Шлях дипломатії: як зупинити Росію силою переконання

Читать на русском
Денис Поповичжурналіст

Увечері, 19 січня, президент Володимир Зеленський звернувся до нації щодо загрози російського вторгнення в Україну. Звернення пролунало після завершення візиту в Україну держсекретаря США Ентоні Блінкена і звелося до заклику «не панікувати». Проте ні візит Блінкена, ні слова Зеленського ситуації не розрядили – тактика «підвищення ставок» довкола українського кейсу триває.

Візит держсекретаря США Ентоні Блінкена в Україну був частиною його подальшого турне до Німеччини та Швейцарії. До речі, у Женеві Блінкен має намір зустрітися з головою МЗС РФ Сергієм Лавровим. Держсекретар серйозно розраховує наставити Росію «на шлях дипломатії», запобігши таким чином широкомасштабному військовому вторгненню в Україну.

Те саме Блінкен сказав на підсумковому брифінгу за результатами українського візиту. Він зазначив, що США продовжуватимуть підтримувати Україну як в економічній, так і у військовій сфері і висловив надію на успішний підсумок переговорів із Сергієм Лавровим. «Ми говоримо Росії про значні наслідки, якщо вона піде на подальшу агресію проти України», – сказав Блінкен.

Держсекретар США також закликав українське суспільство згуртуватися перед можливою російською агресією, очевидно, маючи на увазі конфлікт між Володимиром Зеленським і Петром Порошенком.

Поїздка Блінкена в Україну відбулася на тлі паніки, що повільно наростає, пов'язаної з маневрами російської армії біля кордонів нашої країни. До численних свідчень про стягування військ з'явилися дані про підготовку спільних російсько-білоруських військових навчань, які мають відбутися в Білорусі в середині лютого. Тобто в той самий час, коли ймовірність російського вторгнення на територію України за версією західних ЗМІ є найвищою.

У рамках підготовки до навчань російські війська вже почали заходити до Білорусі. З'явилися повідомлення про те, що ракетні системи залпового вогню «Ураган» стали табором за якихось 40 кілометрів від кордонів із Чернігівською областю, хоча за легендою навчань їх там бути не повинно. Відразу ж з'явилися версії про підготовку вторгнення в Україну вже з боку Білорусі.

Щоправда, і Захід не залишився у боргу. Протягом трьох діб, 17-19 січня, у Києві приземлилися щонайменше 8 транспортних літаків С-17 ВПС Великої Британії, які доставили до нашої країни більш ніж 2000 протитанкових ракетних комплексів NLAW. Це досить сучасна система, здатна вражати танки найбільш вразливу верхню проекцію, а також придатна для ведення боїв у міських умовах. Британський «гостинець» став найбільшим одноразовим постачанням західної летальної зброї за всі 8 років конфлікту з Росією. Очікуються й інші військові поставки, зокрема з Канади, США та країн Балтії.

Усе це, по ідеї, має сильно підвищити потенціал українських Збройних сил та ціну ймовірного російського вторгнення, а також змусити Володимира Путіна переглянути свої ймовірні плани щодо України. Події 19 січня дали надію саме на такий результат. Заступник голови російського МЗС Сергій Рябков, який ще минулого тижня нахабно радив НАТО «збирати манатки», у середу запевнив, що РФ і не збирається нападати на Україну. Він навіть заявив про пом'якшення переговорних позицій, зазначивши, що Росія задовольниться «юридичними зобов’язаннями» США не підтримувати вступ України до Альянсу.

І, нарешті, увечері, 19 січня, президент Володимир Зеленський виступив із заспокійливим відеозверненням до народу, в якому закликав людей «не скуповувати сіль та сірники» та не піддаватися паніці. Глава держави нагадав, що війна з Росією триває вже 8 років, а ситуація на кордонах не стала гіршою, ніж була раніше.

Проте трохи згодом свою пресконференцію провів президент США Джо Байден. Він заявив, що Володимир Путін «не хоче повномасштабної війни», але припустив, що Володимир Путін «увійде до України, оскільки має якось діяти». Саме ці слова Байдена, незважаючи на всі дипломатичні візити та підбадьорливі заяви, зберігають інформаційне напруження на колишньому рівні. До розрядки поки що далеко.

Денис Попович, спеціально для «Слово і діло»

Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

ПІДПИСУЙТЕСЬ У GOOGLE NEWS

та стежте за останніми новинами та аналітикою від «Слово і діло»
Поділитися: