Зростання вартості життя є домінуючим глобальним ризиком у найближчі два роки, тоді як провал дій у боротьбі зі зміною клімату домінує у наступному десятилітті.
Про це йдеться у «Звіті про глобальні ризики 2023 року» Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ).
Загалом, зазначають експерти, війна в Україні перервала повернення до «нової нормальності» після пандемії COVID-19, що призвело до нових продовольчих та енергетичних криз.
Крім нових ризиків, експерти назвали «старі» ризики, що повернулися: інфляція, торгові війни, відтік капіталу з ринків, що розвиваються, соціальні хвилювання, геополітична конфронтація і загроза ядерної війни.
Якщо говорити про короткострокову перспективу, то на другому місці після кризи вартості життя опинилися ризик природних лих та екстремальних погодних явищ, на третьому – геоекономічна конфронтація.
До списку основних ризиків на найближчі два роки також увійшли провал спроб пом'якшити зміну клімату; поляризація суспільства; ймовірність масштабних подій, пов'язаних зі шкодою довкіллю; провал спроб адаптації до зміни клімату; поширення кіберзлочинів; криза природних ресурсів; масштабна вимушена міграція.
У довгостроковій перспективі, тобто протягом десяти років, найбільшим глобальним ризиком експерти визнали провал спроб пом'якшити зміну клімату. Крім того, у списку й інші загрози, пов'язані з кліматом: провал адаптації до кліматичних змін, ризик стихійних лих та екстремальні погодні умови, скорочення біорізноманіття.
Серед інших довгострокових ризиків – вимушена міграція, кіберзлочинність, геоекономічна конфронтація, інциденти, пов'язані зі шкодою довкіллю, ерозія соціальних зв'язків.
Нагадаємо, які глобальні ризики називали в 2019 році – до пандемії та повномасштабної війни в Україні – можна подивитися на інфографіці.
У Міжнародному валютному фонді прогнозують, що 2023 рік буде для світової економіки значно важчим, ніж 2022-й.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»