Супутник «Либідь»: НАБУ обшукало квартиру екс-гендиректора «Укркосмосу»

Читать на русском
Працівники Національного бюро провели слідчі дії в помешканні колишнього керівника Укркосмосу в справі супутника.

Детективи Національного антикорупційного бюро провели обшук у квартирі колишнього генерального директора «Укркосмосу» Сергія Капштика в справі українського супутника «Либідь».

Про це йдеться в рішеннях Солом'янського районного суду міста Києва, повідомляє «Слово і Діло».

Під час обшуку детективи вилучили в Капштика документи, пов'язані зі створенням Національної супутникової системи зв'язку України та запуску телекомунікаційного супутника «Либідь»: кілька листів англійською мовою, один із яких на бланку Національного космічного агентства України (нині Державне космічне агентство); лист російською мовою з підписом у нижній правій частині, зовні схожим на підпис Капштика, та жорсткий диск.

Також НАБУ провело ще один обшук у цій справі. Під час нього детективи вилучили документи: копії документів про діяльність ТОВ «ТК Південна Бухта», ТОВ «ДМД Девеломпмент», ТОВ «ТК Асканія», ТОВ «ДМД Констракшн», ТОВ «Нелора Ленд»; схему про зв'язок невідомої особи з ТОВ «Південна Бухта», ТОВ «ТК Асканія», ТОВ «Нелора Ленд», ТОВ «ДМД Констракшн»; таблицю про діяльність ТОВ «Нелора Ленд», ТОВ «Стафф Консалтинг», ТОВ «Комсаттекнолоджи»; копію договору купівлі-продажу земельної ділянки й видаткових накладних; таблицю з відомостями про земельні ділянки та копії договору оренди земель. Все вищевказане заарештовано за рішенням суду.

Як вказується в документі, детективи НАБУ проводять досудове розслідування за фактами можливого зловживання службовим становищем та легалізації доходів екс-гендиректором «Укркосмосу». Детектив відзначав, що 22 червня 2009 року між «Укркосмосом» і канадською компанією Macdonald, Dettwiler and Associates Corporation (MDA) укладений контракт на поставку супутника «Либідь». 13 травня 2010 року викладена нова редакція зазначеного контракту, в результаті чого запуск супутника й, відповідно, термін його виконання продовжений до 28 грудня 2013 року, а вартість проекту збільшена до 264,6 мільйона доларів.

При цьому детектив зазначив, що з метою виконання своїх зобов'язань за вказаним договором «Укркосмос» під державні гарантії та за погодженням із Міністерством фінансів України від 15 грудня 2009 року привернуло від Канадського експортного агентства кредит на загальну суму $292,4 млн. Обслуговування цього кредиту за дорученням прем'єр-міністра розпочате Міністерством фінансів України вже в червні 2010 року.

У НАБУ встановили, що для належного виконання умов контракту до реалізації проекту залучена низка підрядників, у тому числі ФГУП «ЦЕНКІ» (Росія), та субпідрядників, серед яких «Південмаш». Також детективи з'ясували, що між «Південмашем», ФГУП «ЦЕНКІ» та сейшельською компанією Briklin Limited укладено тристоронній контракт про виконання робіт із виготовлення та постачання ФГУП «ЦЕНКІ» ракетоносія «Зеніт-2SB». У цьому контракті компанія Briklin Limited виступила посередником і взяла на себе зобов'язання самостійно здійснити всі платежі на користь «Південмашу» спочатку в сумі $33 млн, а пізніше в зв'язку з внесеними змінами – $37 млн, після чого отримати відшкодування понесених витрат від канадської MDA.

Як зазначив у клопотанні детектив, через відсутність власних оборотних коштів у компанії Briklin Limited екс-гендиректор «Укркосмосу» Сергій Капштик, перебуваючи в службовому відрядженні з директором з розвитку держпідприємства в канадському Монреалі, підготував і подав представникам канадської MDA лист із зазначенням виділення й перерахування необхідної компанії Briklin Limited обсягу грошових коштів, гарантувавши при цьому будь-які ризики їх можливого неповернення.

Крім цього, досудовим розслідуванням встановлено, що попри перерахування MDA Briklin Limited необхідного обсягу коштів, $8,245 млн ані зареєстрованою cейшельскою фірмою, ані «Укркосмосом» наразі на користь «Південмашу» не сплачені. Зазначений факт призвів до невиконання контракту між «Укркосмосом» і MDA, зриву процесу створення супутника «Либідь» і заподіяння державі збитків відповідно до висновку комісійної судово-економічної експертизи в розмірі 238,94 млн грн.

Нагадаємо, НАБУ розслідує неподання декларації депутатом із Івано-Франківська. Раніше детектив закрив провадження щодо судді Київського апеляційного адмінсуду. Раніше НАБУ завершило розслідування щодо ще двох спільників колишнього народного депутата Миколи Мартиненка.

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

ПІДПИСУЙТЕСЬ У GOOGLE NEWS

та стежте за останніми новинами та аналітикою від «Слово і діло»
Поділитися: