготовки. Для цього потрібне рішення Міністерства спорту про включення до складу учасників спортивного заходу.

Зеленський розповів, коли скасують заборону на виїзд за кордон для чоловіківЗеленський відповів на ще одну петицію щодо скасування обмеження на виїзд за кордон для чоловіків. Усі заборони знімуть після закінчення воєнного стану, заявив президент.

Діячам культури дозволено залишати Україну для благодійного збору коштів та представлення країни на міжнародній арені. Дозвіл на виїзд надає Міністерство культури. Для цього потрібне, зокрема, запрошення від організаторів заходу та лист-запит від особи, яка хоче виїхати.

Місяць тому виїзд дозволили деяким категоріям моряків. Виїхати можуть чоловіки 18-60 років, якщо вони прямують до роботи на морських судах, судах внутрішнього плавання у складі екіпажів таких суден чи проходження практичної підготовки на судах. Такі громадяни при перетині кордону повинні мати трудовий договір або лист судновласника, оператора судна про намір укласти контракт.

За рішенням Міністерства інфраструктури чи військової адміністрації перетинати кордон можуть водії-волонтери (якщо вони перевозять вантажі для ЗСУ, медичні вантажі чи гуманітарну допомогу) та працівники залізничного транспорту.

Також виїжджати мають право водії транспортних засобів суб'єктів господарювання, які мають відповідну ліцензію на міжнародні перевезення вантажів та пасажирів. Інформація про таку особу має бути в інформаційній системі Укртрансбезпеки.

Кому із чоловіків пропонують дозволити виїзд за кордон

Хто з чоловіків та з якою метою має право виїхати з України під час воєнного стану – на інфографіці.
Кому із чоловіків пропонують дозволити виїзд за кордонСлово і ділоЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

У комітетах Верховної ради також є кілька законопроєктів із пропозиціями дозволити виїзд ще деяким категоріям чоловіків.

Група народних депутатів «Голосу» та «За майбутнє» зареєструвала законопроєкт №8090. Нардепи запропонували дозволити військовим виїжджати за кордон, щоб відвідати рідних по крові або по шлюбу членів сім'ї – за рахунок уже передбаченої у чинному законодавстві додаткової відпустки.

«Слуга народу» Георгій Мазурашу запропонував свою схему виїзду чоловіків за кордон (№8029) – на умовах гарантованої підтримки ЗСУ: громадянин, який хоче виїхати, має внести до державного банку внесок у розмірі п'яти прожиткових мінімумів (зараз це 13 тисяч гривень), з якого щомісяця сума, що дорівнює податкам з мінімальної зарплати, буде перераховуватися на рахунок ЗСУ.

Ті, хто під час воєнного стану виїхав незаконно, можуть добровільно, запропонував Мазурашу, заплатити на користь ЗСУ внесок у розмірі 10 прожиткових мінімумів за кожний місяць перебування за кордоном.

У законопроєкті 7484-1 Мазурашу запропонував звільнити від призову під час мобілізації та дозволити виїзд за кордон чоловікам, на утриманні яких є троє та більше неповнолітніх дітей, або двоє дітей до 14 років, або одна дитина до 14 років при встановленій вагітності жінки або одна дитина до 3 років.

Нардепи від «Батьківщини» зареєстрували законопроєкт №7484-2: запропонували дозволити військовозобов'язаним чоловікам, заброньованим на період мобілізації, виїжджати у закордонні відрядження для вирішення виробничих питань.

Нагадаємо, з 1 вересня уряд планував надати дозвіл на тимчасовий виїзд за кордон для відрядження підприємцям та представникам бізнесу. Проте механізм «єВідрядження» так і не запрацював.

Крім того, з 14 вересня українським чоловікам-студентам, які навчаються за кордоном, заборонили виїзд із країни під час дії воєнного стану.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал