«Закони 16 січня»: які норми діють в Україні сьогодні

Читать на русском

Рівно чотири роки тому Верховна Рада України ухвалила пакет так званих «диктаторських законів». Закони, що обмежують права громадян і дають більше прав для покарання учасників акцій протесту, були проголосовані з кричущим порушенням регламенту: ухвалювалися підняттям рук, без обговорення і без використання системи «Рада». Вже 28 січня парламент скасував це рішення, але багато норм із цього пакети нікуди не поділися: пізніше вони були ухвалені в інших законах або готуються до запровадження. «Слово і Діло» аналізувало, які норми із «законів 16 січня» діють зараз в Україні.

Для перешкоди збору «Автомайдану» в 2014 році парламент ухвалив закон, що забороняє автомобільний рух у колонах більш ніж п'яти машин. Порушення закону каралося штрафом до 850 гривень або позбавленням прав на 1-2 роки. При цьому схожа постанова була ухвалена Кабінетом міністрів України ще в 2001 році. Згідно з нею, автоколона мла бути розділена на групи (не більш ніж 5 машин у кожній).

До кінця 2018 року в Україні буде запроваджена автоматична відео- та фотофіксація порушення правил дорожнього руху. Аналогічний закон був у пакеті «16 січня».

Антон ГеращенкоРадник Міністра внутрішніх справ України
Геращенко запевнив, що система авто-відеофіксацій правопорушень на дорогах буде запущена в 2018 роціСказано 14 серпня 2017 р.Статус обіцянки: Не виконано

Також парламентарі ухвалили в 2014 році закон, який передбачає обмеження доступу до інтернет-ресурсів, що порушують законодавство. Схожа заборона була запроваджена в Україні минулого року. Нагадаємо, 17 травня набув чинності указ президента України Петра Порошенка про блокування російських соціальних мереж, пошукових і поштових сервісів. Зокрема, були заблоковані Yandex, «ВКонтакте», «Одноклассники» та бухгалтерський програмний продукт 1С. Щоправда, в «законах 16 січня» штраф за порушення був набагато вищим – до 6,8 тисячі гривень, зараз порушення може обійтися провайдерам у 1,7-3,4 тисячі гривень.

У 2017 році не пройшов законопроект щодо обов'язкової реєстрації абонентів мобільного зв'язку за паспортом. Аналогічний закон був серед «диктаторських».

Ще один закон із пакета «16 січня» успішно прижився в Україні сьогодні – про заочне кримінальне провадження. У 2014 році його планували здійснювати, якщо підозрюваний ухиляється від органів слідства. Відповідно до закону, схваленого Радою навесні 2017 року, заочне провадження застосовується до осіб, які переховуються від слідства більш ніж 6 місяців.

Уже в жовтні 2014 року парламент посилив покарання за заклики до насильницької зміни влади й масових заворушень. Так, передбачені покарання у вигляді позбавлення волі від 3 до 5 років за легкі прояви та від 10-15 років і до довічного ув'язнення, якщо це призвело до загибелі людей. При цьому в «диктаторських законах» передбачався штраф або ув'язнення до 3 років при повторному порушенні.

Детальніше – на інфографіці.

Нагадаємо, в грудні минулого року Конституційний суд України скасував заборону призначати керівниками вищих навчальних закладів тих, хто голосував за диктаторські закони 16 січня 2014 року. Відповідна заборона був визнана неконституційною.


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися: