Покарання за незаконне збагачення: у чому суть змін

Читать на русском

Наприкінці жовтня Конституційний суд скасував статтю Кримінального кодексу, яка передбачала відповідальність за недостовірне декларування майна. Поки Вищий антикорупційний суд змушений був закривати справи за статтею, якої уже не існує, Верховна рада напрацювала і ухвалила компромісний законопроєкт, який повернув покарання. «Слово і діло» порівняло, що загрожувало за брехню у деклараціях до рішення КСУ і що буде тепер.

Верховна рада повернула відповідальність за недостовірне декларування, але менш сувору, ніж раніше.
Відповідальність за брехню в деклараціїСлово і ділоЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Законопроєкт Володимира Зеленського №1031 про незаконне збагачення Верховна рада ухвалила трохи більше року тому. Це сталося після того, як в лютому 2019 року КСУ декриміналізував відповідну статтю Кримінального кодексу.

Відповідно до закону, надбання чиновником активів, вартість яких перевищує його доходи більш ніж на 6,5 тисяч неоподатковуваних мінімумів (це близько 6,24 млн грн) карається позбавленням волі від 5 до 10 років, а також позбавленням права займати певні посади до 3 років.

Крім того, до таких активів могла застосовуватися процедура спеціальної конфіскації. Якщо різниця між активами і законними прибутками перевищує мільйон гривень, майно може бути конфіскувати суд у цивільному порядку. Позов повинен розглядати Вищий антикорупційний суд, подати його могли прокурори САП.

У новому компромісному законопроєкті №4460-д, який депутати ухвалили у п'ятницю, відповідальність значно пом'якшили. Через це Національне агентство з питань запобігання корупції просить президента ветувати закон. Тепер за неподання декларації загрожує штраф від 42 тисяч до 51 тисячі гривень або до 240 годин громадських робіт з позбавленням права займати певні посади.

За умисне внесення до декларації недостовірної інформації про доходи, якщо різниця становить від 1,13 млн до 9,1 млн, каратимуть штрафом від 34 тисяч до 51 тисячі гривень або громадськими роботами від 150 до 240 годин із забороною до 3 років займати певні посади .

Якщо сума незадекларованого доходу становитиме більш як 9,1 млн грн, загрожує штраф від 51 тисячі до 85 тисячі гривень, 150-240 годин громадських робіт або обмеження волі на термін до двох років із забороною займати певні посади. Відзначимо, не позбавлення волі, а обмеження.

Нагадаємо, експерт пояснив, чому новий законопроєкт не стане виходом з кризи.

Також «Слово і діло» вивчило, яке покарання за недостовірне декларування передбачене в інших країнах.

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: