В Україні до 2030 року запровадять роздільний збір сміття для населення, збільшать відповідальність підприємств за відходи й збудують 800 нових потужностей із переробки вторинної сировини, утилізації та компостування біовідходів.
Це передбачає Національна стратегія поводження з відходами, розповів міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак під час години запитань до уряду 10 листопада, повідомляє «Слово і Діло».
За його даними, ця стратегія передбачає три ключові принципи:
– перехід до економіки замкнутого циклу, яка є основою стратегії сталого розвитку;
– розширена відповідальність виробника, яка підштовхне бізнес до мінімізації утворення відходів та зацікавленості в їх переробці;
– впровадження п'ятиступінчастої ієрархії поводження з відходами (її пріоритет – запобігання утворенню відходів, а найменш прийнятний варіант – захоронення).
«У нашій країні зростають обсяги утворення відходів, поширюються площі несанкціонованих звалищ. Найбільше навантаження на навколишнє середовище здійснюють хімічна, металургійна, вуглевидобувна промисловості, сільське господарство, інфраструктура. Щорічно утворюється приблизно 10 тонн відходів на одного українця. В Україні накопичилося близько 36 мільярдів тонн відходів. Це понад 50 тисяч тонн на один квадратний кілометр території нашої країни. Утилізуються лише 30% промислових відходів і лише 4% – побутових», – сказав Семерак.
Міністр стверджує, що до 2030 року цілком реально домогтися впровадження роздільного збору відходів, придатних до переробки, щонайменше 5 тисячах населених пунктів, створити 250 центрів зі збору відходів споживання, створити 800 нових потужностей із переробки вторинної сировини, утилізації та компостування біовідходів.
«Таким чином, до 20% збільшаться обсяги відходів, спрямованих на переробку», – прогнозує Семерак.
Стратегія передбачає зменшення кількості місць видалення твердих побутових відходів – передбачається зменшення загального обсягу захороненню побутових відходів із 95% до 30%.
За словами міністра, органи місцевого самоврядування організуватимуть пункти збору для використаних товарів.
«У поводженні з побутовими відходами пропонуємо запровадити роздільний збір, визначення оптимальних районів для розміщення регіональних сміттєперевантажувальних станцій, заводів, полігонів, це вимагає будівництва за кошти органів місцевого самоврядування. Вони мають організувати пункти збору для повторного використання меблів, побутової техніки, одягу та інших товарів, які були у вжитку», – пояснив міністр екології.
Він зазначив, що пріоритетом у сфері поводження з відходами сільського господарства стане переробка відходів у енергію, корми та їх компостування. Окрему увагу планують приділити очищенню й реабілітації забруднених земельних ділянок непридатними пестицидами та іншими хімічними засобами захисту рослин.
Нагадаємо, раніще повідомлялося, що українців закликали відмовитися від практики спалювання опалого листя.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»