Суд присяжних в Україні: ВР ухвалила законопроєкт за основу

Читать на русском
Верховна рада у першому читанні підтримала законопроєкт про створення в Україні суду присяжних.
pexels

Парламент на засіданні у четвер ухвалив у першому читанні законопроєкт №3843, який передбачає створення Україні суду присяжних.

Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк у Telegram.

Законопроєкт про створення суддя присяжних за основу підтримали 232 народні депутати. Железняк додав, що також у першому читанні Рада ухвалила законопроєкт №3844 «Про судоустрій» у зв'язку зі створенням суду присяжних.

Суд присяжних: як працює у різних країнахЯк працює суд присяжних в США, Німеччині, Франції та Казахстані – на інфографіці Слово і діло.

У пояснювальній записці сказано, що пропонується встановити в окремому законі «Про суд присяжних», що суд присяжних – це форма безпосередньої реалізації природного, закріпленого в Конституції України права народу на здійснення правосуддя. Він здійснюватиме судочинство у суді першої інстанції у кримінальних справах.

Суд присяжних складається з одного професійного судді та колегії присяжних. Професійний суддя суду присяжних є процесуальним головуючим у судовому засіданні і бере участь в ухваленні рішення колегією присяжних по суті обвинувачення.

Колегію суду присяжних складають 8 присяжних. Склад колегії формується на основі випадкового автоматизованого відбору кандидатів у присяжні з числа громадян України, які постійно проживають у відповідному судовому окрузі.

Колегія присяжних за наслідками судового розгляду звинувачення особи виносить рішення по суті звинувачення (вердикт).

При цьому здійснення правосуддя громадянином України, якого обрано як присяжного, є не лише правом, а й конституційним та громадянським обов’язком.

Присяжний залучається до здійснення правосуддя у складі однієї Лави суду присяжних на строк розгляду лише однієї судової справи.

Хто зможе стати присяжним

Присяжним зможе стати громадянин України, який досяг 21 року та постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду.

Не зможуть стати присяжними:

  • особи, визнані судом обмежено дієздатними чи недієздатними;

  • особи, які перебувають на обліку в наркологічному, психоневрологічному закладі у зв'язку з лікуванням від алкоголізму, наркоманії, токсикоманії та/або мають хронічні психічні або інші захворювання, що перешкоджають реалізації прав та обов'язків присяжного;

  • особи, які мають непогашену або незняту судимість, та/або є учасником кримінального провадження як підозрюваний або обвинувачений;

  • чиновники, адвокати, нотаріуси і т.д.

Громадянин, обраний до списку кандидатів у присяжні, зобов'язаний повідомити суд про обставини, що виключають його участь у здійсненні правосуддя. Ненадання такої інформації в разі її наявності передбачає притягнення винуватих осіб до відповідальності.

Нагадаємо, створити суд присяжних в Україні планували ще до великої війни. На нашій інфографіці можна побачити, як працює суд присяжних у різних країнах світу.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: