Європейські фермери вже кілька місяців протестують проти ввезення української продукції. На тлі блокування чорноморських портів минулого року з України було запущено «шляхи солідарності», якими зерно вивозилося через території сусідніх країн. Потік української продукції, яка осідала у цих країнах, викликав конкуренцію на внутрішніх ринках та зниження цін. За оцінкою Єврокомісії на кінець березня, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 млн євро від напливу дешевшого українського зерна. Незважаючи на солідарність з Україною, деякі країни почали запроваджувати тимчасову заборону на імпорт. Докладніше – на інфографіці «Слово і діло».
Польські фермери почали протестувати проти ввезення у країну українського зерна ще з початку року. 16 лютого вони влаштували 48-годинну забастовку на пункті пропуску «Дорогуськ», а 7 березня – блокували дорогу державного значення через зниження цін на продовольство.
У квітні через кризу і протести у відставку подав міністр сільського господарства Польщі.
Під час візиту до Варшави президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна та Польща знайшли вихід із ситуації. А днями стало відомо, що польський уряд тимчасово – до 30 червня – зупинив імпорт українського зерна. При цьому обмеження поширюватиметься і на транзит.
Міністерство аграрної політики висловило жаль через таке рішення, оскільки воно суперечить домовленостям двох країн: «Тиждень тому ми погодили, що 4 культури – пшениця, кукурудза, насіння соняшнику та ріпаку – до 1 липня 2023 року через Польщу йдуть лише транзитом. Ми розуміємо, що у польських фермерів склалася складна ситуація, проте наголошуємо, що зараз найскладніша ситуація у фермерів України». Переговори з цього питання триватимуть.
На такий самий термін – з 19 квітня до 30 червня – імпорт українського зерна заборонили Словаччина та Угорщина. Але із збереженням транзиту. В угорському уряді при цьому заявили, що українські фермери працюють із «виробничими практиками, які більше не дозволені ЄС, а імпорт унеможливив збут продукції вітчизняними та центральноєвропейськими фермерами».
Заборону імпорту розглядають ще дві країни – Болгарія та Румунія. Там, як і в Польщі, були масштабні протести фермерів через зниження цін на їхню продукцію. Зокрема, румунські аграрії пригрозили 7 червня розпочати загальнонаціональну акцію протести до виконання вимог про заборону транзиту та ввезення сільгосппродукції з України на рік.
Європейська комісія не дуже задоволена односторонніми діями цих п'яти країн, нагадавши, що торгова політика є компетенцією ЄС. За інформацією ЗМІ, у Брюсселі хочуть організувати зустріч із міністрами з Польщі, Румунії, Словаччини, Болгарії та Угорщини, щоб обговорити проблему.
Крім того, також, за інформацією польського ЗМІ, для фермерів перерахованих країн готують ще один пакет підтримки на суму 100 млн євро.
Нагадаємо, «Слово і діло» вивчило, скільки коштів від експорту сільськогосподарської продукції до ЄС отримувала Україна до повномасштабної війни та після її початку.
У Верховній раді оцінили втрати через ембарго на експорт аграрної продукції до ЄС.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»