Президент США Джозеф Байден заявив про бажання анулювати статус Афганістану, як основного союзника США поза НАТО, який був присвоєний країні ще до того, як в ній до влади повернулися таліби.
Про це сам Байден повідомив у письмі до спікера Палати Представників Конгресу Ненсі Пелосі.
Афганістан отримав цей статус у 2012 році, коли в ньому був демократичний уряд. Після того, як у 2021 році до влади в результаті збройного протистояння повернулися таліби, постало питання про скасування цього статусу. Статус союзника поза НАТО не дає гарантій взаємного захисту, натомість країна має право на наступне:
- отримання пільгових кредитів;
- зберігання на її території військових резервів, які належать США;
- приватні компанії Афганістану можуть брати участь у торгах за американськими військовими контрактами, пов'язаними з ремонтом або техобслуговуванням техніки США за кордоном;
- отримувати військову підготовку і допомогу, а також прискорено купувати військову техніку у НАТО, або орендувати її.
Зараз, крім Афганістану, такий статус мають Австралія, Єгипет, Ізраїль, Південна Корея, Японія, Йорданія, Аргентина, Бразилія, Нова Зеландія, Бахрейн, Філіппіни Таїланд, Кувейт, Тайвань, Марокко, Пакистан, Туніс і Катар. Ще у 2014 році Конгрес США пропонував надати цей статус Україні, Грузії та Молдові.
Нагадаємо, раніше Байден своїм указом заблокував активи Центрального банку Афганістану в сумі 7 мільярдів доларів, що зберігаються в американських банках.
ПІДПИСУЙТЕСЬ У GOOGLE NEWS
та стежте за останніми новинами та аналітикою від «Слово і діло»