«Бонусна тисяча»: на які цілі президенти та прем’єри запроваджували грошові виплати

Читать на русском

У межах нової програми підтримки різних секторів економіки українці, які зробили два щеплення проти коронавірусу, з 19 грудня зможуть отримати 1 тисячу гривень через додаток «Дія». Ініціатива Зеленського щодо подібних грошових виплат не є новою, адже до таких схеми вдавалися й інші політики. Хто з президентів та прем’єрів обіцяв грошові виплати та за що, дивіться на інфографіці «Слово і діло».

У 2008 році була програма з виплати так званої «Юліної тисячі». Тоді уряд Юлії Тимошенко вирішив виплачувати кошти вкладникам Ощадбанку колишнього СРСР за знеціненими вкладами на території України. На програму скерували 6,4 млрд грн.

Вкладникам Ощадбанку СРСР за наявності ощадкнижки готівкою виплачували 1000 грн, спадкоємцям вкладників – 500 грн.

Зрештою, для отримання компенсації зареєструвалися 12,8 млн осіб, водночас, отримали компенсацію 6,4 млн осіб. Програму зупинили через брак фінансування.

У 2012 році ця програма тривала під президенством Віктора Януковича. Цього разу кошти виплачувалися на банківську картку.

На програму направили 6,1 млрд грн. В результаті, вкладникам здійснили виплати на суму 4,5 млрд грн. Однак програму зупинили через припинення її фінансування.

У 2019 році президент Петро Порошенко запровадив виплати додаткових 2 410 грн пенсіонерам, які отримували мінімальну пенсію – за рахунок коштів, які надійшли від митного оформлення авто.

Тоді Пенсійний фонд отримав 4,4 млрд грн за рахунок надходжень від розмитнення авто на єврономерах. Пенсіонерам, які отримували пенсію нижче 1 669 грн та мали трудовий стаж 30/35 р, виплатили по 1 205 грн у березні 2019 року та по 1 205 грн у квітні.

Загалом, тоді гроші отримали близько 2,1 млн пенсіонерів.

У 2021 році президент Володимир Зеленський ініціював виплату коштів громадянам, які пройшли повний курс вакцинації від COVID-19. На реалізацію програми буде направлено близько 3 млрд грн до кінця 2021 року та на початку 2022 року ще близько 3 млрд грн (з можливим розширенням фінансування).

Виплата 1 тисячі грн на віртуальні картки через сервіс «Дія».

На що можна витратити кошти:

  • на купівлю абонементу в спортзал/фітнес-клуб;
  • на квитки у кінотеатр, театр, музей, на концерт;
  • на квитки на внутрішні авіа/залізничні рейси;
  • на книжки;

Окрім цього, у 2022 році передбачається придбання ліків та інших соціальних послуг. Кошти можна витратити протягом чотирьох місяців із моменту отримання.

Нагадаємо, програма видачі 1 тисячі грн вакцинованим триватиме до кінця 2022 року. Виплати здійснюватимуть кілька українських банків-партнерів за допомогою сервісу «Е-підтримка».

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал