Запитання Зеленського №2 про вільну економічну зону: світовий досвід

Читать на русском

25 жовтня, окрім місцевих виборів, відбудеться також всеукраїнське опитування, анонсоване президентом Володимиром Зеленським. Друге запитання звучить так: «Чи потрібна на Донбасі вільна економічна зона?». В Офісі президента уточнили, що йдеться поки що тільки про підконтрольні Україні території Донецької та Луганської областей. «Слово і діло» розібралося, в яких країнах світу функціонують спеціальні економічні зони.

Під вільною економічною зоною в ОПУ мають на увазі територію України, на якій функціонує спеціальний режим економічної діяльності. На такій території можуть встановлюватися пільгові митні, валютно-фінансові, податкові та інші умови.

Одразу шість вільних економічних зон функціонують в сусідній Білорусі, по одній в кожному регіоні: «Брест», «Гомель-Ратон», «Мінськ», «Вітебськ», «Могилів», «Гродноінвест». Працює одна особлива економічна зона – «Бреміно-Орша», створена тільки в минулому році. Резиденти території СЕЗ звільняються від податку на прибуток і нерухомість, мита на імпортну сировину, а також орендної плати за землю.

Чотири економічних зони – «Альянс», «Меридіан», «Мегри», «ЕКОС» – функціонують у Вірменії. Рішення про створення ВЕЗ було ухвалено відносно недавно, у 2011 році. У бізнесу, який працює на території цих зон, є низка переваг: пільгове оподаткування, звільнення від податку на дивіденди, нерухомість і майно, відсутність обмежень на конвертацію валюти, звільнення від імпортних і експортних мит.

Кожна економічна зона у Вірменії має свою спеціалізацію. Наприклад, ВЕЗ «Альянс» орієнтована на виробництво і експорт високих та інноваційних технологій (фармацевтика, електроніка, альтернативна енергетика тощо). СЕЗ «Меридіан» організована для ювелірної, алмазної і годинникової промисловості. СЕЗ «Мегри» орієнтована на сільське господарство, культуру, туризм і сферу розваг. Останньою, в 2018 році, створили зону «ЕКОС» – для компаній в сфері високих технологій.

В Італії функціонує зона вільного порту міста Трієст. На його території від мит та інших зборів звільнені товари, які надходять в порт морем. Це сприяє розвитку торгівлі між Італією та іншими країнами Середземномор'я.

У Румунії з 2007 року вільною економічною зоною є порт Констанца. Зиск від цієї зони такий самий, як і в Італії – розвиток торгівлі з країнами Чорноморсько-Середземноморського басейну. У порту від митного декларування звільнені транзитні товари, також діє звільнення від платежів на імпортне обладнання, апаратуру і транспортні засоби (крім легкових автомобілів).

Вільні економічні зони працюють в Нідерландах на острові Кюрасао. У цій СЕЗ немає імпортних і експортних мит, відсутній податок з продажів, податки на нерухомість і власність. Все це сприяє розвитку торгівлі між Нідерландами та країнами Південної Америки.

Нагадаємо, перше запитання Зеленського було про те, чи підтримують українці довічне ув'язнення за корупцію в особливо великих розмірах. «Слово і діло» вивчило, яке покарання за корупцію передбачено в інших країнах світу.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал
Загрузка...