Пенсії в Україні: очікування та реальність

Читать на русском
Максим Кречетовжурналіст, блогер

Це ж треба було додуматися: довести українських військових пенсіонерів до масових протестів під парламентом і навіть до спроби штурму будівлі уряду в Києві. І це в країні, що воює, в передвиборний рік! Масові акції військових пенсіонерів, що відбулися в січні й лютому, чомусь дружно не висвітлювали майже всі центральні ЗМІ – чи то ця тема випадково потонула у вирі більш гарячих подій, чи то працюють договірні «темники», за якими критикувати уряд зараз не можна навіть опоблоківським каналам.

Зараз уряд намагається ситуацію екстрено виправити і, звичайно ж, максимально попіаритися на улюблену тему – підвищення пенсій. Але якщо дефіцит бюджету Пенсійного фонду сьогодні становить 140 мільярдів (50%!) гривень, вимушене підвищення обійдеться ще в 10 мільярдів, а пенсіонерів у нас (12 мільйонів осіб) майже в 2 рази більше, ніж працюючих в реальному секторі економіки, то, як нам з усім цим не піти по світу?

Бої за військові пенсії

Майже рік тому з трибуни парламенту прем'єр-міністр Володимир Гройсман обіцяв: «До кінця року, я гарантую з цієї трибуни, я беру на себе зобов'язання, що ми внесемо новий закон про осучаснення і підвищення пенсій військовим пенсіонерам. Їх близько 2 мільйонів осіб, і ці люди отримають підвищення пенсій з 1 січня 2018 року». Ніякого закону ніхто не вніс, не прийняв і навіть не дивлячись на обіцянку прем'єра, уряд вирішив в цьому році «забути» про півмільйона військових пенсіонерів і відкласти індексацію їх пенсій ще на рік – ближче до виборів, з 1 січня 2019 року. У Кабміні це спробували пояснити тим, що відповідний законопроект «завис» на стадії узгодження між усіма відомствами в РНБО, а без закону підвищувати пенсії відставним військовим ніяк не можна.

Що українські політики обіцяли військовим пенсіонерамСлово і Діло аналізувало, як політики обіцяють підвищити виплати військовим пенсіонерам в Україні.

Обурені екс-військові дуже голосно нагадали про себе на початку року, обурившись такою «забудькуватістю» уряду: на масових акціях під Кабміном і під парламентом вони обіцяли перекрити дороги в столиці і по всій країні. «Відмінна» картинка для росТВ, та й для нормальних світових ЗМІ – уряд воюючої України обдурив військових. Підлив масла у вогонь також один псевдопатріотичний політик, заявивши, що військових пенсіонерів взагалі потрібно позбавити пенсії і всіх пільг – його як завжди охоче цитували антиукраїнські пропагандистські ресурси. Хоча справедливості заради треба відзначити: який-небудь пенсіонер-прапорщик, який всю свою службу в мирній Україні успішно розкрадавший військову частину – це зовсім не те ж саме, що ветеран, який відвоював на Донбасі. Але яким сигналом для сьогоднішніх військових буде позбавлення їх попередників (так, нехай і розваливших армію) обіцяних підвищень пенсій? Адже вони встановлюються загальні для всіх, а не вибірково.

Опоненти уряду поспішили скористатися ситуацією: за те, що Кабмін не розглядав постанову про підвищення виплат військовим пенсіонерам, «Опозиційний блок» 1 лютого подав у суд на уряд. А через кілька днів депутати від «Батьківщини» Одарченко та Богдан зареєстрували у Верховній Раді «Проект Постанови про виконання Кабінетом Міністрів України зобов'язань перед військовослужбовцями, військовими пенсіонерами і деякими іншими категоріями осіб». У підсумку міністр соцполітики Андрій Рева звинуватив в усьому «дебільні радянські процедури»: «Перерахунок військових пенсій відбувається в ручному режимі. Якщо взяти «цивільних» пенсіонерів, то ми за тиждень зробили перерахунок. А це 11 млн пенсіонерів. Радянський закон, в рамках якого ми зараз ведемо перерахунок військових пенсій, затягнув процес на півтора місяця. Потрібно взяти кожен відділ, складаються спеціальні повідомлення в Міноборони, МВС або інше силове відомство, де служила особа. Вони на підставі нашої постанови повинні були зареєструвати накази про підвищення окладів своїм співробітникам. Потім, отримавши списки з Пенсійного фонду, по кожній посаді повинні були видати довідку про новий розмір грошового забезпечення. І вже тоді це все потрапляє до Пенсійного фонду, де кожна справа перераховується вручну. Ця дебільна радянська процедура, що дожила до наших днів».

Але як це виправдовує те, що набуття чинності постанови Кабміну №704 відклали на рік за 4 дні до нового року?! І якби не тиск самих пенсіонерів під стінами парламенту і політичних опонентів в стінах ВР, то ніякого б підвищення зараз не було. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман з роздратуванням прокоментував ситуацію: «Просто взяли у МВФ 2 мільярди доларів і віддали людям на пенсії, а борги поклали на всіх, тому що треба було комусь щось виплатити. [...] Але я затиснутий, в тому числі і тим дефіцитом, який є в Пенсійному фонді, тому я пішов на крок, який дозволив тимчасово відкрити систему пенсійного забезпечення для військовослужбовців та тимчасово ми забезпечили підвищення в середньому на півтори тисячі гривень щомісяця пенсій військовим пенсіонерам».

Привіт працюючим пенсіонерам

Отже, пенсії військовим тепер підвищили заднім числом – поступово розбираючись із запізнілими довідками з різних відомств «добавку» доплачуватимуть військовим пенсіонерам за всі місяці, починаючи з січня цього року. Тепер, після підняття в середньому на півтори тисячі гривень, середня пенсія колишнього військового складе близько 4,1 тисячі гривень. У піарних цілях про це підвищення кажуть тепер «в пакеті» із запланованим підвищенням пенсій працюючим пенсіонерам, а також з майбутнім осучасненням пенсій працівникам з великим стажем, але з «копійчаними» пенсіями. Тепер прем'єр-міністр вже говорить, що пенсійна реформа дозволила відкрити нові можливості системного підвищення виплат для військових пенсіонерів і для працівників з великим стажем і незначним рівнем зарплат на момент виходу на пенсію: «Це колгоспники, ті, хто працював в тіні за мінімальні кошти, і тому подібне. Серйозне питання, і ми відповімо». Ніякої конкретики щодо термінів прем'єр не називає (вже обпікся на військових пенсіонерах?), А на поточний рік індексація пенсій для цієї категорії пенсіонерів не передбачена. Але ж наступний рік – пора виборів президента і парламенту, тому соціальні блага повинні буквально посипатися на електорат (поки незрозуміло за чий рахунок).

Пенсії в Україні: як політики обіцяють забезпечити українцям гідну старістьПідвищення пенсійного віку та стабільність пенсійних виплат – що з цього приводу обіцяють українські політики.

А вже з квітня більше стануть отримувати працюючі пенсіонери. «Зараз зроблено програмне забезпечення, яке автоматично, приймаючи інформацію по сплату єдиного соціального внеску і з нарахованої бази, призводить ці розрахунки. Ви автоматично зможете отримувати нараховану пенсію більше», – цитує видання« Сегодня »експерта з питань пенсійного забезпечення Галину Третьякову. Однак доплата належить лише тим, хто після виходу на пенсію офіційно відпрацював ще не менше 2 років. При цьому з поточного року в Україні скасовано призначення всіх спеціальних пенсій, крім військових, а вже призначені пенсії не будуть перераховуватися.

Правда про високі пенсії

Пенсійна реформа, яка дуже туго проходила через парламент, вступила в силу минулої осені. З жовтня підвищилися пенсії 10 мільйонів осіб. Пенсійний вік зберегли нинішній, але поступово будуть підвищувати страховий стаж, необхідний для отримання щодо пристойної пенсії. «Зрівнялівку» також будуть поступово прибирати (раніше і при 40 роках стажу і при офіційному дармоїдстві протягом усього життя люди отримували практично однакову пенсію). І тепер осучаснення пенсій має відбуватися автоматично і майбутні уряди вже не зможуть піаритися на підвищенні пенсій, які тепер прив'язані до прожиткового мінімуму і середньої зарплати. Про хороше– все, поганого набагато більше.

Гройсман розповів, коли й кому підвищать пенсіїКабінет міністрів України на засіданні 14 лютого 2018 року схвалив звіт про перебіг і результати виконання програми діяльності уряду в 2017 році.

За стандартами Міжнародної організації праці, адекватна пенсія має становити не менше 40% заробітку працюючої людини. Якщо на виробництві або в компанії людина отримує 10 тисяч гривень, то пішовши на пенсію з такої ж позиції людина повинна отримувати не менше 4 тисяч гривень. На сьогодні середній розмір пенсії в Україні склав 2480 гривень, мінімальна пенсія – 1452 гривні. Міністерство соціальної політики планує зростання пенсій тепер уже тільки в 2019 році в середньому на 900 гривень. І ще трохи цифр: бідністю за стандартами ООН вважається отримання в день менше 5 доларів. Середня пенсія, як нескладно порахувати, дорівнює приблизно 2,30 долара. І то, в Пенсійному фонді є, як ми вже сказали, лише половина від необхідної суми для всіх виплат. Крім того, в рамках пенсійної реформи коефіцієнт оцінки стажу скорочується з 1,35% до 1%. Так, якщо раніше за кожні 10 відпрацьованих років пропонувалося 13,5% від розрахункового заробітку, то зараз – всього 10%. Ці правила повноцінно почнуть діяти вже з наступного року.

Але навряд чи уряд і президент будуть розповідати в передвиборних роликах про проблему з пенсіями саме з такого ракурсу. До речі, мимовільна героїня скандального рекламного ролика на підтримку Петра Порошенка пенсіонерка Раїса Кузьменко з Чернігова на прохання знімальної групи на камеру тоді сказала: «Я пропрацювала 43 роки. Нарешті отримала велику пенсію». А насправді вона отримує всього лише 1900 гривень, з яких півтори платить за комуналку. Нещодавно в надії на підвищення пенсії вона позичила 3 тисячі гривень на ліки і тепер не знає, як їх віддавати. У холодильнику у літньої жінки лише молоко і консервація, а м'яса і фруктів вона не купувала вже давно.

Максим Кречетов, спеціально для «Слова і Діла»

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: