Конфлікт журналістів «Схем» та Укрексімбанку: всі деталі

Читать на русском
На журналістів програми Схеми напали в Укрексімбанку. Всі подробиці конфлікту і реакція на нього – в матеріалі.
Слово і діло

На журналістів програми «Схеми» (Радіо Свобода) 4 жовтня напали в державному Укрексімбанку під час запису інтерв'ю з головою правління Євгеном Мецгером. Спочатку в банку заявили, що «журналісти намагалися заволодіти банківською таємницею», але опубліковане 5 жовтня відео підтверджує версію представників ЗМІ. «Слово і діло» зібрало все, що на даний момент відомо про конфлікт.

На журналістів напали в приміщенні держбанку: версія «Схем»

Увечері 4 жовтня на сайті Радіо Свобода з'явилося повідомлення про те, що на журналістів «Схем» напали у державному Укрексімбанку під час інтерв'ю з головою правління Євгеном Мецгером прямо в його кабінеті.

«Мецгеру не сподобалося одне із запитань журналістів-розслідувачів Кирила Овсяного, після чого він наказав охороні «прибрати камери» і «дістати з них касети». Співробітники банку застосували фізичну силу до оператора «Схем» Олександра Мазура, відібрали у нього дві камери, забрали картки, на які здійснювався запис і видалили записане відео», – розповіла керівниця програми Наталя Седлецька. Потім знімальній групі повернули техніку, але відео всього інтерв'ю і самого нападу було видалено.

«Забирай у них камеру!». Напад на «Схеми» у кабінеті голови «Укрексімбанку» після незручного питанняРадіо Свобода

У кабінеті, крім Мецгера, також був присутній директор департаменту інформаційної політики банку Володимир Пікалов, охоронець і ще один співробітник, який застосував фізичну силу до оператора «Схем».

Журналісти та представники редакції, які прибули на місце події, викликали поліцію і написали заяву про перешкоджання журналістській діяльності. Правоохоронці почали кримінальне провадження за фактом перешкоджання законній професійній діяльності журналістів.

У діях журналіста були ознаки протиправного заволодіння інформацією – Укрексімбанк

Глава правління Укрексімбанку Євген Мецгер 5 жовтня написав на своїй сторінці в Фейсбуці, що інцидент з журналістами «Схем» – свідома провокація. Але тим не менш, банк залишається відкритим для будь-якої комунікації зі ЗМІ.

Офіційна заява з'явилося також на сайті банку. Там йшлося, що Укрексімбанк на прохання журналістів призначив на 4 жовтня інтерв'ю. «Однак, під час інтерв'ю журналіст «Радіо Свобода» Кирило Овсяний поставив низку запитань щодо надання інформації про діяльність клієнтів банку, яку банк отримав в процесі їх обслуговування і правовідносин з ними. Крім того, журналістом без будь-якого обґрунтування були висловлені припущення про нібито допущені банком порушення в рамках відповідних правовідносин», – заявили в банку.

Кримінальні правопорушення проти журналістів: скільки фіксують в УкраїніУ 2021 році проти журналістів зафіксували вже 126 порушень, зокрема 17 випадків завдання тілесних ушкоджень. Як було в попередні роки – на інфографіці.

У фінустанові зазначили, що ця інформація була банківською таємницею. «З огляду на це, пресслужба банку була змушена зупинити подальше проведення зазначеного інтерв'ю. Подальша розмова проходила в форматі off records-зустрічі. Журналісту було запропоновано підготувати перелік питань, інформація про яких може бути надана банком з дотриманням вимог чинного законодавства України, і відправити його в банк з метою підготовки розгорнутих відповідей на такі питання», – йдеться в заяві. У банку стверджують, що журналіст і оператор безперешкодно залишили приміщення.

«Окремо зазначаємо, що, на нашу думку, в діях журналіста Кирила Овсяного містилися ознаки як протиправного заволодіння інформацією з обмеженим доступом (банківською таємницею), так і порушення Кодексу етики українського журналіста в частині використання незаконних методів отримання інформації», – заявили в банку.

У відповідь в програмі «Схеми» повідомили, що журналіст не погоджувався на формат off the record: «Навпаки, побачивши, наскільки агресивно налаштований спікер і його представник, знімальна група була зобов'язана продовжувати запис, щоб зафіксувати реакцію публічних осіб по суті розслідування».

«Схеми» опублікували відновлене відео інциденту

Увечері 5 жовтня в програмі «Схеми» повідомили, що технічним фахівцям вдалося відновити відео, вилучене працівниками Укрексімбанку.

Відео «Схем» з «Укрексімбанку» відновлене: момент нападу, наказ Мецгера та видалення всього «в нуль»Радіо Свобода

На відео зафіксовано, як журналіст ставить запитання, яке не сподобалося голові правління банку, і дає вказівки забрати у журналістів техніку, «забрати касети» і «вичистити все».

«Володя, вирубай його, будь ласка, чого він тут ходить?», – каже Євген Мецгер, побачивши, що оператор продовжує знімати його реакцію на запитання журналіста.

З відео також зрозуміло, що журналіста і оператора не випускали з приміщення. Потім забрали техніку, щоб видалити всю інформацію. Крім того, на відео потрапив момент, як співробітник банку напав на оператора.

Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський повідомив, що поліція вже залучила відео до матеріалів розслідування. Найближчим часом потерпіла сторона передасть оригінал відновленого відеозапису, який як речовий доказ буде направлено на експертизу.

«Упевнений, що розслідування не займе багато часу. І вже після отримання результатів необхідних експертиз правопорушників будуть оголошені узгоджені прокуратурою підозри», – додав Монастирський.

Напад на журналістів «Схем»: як відреагували в Кабміні та в ОПУ

У Міністерстві фінансів заявили, що керівництво Укрексімбанку мало зробити все, щоб не допустити навіть теоретичного конфлікту з журналістами. «Зараз треба зробити максимум для того, щоб вихід з конфлікту був знайдений справедливий і з повною повагою до цінностей свободи слова», – сказав Сергій Марченко.

У Міністерстві культури і інформаційної політики теж засудили напад на журналістів і заявили, що правоохоронці повинні якомога швидше дати справедливу оцінку інциденту.

Індекс свободи преси: хто є лідером і яке місце посідає УкраїнаУкраїна в рейтингу свободи преси за десять років піднялася з 126 на 97 місце. Лідерство в рейтингу останні роки за Фінляндією і Норвегією.

Сьогодні вранці, 6 жовтня, з'явилася реакція з Офісу президента України. «Ситуація навколо Укрексімбанку може сприйматися тільки негативно. Безумовно, модель поведінки, яку суспільство побачило від представників банку, є неприпустимою. Свобода слова належить до фундаментальних цінностей в Україні. Тому обов'язок посадових осіб будь-якого рівня – коректно спілкуватися з журналістами і поважати їх право задавати будь-які запитання, що мають суспільну значущість», – заявив радник керівника ОПУ Михайло Подоляк.

В Офісі президента також виступили за усунення голови правління банку від посади. «Як максимум для нівелювання шкоди банку і державі потрібні, можливо, і більш жорсткі кадрові рішення в фінансовій установі», – зазначив Подоляк.

Голова правління Укрексімбанку склав повноваження на час розслідування

Голова правління Укрексімбанку Євген Мецгер «почув» Офіс президента і сьогодні вранці повідомив, що складає повноваження на час розслідування.

«Ситуація, яка виникла навколо банку, є неприпустимою. Моя надмірно емоційна реакція і нестримана поведінка щодо журналістів не мають виправдання. Повністю усвідомлюю свою відповідальність. Щоб зняти хоча б частину збитку репутації банку і відвернути негатив по відношенню до його чудового колективу, невідкладно пишу заяву про складання повноважень голови правління на час проведення необхідних слідчих дій Національною поліцією і внутрішньої перевірки в банку згідно з відповідними процедурами», – йдеться в заяві.

Нагадаємо, на інфографіці «Слово і діло» можна подивитися, скільки правопорушень було скоєно проти працівників ЗМІ за останні роки.

Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: