Все про дистанційне навчання: чим екстернат відрізняється від сімейної освіти

Читать на русском
Навчання буває традиційне шкільне, сімейне, індивідуальне, екстернатне, заочне а також за допомогою педагогічного патронату.
Слово і діло

Під час карантину через коронавірус всіх школярів примусово перевели на дистанційне навчання і для багатьох батьків цей досвід виявився травматичним. Хоча в Україні вже давно існують приватні дистанційні школи, які користуються неабияким попитом, а в соцмережах все більше батьків об’єднуються в групи та діляться досвідом навчання поза класичною школою. «Слово і діло» розбиралося, що таке екстернат, денна, вечірня, заочна, індивідуальная, сімейна форми навчання та педагогічний патронаж.

Які форми навчання є в Україні?

У Міністерстві освіти роз’яснили, що в Україні учням доступні три форми, за якими можна організувати індивідуальне навчання у школі: екстернатна, сімейна (вона ж – домашня) та педагогічний патронаж.

Про цей йдеться у законі «Про освіту» (ст.9):

 • особа має право здобувати освіту в різних формах або поєднуючи їх;

 • основними формами здобуття освіти є:

 • інституційна (очна, денна, вечірня), заочна, дистанційна, мережева);

 • індивідуальна (екстернатна, сімейна (домашня), педагогічний патронаж, на робочому місці (на виробництві);

Що таке дистанційне навчання?

Якщо з закону про освіту чітко зрозуміло, що учень може вибирати будь-яку форму навчання, то що це за форми і які вони мають переваги, не ясно.

Дистанційне навчання — це загальний термін, який об’єднує декілька форм освіти:

Екстернат — це дистанційна форма навчання, під час якої дитина оформлена у звичайній школі, але навчається вдома. Учень самостійно засвоює весь матеріал, після чого у школі оцінюють його знання. Існують певні групи учнів, які можуть перейти на екстернат.

Сімейна (домашня) форма навчання – це коли дитина також навчається вдома, але оформлена у звичайній школі. На відміну від екстернату, на сімейну форму навчання може перейти будь-який учень. Весь освітній процес для учня самостійно організовують його батьки. Вони ж відповідають за здобуття знань на рівні не нижче освітніх стандартів.

Педагогічний патронаж – це дистанційна форма навчання, під час якого вчитель навчає дитину в неї вдома. Тимчасове або постійне оформлення можливе за станом здоров’я та за висновком спецкомісії.

Заочна форма навчання передбачає періодичне відвідування закладу під час сесій, проте таких шкіл дуже мало. Здебільшого це вечірні школи, які мають також і денну форму навчання.

Що таке екстернат?

Знову звертаємось до закону про освіту (ст.53), у якому зазначено, що здобувачі освіти мають право на:

 • навчання впродовж життя та академічну мобільність;

 • індивідуальну освітню траєкторію, що реалізується, зокрема, через вільний вибір видів, форм і темпу здобуття освіти, закладів освіти і запропонованих ними освітніх програм, навчальних дисциплін та рівня їх складності, методів і засобів навчання.

Учень на екстернаті «прикріплений» до певної школи, але навчається він вдома. При цьому він здає всі річні контрольні в школі, вчиться за шкільними підручниками і приходить на консультації до вчителів у школу. ДПА та ЗНО школяр здає зі своїми однокласниками.

Особливість екстернату в тому, що законодавчо він доступний не для всіх. Згідно до Положенням про екстернат у загальноосвітніх навчальних закладах на нього можуть перейти тільки:

 • учні з особливими потребами;

 • діти-спортсмени або ті, які займаються мистецтвом;

 • учні, що випереджають шкільну програму;

 • діти, які часто переїжджають у зв’язку з відрядженнями батьків або живуть за кордоном;

 • учні, які проживають на тимчасово окупованій території чи на неконтрольованій території України;

 • діти-іноземці або учні без громадянства, які проживають на території України;

 • учні, які не завершили здобуття загальної середньої освіти або є випускниками минулих років і не мають результатів річного оцінювання з окремих навчальних предметів та/або не пройшли атестацію.

Головна особливість екстернату – самостійне навчання. Дитина приходить у школу тільки на короткі консультації з вчителем (15 хвилин згідно з графіком, і не більше трьох годин протягом навчального року). Це не репетиторські заняття, а консультації.

Що таке інклюзивна освіта?

Інклюзивна освіта передбачає навчання для осіб з особливими освітніми потребами у звичайних школах. Інклюзію організовують за денною або вечірньою формами навчання.

Якщо ж стан здоров’я дитини не дозволяє навчатися у традиційній школі, учень або його батьки можуть обрати дистанційне навчання або одну з форм індивідуального.

Чи можна поєднувати різні форми навчання?

Так, закон це передбачає. Таке поєднання має бути реалізовано через індивідуальний навчальний план, який формують для учня в закладі освіти. Про поєднання різних форм навчання необхідно зазначати в заяві, коли учень вступає у школу та обговорити цей момент із адміністрацією навчального закладу.

Що передбачає дистанційна форма навчання?

Як і у традиційній формі навчання, дистанційна відбувається відповідно до державних навчальних програм Міністерства освіти України. Кожен випускник по закінченню отримує державні документи про освіту: свідоцтво про базову загальну середню освіту (9 клас), атестат про повну загальну середню освіту (11 клас).

Також учні на дистанційній формі навчання мають всі права, що й ті, які ходять в звичайну школу (про це нижче).

На дистанційне навчання часто переходять діти, які не вписуються в традиційну шкільну систему з жорстким графіком, хочуть мати більше вільного часу для відвідування гуртків та занять спортом, розвитку індивідуальних талантів, закінчення різних курсів або для подорожування.

Серед переваг дистанційки: не треба витрачати час на дорогу до школи, носити тяжкі підручники, сидіти в переповнених класах, їсти несмачну їжу в шкільних їдальнях, терпіти шкільний графік.

У сімейному навчанні батьки можуть винайняти дитині репетиторів або навчати її самостійно.

У приватних школах дітям пропонують онлайн-консультації з кожного предмету, відео-конференції, групові консультації в формі щоденного консультативного чату, очні консультацій з учителем та професійну підготовку до ЗНО.

Серед мінусів – не всі діти спроможні самостійно організувати свій навчальний план та дотримуватися його. Контроль здебільшого лягає на плечі батьків. Для соціалізації дити необхідні додаткові активності.

Які права мають учені, що вчаться на альтенативних формах навчання?

Учні дистанційної форми навчання можуть використовувати всю інфраструктуру закладу – навчальну, спортивну, наукову тощо. Учень має можливість оформити учнівський квиток і користуватись необхідними підручниками, зокрема й електронними.

Учень також може розраховувати на допомогу педагогічних працівників, мати психологічний і соціально-педагогічний супровід, проходити оцінювання навчальних досягнень та/або державну підсумкову атестацію, а також одержати документ про освіту.

Учень може брати участь в екскурсіях, практичних заняттях. У разі педагогічного патронажу вчитель може періодично залучати учня до решти колективу для соціалізації.

Якщо кілька учнів перебувають на лікуванні в одному закладі, вони також можуть навчатись у групі.

Чи можуть учні на індивідуальній формі брати участь в олімпіадах?

Так, учні, які навчаються на індивідуальній формі, можуть на загальних підставах брати участь в олімпіадах, турнірах, конкурсах та інших змаганнях.

Вони також мають право на відзначення успіхів у навчанні. Їх можуть нагороджувати похвальними листами та грамотами, золотою та срібною медалями.

Що передбачає індивідуальна форма освіти?

Будь-яка форма освіти, зокрема й індивідуальна, потребує, щоб учня зарахували до закладу – для цього потрібно подати необхідні документи.

Основний документ для зарахування або переведення на індивідуальну форму навчання – заява одного з батьків дитини або самого учня, якщо він повнолітній. До заяви додаються документ, що посвідчує особу учня, медична довідка № 086-1/о та документ про освіту, якщо він є.

Внутрішньо переміщені особи, біженці та особи з документами про необхідність захисту можуть не подавати деякі документи, якщо мають на це причини.

Коли можна переходити на дистанційну форму навчання?

Зарахування на дистанційну форму освіти зазвичай проводять до початку навчального року.

Переведення на індивідуальну форму може відбуватись і протягом навчального року, але не пізніше ніж за 3 місяці до річного оцінювання чи державної підсумкової атестації. Однак таке обмеження не застосовується для переведення на педагогічний патронаж.

Для осіб, які здобували чи здобувають освіту за кордоном або мають відношення до тимчасово окупованих територій, зарахування і переведення на екстернат можливе протягом усього календарного року.

Форми освіти, які забезпечує заклад, обов’язково мають бути вказані на його сайті. Якщо в закладу немає сайту, таку інформацію слід шукати на сайтах його засновників.

Чи можна повернутися на звичайну форму навчання?

Рішення про це можуть ухвалити як батьки так і педагогічна рада навчального закладу.

Таку норму можуть застосувати до учня 9 класу, який під час навчання за індивідуальною формою показав низький результат з предмету, який він вивчав поглиблено. Або до учня на сімейній або екстернатній формі, який показує низький рівень навчальних досягнень загалом.

Як оцінюють учня на дистанційній формі?

Оцінювання результатів навчання і атестація за всіма формами індивідуальної освіти відбувається у школі.

Форму, зміст і спосіб поточного та підсумкового оцінювання обирає заклад освіти. Форми та засоби оцінювання можуть бути описані в індивідуальному навчальному плані учня. У такому випадку педагогічні працівники мають дотримуватись зазначених форм.

Важливо пам’ятати, що лише наявність портфоліо, індивідуального освітнього профайлу та інших форм фіксації індивідуальних досягнень учня (без підсумкового оцінювання та/або атестації) не є підставою для переведення до наступного класу та видання документа про освіту.

Раніше «Слово і діло» писало, що МОН просить 3 млрд з Фонду боротьби з COVID. Як планують витратити ці кошти – дивіться на інфографіці.

Також ми повідомляли, що у МОН прояснили ситуацію з підвищенням зарплат вчителів.

Ірина Рибінська, спеціально для «Слово і діло»

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал