Як Україна торгувала лісом-кругляком у 2014-2019 роках

Читать на русском

Бездумні вирубки лісу в Україні, особливо в Карпатах, протягом десятиліть призвели до регулярних повеней та підтоплень. Чотири роки тому Рада запровадила мораторій на експорт деревини, але ситуація не стала кращою, адже в законі були шпарини, які дозволяли вивозити ліс за кордон під виглядом дров. Довелося запровадити кримінальну відповідальність за вирубку лісів. «Слово і Діло» пропонує подивитись, якими темпами розпродавали український ліс протягом останніх п’яти років.

Нагадаємо, в квітні 2015 року Верховна рада ухвалила закон, яким тимчасово заборонила експорт лісоматеріалів у необробленому вигляді. Із 1 листопада 2015 року це правило почало поширюватися на деревні породи, крім сосни, а з 1 січня 2017 року не можна вивозити й цю хвойну породу. Мораторій на експорт ділової деревини не поширвався лише на дрова.

Водночас Європейський союз вимагав скасування цього мораторію. Свого часу через це Єврокомісія відмовилася надавати Україні транш на суму 600 мільйонів євро.

Ляшко і контрабанда лісу: навіщо нардеп давав обіцянку, яку не може виконатиОлег Ляшко заявив, що аналітики Слова і Діла даремно звинуватили його в невиконанні обіцянки. Ми детально розібралися в ситуації й довели зворотне.

При цьому мораторій фактично не діяв. Вирубки лісів продовжувались, а ліс-кругляк вивозився за кордон контрабандою.

У квітні 2019 року Верховна рада ухвалила закон про зменшення порогу для кримінальної відповідальності за контрабанду лісу. Раніше ув’язнення загрожувало тим, хто вирубував ліс на суму, що дорівнює 1-5 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

«Зрада криється в тому, колеги, що в цьому випадку в кримінальному процесі застосовується не 17 гривень мінімум, як у адміністративному штрафі, а 960 гривень. Це розмір соціальної пільги. Це роз'яснення міститься в Перехідних положеннях Податкового кодексу. Таким чином, за такий суспільно небезпечний вид злочину, як незаконна рубка лісів, у нас настане кримінальна відповідальність лише в тому разі, коли «чорні» лісоруби нарубають на 2 мільйони гривень. Це майже 1 гектар лісу. Лише за гектар лісу, не менше, настає кримінальна відповідальність», – пояснила народний депутат Ольга Червакова.

Змінами до закону встановили, що до кримінальної відповідальності за вирубку лісу у великому розмірі притягатимуть у разі шкоди від 18 неоподатковуваних мінімумів, а в особливо великому розмірі – від 36 мінімумів. Ідеться про 17 тис. 289 грн і 34 тис. 578 грн відповідно.

У 2014 році, за даними Державної фіскальної служби України, експорт необроблених лісоматеріалів становив 2,9 млн тонн на суму майже 255 млн доларів.

Наступного року за кордон офіційно вивезли 2,5 млн тонн лісу на 2,5 млн. доларів. Після запровадження мораторію вже за підсумками 2016 року з’ясувалося, що Україна продала 1,7 млн тонн лісу на 106 млн доларів.

У 2017 році з України вивезли лише 10 тис. 658 тонн необробленого лісу на 880 тис. доларів. Наступного року ці офіційні показники зменшилися досить відчутно – експортували 2 тис. 844 тонн лісу на 197 тис. грн.

Зрештою, в 2019 році ДФС повідомляє, ліс зовсім не експортувався.

Натомість після запровадження мораторію, а особливо кримінальної відповідальності за вирубку лісу імпорт необроблених лісоматеріалів почав зростати. Так, у 2014 році в Україну завезли 6,5 тис тонн лісу на 852 тис. доларів. У загальному обсязі імпорту ці показники навіть не фігурують. Наступні два роки імпорт лісу ще скоротився. А в 2017 році до країни завезли понад 10 тис. тонн необробленого лісу на 1 млн доларів (+84%). У 2018 році цей показник становив 25.5 тис. тонн на 3,2 млн доларів (+155%).

У першому кварталі 2019 року, за даними ДФС, в Україну завезли менш ніж тонну лісу.

Детальніше – на інфографіці.

Нагадаємо, ми писали, що Ляшко давав обіцянку щодо припинення контрабанди лісу, яку не міг виконати.

Також раніше ми досліджували, які політсили представляли владу в районах незаконної вирубки лісу в Україні.

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: