Вільний обіг землі: чи готова Україна

Читать на русском
Володимир Сіденкоекономічний експерт
Ілля НесходовськийЕксперт «Реанімаційного пакету реформ»

Питання досить складне. Міжнародні організації, уряди країн заходу, які надають Україні фінансування, виходять із суто технократичної позиції.

Таку думку в коментарі «Слову і Ділу» висловив експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко, оцінюючи питання продовження мораторію на землю.

«Західні партнери вважають, що є стандарти ринку, і якщо вільний обіг, то це підвищує ефективність. З іншого боку, вони технократично підходять до прав людини, вважаючи, що якщо є право власності, то має бути й право продажу. Однак при цьому слід розуміти, що будь-які права реалізуються в середовищі, яке має свої характеристики та механізми для реалізації цих прав», – зазначив Сіденко.

Якщо ці механізми спотворені й викривлені, то жодних прав та ефективності для більшості громадян не буде, додав він.

За його словами, навпаки, права будуть лише для тих, хто наближений до влади й уже сьогодні має домінуючі ринкові позиції.

«Саме вони отримають односторонні переваги. Фактично, це стимулюватиме перетворення України на латифундистську державу. Вона й так нею є неформально, адже багато процесів у країні відбуваються не так, як записано в законі, а так, як складається реально через тіньові схеми», – пояснив фахівець.

Мораторій на продаж сільгоспземель: історія питання«Слово і Діло» проаналізувало історію питання зі скасуванням мораторію на продаж сільськогосподарських земель, що діє в Україні з 2001 року.

Однак такий крок зараз остаточно легалізує перетворення України саме на латифундистську державу, уточнив він.

«Українське суспільство також не готове. У нас рік виборів попереду. Тому, звичайно, більшість депутатів відповідатимуть на цю позицію суспільства, незважаючи на ту позицію, яку займають сьогодні іноземні донори», – підкреслив експерт.

На його думку, питання скасування чи продовження дії мораторію не має однозначного рішення.

«Якби реформи відбувалися нормально, мабуть, ми б давно прийшли до дозволу на вільний обіг землі. Оскільки склалося так, як склалося, швидкого вирішення не буде. Це питання має соціально-психологічний характер, що точно не сприяє швидкому вирішенню проблеми», – резюмував Володимир Сіденко.

Експерт «Реанімаційного пакета реформ» Ілля Несходовський зазначив, що з точки зору економіки, звичайно, якщо мораторій буде скасований, то рішення буде необґрунтованим.

За його словами, це призведе до того, що Україна втратить свої інвестиції, втратить можливість розвивати своє сільське господарство більшою мірою, ніж зараз.

Знімати мораторій потрібно поступово, а почати потрібно з об’єднаних громад, щоб відпрацювати відповідний запобіжний механізм, щоб ця земля не перейшла незаконно, додав він.

Нагадаємо, в грудні 2017 року Верховна Рада продовжила мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2019 року. Європейський суд із прав людини визнав мораторій порушенням прав людини.

Як чиновники проводили земельну реформу, «Слово і Діло» з'ясовувало в матеріалі «Мораторій на продаж сільгоспземель. Історія питання».

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

ПІДПИСУЙТЕСЬ У GOOGLE NEWS

та стежте за останніми новинами та аналітикою від «Слово і діло»
Поділитися: