Голоси, що не чіпляють. Колонка Леоніда Швеця

Читать на русском
Леонід Швецьполітичний оглядач

Уже доводилося писати про те, що історія «Голосу» – характерний приклад того, як не в змозі зліпити щось путнє навіть найпрогресивніші і просунуті хлопці, гордість країни. Кругом же, куди не кинь оком, відстій, скрепи, елементарне невігластво і дилетантство, не кажучи вже про неохайність і про кримінальні справи в анамнезі або в потенційній перспективі. Але ось беруться за справу незабруднені і активні, буквально з чистого лиця, а на виході в короткі терміни суцільні чвари і провал проєкту.

Можна, звичайно, списати на проблеми з лідерством. Підстави для цього є. Вся горезвісна експертність експертів, які увійшли в «Голос», сильно блякне, коли згадуєш, що першою особою і головним голосом у них намічався і навіть деякий час побув Святослав Вакарчук, на честь якого, власне, проєкт і отримав свою назву. Політичні якості Слави ніколи ні для кого не були секретом: вони в принципі відсутні. Проте народ до нього підтягнувся. Просто йому під розкручене ім'я фінансування дали, а кому б дали ще? Ось і перший компроміс. А де один, там і інші вишикуються в чергу, закон.

Далі трапився відомий конфлікт між розумними і красивими. Природно виникло питання, хто підхопить прапор, кинутий співаком, і він дістався розумній, але мало кому відомій Кірі, а красивий і широко відомий Сергій виявився не при справах, чим був зачеплений і ображений. Не те щоб Рудик була не симпатична, а Притула не розумний, просто вододіл проліг між менеджерським прагматизмом однієї і народною популярністю іншого. Ослик «Голос» буквально розривався між цими двома морквинами. Люди, які пройшли не один модний корпоративний тренінг з розвитку скілів командної роботи, не змогли або навіть не захотіли знайти спосіб морквини з'єднати. Фракція розповзлася на власне «Голос» і «Голос» (с), де в дужках «Справедливість». Очевидно, слідом за фракцією почнуть розповзатися і структури на місцях. Ледве народилися, а вже переживають батьківське розлучення.

Як працює в парламенті фракція «Голос»Як фракція Голос працює в парламенті – кількість поданих законопроєктів, виконаних обіцянок.

Зате проєкти криві і відсталі, спаяні багаторічними стрьомними зв'язками і бубновими інтересами політиків, якось тримаються, хоча теж не сказати, що процвітають. Не процвітає ніхто. Партійне поле в Україні в абсолютно занедбаному стані. Бодряком тримається хіба що «Європейська солідарність», але вона загнуздана і мобілізована начальником, у якого глибока репутаційна криза, тому їх активність дещо нездорова, ніби під речовинами. Скільки можна утримувати цей рівень емоційної піднятості, неясно, але на марафон енергії зазвичай не вистачає. До того ж партія в модусі агресивного захисту лідера явно схлопується, закривається від чужих, вбиваючи перспективи розвитку. «Слуги народу» як і раніше обходяться, фактично, без партії і, можливо, це не таке погане рішення, з урахуванням того, як у нас взагалі і у них зокрема виходить створення подібних проєктів.

А причини, що у «Голосу» в його обох різновидах, що у інших, включаючи зазвичай виключених колишніх регіоналів, які розбилися, як ртуть, на дрібні проєктики, не в лідерах або їхній відсутності, не в безглуздості або, навпаки, підвищеній спритності партійців, а в тому, що страшно вони всі далекі від народу і народу зовсім не цікаві, не те що з ним не єдині. Ніхто не може потрапити в резонанс. Модно казати про популізм, що вразив всіх, але в тому й справа, що популізм вимірюється легко: він дає електоральну віддачу, а тут вона ні в кого не спостерігається. Схоже, низам потрібен якийсь зовсім інший порядок, ніж той, що пропонують верхи у всьому своєму убогому партійному розмаїтті. Нарід у нас, звичайно, традиційно не той, але непогано б розібратися, якого рожна йому треба. Власне, що потрібно Україні. Вона трохи більше, ніж район столичного урядового кварталу.

Леонід Швець, спеціально для «Слово і діло»

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал