Антикорупційний суд знову наклав арешт на майно члена ради Нацбанку

Читать на русском
Апеляційна палата розглянула і задовольнила частково скаргу адвоката підозрюваного посадовця Нацбанку на накладений арешт.
Микола Каленськийфото: 5 канал

Вищий антикорупційний суд повторно наклав арешт на майно члена ради Національного банку України Миколи Каленського, якого НАБУ і САП підозрюють у причетності до заволодіння 1,2 млрд грн рефінансування НБУ, виданого ВіЕйБі банку.

Таке рішення 17 серпня ухвалив ВАКС, йдеться в ухвалі апеляційної палати від 15 вересня, повідомляє «Слово і діло».

13 серпня ВАКС скасував арешт майна члена ради Нацбанку. Однак уже 17 серпня 2021 року антикорупційний суд повторно наклав арешт на майно Каленського, а саме: 136 151 грн, 45 060 фунтів стерлінгів, 16 660 євро, 236 716 доларів; чотири золоті злитки по 100 грам і один золотий злиток вагою 10 грам, житловий будинок загальною площею 254,6 квадратних метрів, автомобіль Toyota RAV4 2016 року випуску, земельну ділянку площею 0,04 га в Хмельницькій області та кошти на банківському рахунку. Метою арешту вказано відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).

Не погодившись з таким рішенням, адвокат підозрюваного подав скаргу. На його думку, слідча суддя помилково трактувала вимоги КПК України, чим порушила права Каленського на захист у судовому засіданні. Захисник стверджував, що підозра необґрунтована, а арешт майна –незаконний. Прокурор САП не заперечував проти скасування арешт 45 тис. фунтів стерлінгів та заробітної плати Каленського, яка надійшла після 16 листопада 2019 року на його рахунок.

Судді скаргу задовольнили частково і скасували арешт 45 тис. фунтів і коштів на банківському рахунку члена ради НБУ, які надійшли після вказаної дати.

Нагадаємо, НАБУ і САП повідомили Бахматюку про підозру в організації заволодіння 1,2 млрд грн рефінансування НБУ. Пізніше апеляційна палата Вищого антикорупційного суду заочно взяла його під варту. Слідство з'ясувало, що в жовтні 2014 року ВіЕйБі банк, віднесений до категорії проблемних банків, звернувся до НБУ з клопотанням надати йому стабілізаційний кредит під заставу нерухомого майна. Хоча ВіЕйБі банк не подав всіх необхідних для цього документів (як програму фінансового оздоровлення банку, спрямовану на вирішення впродовж терміну користування стабілізаційним кредитом проблем ліквідності, поліпшення структури активів, дохідності, рентабельності тощо), правління Нацбанку, всупереч вимогам законодавства, надало позитивну відповідь.

При цьому вартість нерухомості, переданої в заставу НБУ, завищили майже в 25 разів шляхом складення підроблених звітів про оцінку. Експертиза під час досудового розслідування встановила, що реальна вартість заставленої нерухомості становить 72,62 млн грн попри 1,8 млрд грн, заявлених ВіЕйБі банком. Тим не менше, знаючи про завищену вартість заставного майна та відсутність усіх необхідних документів, службові особи НБУ надали 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту ВіЕйБі банку. Це на додачу до раніше вже отриманих від Нацбанку та неповернутих 3 млрд грн кредитів.

40 днів потому, у листопаді 2014 року, НБУ визнав ВіЕйБі банк неплатоспроможним. Стабілізаційний кредит у 1,2 млрд грн, отриманий від НБУ терміном на два роки, ВіЕйБі банк не повернув.

Водночас адвокати Бахматюка стверджують, що дві інші офіційні експертизи підтвердили правомірність оцінки заставного майна ВіЕйБі банку. А обставини отримання третьої, яку використовує НАБУ, встановлюють слідчі Державного бюро розслідувань за фактом складання можливого свідомо неправдивого висновку експертом.

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал