Два роки на посаді генпрокурора: топ обіцянок Луценка

Читать на русском

Минуло два роки відтоді, як Юрій Луценко став генеральним прокурором України. Мабуть, уперше в історії прокуратури її керівником стала особа, яка не здобула профільної вищої освіти, але має досвід перебування в ув'язненні. Креатура президента Порошенка, Юрій Луценко запам'ятається як прокурор, що ігнорує презумпцію невинуватості, показує «шокуюче відео» у Верховній Раді й дає дуже гучні обіцянки. Ми порівняли рейтинг відповідальності Луценка в перший і другий роки його перебування на посаді генпрокурора.

У перший рік (з 12 травня 2016 до 11 травня 2017) своєї роботи генпрокурором Луценко дав 41 обіцянку. За рік він встиг виконати лише 7 запевнень, провалив – 17, а ще 17 намірів перейшли на другий рік роботи. Причому наступного року його темпи роботи практично не змінилися, тому що він виконав 6 обіцянок, а провалив – 18. Але загальний рівень відповідальності Луценка впав із 17 до 9 відсотків.

Як і всі його попередники, Луценко також заявив, що справа честі прокуратури – розслідувати справу Гонгадзе, але додав, що йому вистачить півроку для завершення цього розслідування.

«Коли я був ще міністром внутрішніх справ, у моєму кабінеті надали свідчення, й буквально звідти їх взяли прокурорські, ті, хто причетний, власне, до вбивства Гонгадзе. Ба більше, коли мене привезли до Менської колонії, один із них мене там зустрічав. Щодо того, чи завершена справа. Ні. В нас є докази, які не всім сподобаються, але вони є. Ця справа також перебуває під моїм контролем», – заявив Луценко й додав, що оскільки він планує ще півроку залишатися генпрокурором, то встигне за цей час довести справу до кінця.

Проте в Генпрокуратурі на наш запит повідомили, що розслідування в кримінальному провадженні щодо організаторів і підбурювачів умисного вбивства Гонгадзе триває.

З гучних, але провалених обіцянок Луценка пригадується запевнення, що слідство щодо розстрілів на Майдані завершиться до кінця осені 2017 року, щойно будуть готові всі експертизи у справі. Як повідомили нам у Генпрокуратурі, до кінця 2017 року в кримінальних провадженнях щодо подій на Майдані проведені понад 3 тисячі судових експертиз. Але розслідування триває й призначаються нові експертизи.

При цьому Луценко запевнив, що всі, хто вбивав людей на Майдані, будуть засуджені «очно або заочно».

«Щойно буде завершений процес заочного суду над екс-президентом Віктором Януковичем у справі про держзраду, прокуратура буде готова ініціювати суд над Януковичем, екс-головою МВС України Віталієм Захарченком та екс-головою СБУ Олександром Якименком пщодо розстрілу мітингувальників на Майдані», – пообіцяв він.

Також Луценко обіцяв за півроку завершити розслідування справи щодо Іловайського котла. Як встановило досудове розслідування, 29 серпня 2014 року під час виходу наданим «гуманітарним» коридором під гарантії безпеки керівництва Генштабу Збройних сил РФ були в упор розстріляні колони українських військ разом із російськими полоненими.

Звинувачення висунули 16 генералам та адміралам із числа вищого командного складу Збройних сил РФ. Щодо недбалості або зради українського командування формулювання лунали досить туманні. У грудні 2016 року Генпрокуратура вирішила, що цією справою має займатися військова прокуратура. Розслідування досі не завершилося.

Також запам'яталася тепер уже провалена обіцянка Луценка про те, що він підвищить заробітну плату працівникам ГПУ лише після повернення до бюджету держави вкрадених Януковичем грошей, а також суду над президентом-утікачем.

Щоправда, Луценко все-таки виконав запевнення, що повертатиме до держбюджету кошти екс-чиновників. У результаті спецконфіскаціі банківських активів колишніх чиновників з оточення Януковича були повернуті 200 мільйонів доларів. Цьогоріч державі, територіальним громадам і комунальним підприємствам через суди повернули майно та грошові кошти на суму понад 474 мільйони гривень.

Ще Луценко обіцяв, що в 2018 році розпочнеться заочний судовий процес над утікачами до Росії Сергієм Арбузовим і Миколою Азаровим. За словами Луценка, справи будуть передані до суду після того, як ГПУ надасть матеріали проваджень стороні захисту для ознайомлення. Ми чекаємо відповіді на запит про те, на якій стадії зараз перебувають згадані справи.

Хотілося б, щоб нинішній генпрокурор також виконав свою обіцянку зробити все можливе, щоб разом із колегами розкрити вбивство журналіста Павла Шеремета.

Детальніше – на інфографіці.

Раніше ми писали, чому сенатори США чекають від Луценка пояснень.

Також генпрокурор розповів, коли розпочне роботу Антикорупційний суд.

ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ YOUTUBE КАНАЛ

та дивіться першими нові відео від «Слово і діло»
Поділитися: