Нарахування субсидій: що не так із виплатами та з чого почати зміни

Читать на русском
Павло Кухтачлен «Стратегічної групи радників з підтримки реформ»

У соціальних видатках найбільш проблемною частиною, з якою потрібно працювати, є система нарахування субсидій.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів заступник співголови «Стратегічної групи радників за підтримку реформ» Павло Кухта, оцінюючи систему субсидування та нарахування виплат.

«Прямі субсидії – найбільш болюче питання. Суттєво зростають ціни на комунальні тарифи, відповідно, багато людей покриті субсидіями. З одного боку, це правильно, оскільки дозволило відійти від системи цінового субсидування, яка є дуже неефективною та корумпованою. Проте, з іншого боку, тут є великий ризик та проблема», – зазначив Кухта.

За його словами, проблема в тому, що система субсидій занадто масштабна, майже двом третинам громадян покриваються видатки на комунальні виплати.

«Поступово цю систему потрібно обмежувати, починаючи з верифікації», – підкреслив експерт.

Новий закон про ЖКП: особливості документу та заборгованість українців за комуналкуСлово і Діло спробувало з'ясувати, як сьогодні українці платять за комуналку та що рік прийдешній нам готує: нові тарифи, послуги або штрафи.

Фахівець додав, що потрібна дієва система перевірки, хто саме отримує субсидії, оскільки є можливості для зловживань.

«Таким чином, зменшуватимуться загальні видатки на пряму субсидію за рахунок скорочення незаконних видатків, ліквідації шахрайства», – уточнив він.

Крім того, проблема також у тому, що система фінансується не стільки прямими грошима, скільки взаємосписанням податкових зобов’язань «Нафтогазу» до бюджету, пояснив Кухта.

«Зараз іде монетизація, яка має розширити систему, щоб можна було працювати не лише з «Нафтогазом», але й з іншими компаніями. Це принципово важлива частина, яка є проблемною», – наголосив експерт.

Він констатував, що саме це не дозволяє нам створити газовий ринок.

«Ми повинні мати систему субсидій, яка принаймні дозволить бюджету мати розрахунки з приватними компаніями, а приватні компанії могли заходити. По-друге, система не має бути занадто великою, коли ми змушені в опалювальний сезон протягом півроку вкладати величезні суми, постійно прокручувати їх через механізм субсидій, тому що вони через податки знову повертаються до бюджету. Якщо зменшити загальну суму за рахунок тієї ж таки верифікації, то буде легше працювати із субсидіями», – резюмував Павло Кухта.

Минулого року віце-прем'єр-міністр Павло Розенко запевняв, що монетизувати субсидії можна буде вже з 2017 року. Наразі в уряді називають нові терміни переходу на монетизацію – наступний рік.

Які зміни пропонуються в новому законі про комунальні послуги – за посиланням.


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал