Покарання росії за злочини в Україні: які інститути вже працюють над цим

Читать на русском

З початку повномасштабного вторгнення росіяни скоїли в Україні понад 96 тисяч воєнних злочинів. Окрім притягнення до відповідальності рядових солдатів, перед Україною стоять завдання набагато складніші – покарати найвище військово-політичне керівництво рф, у тому числі самого володимира путіна, а також стягнути з агресора компенсацію збитків. Робота з цих напрямів активно ведеться за допомогою союзників України. «Слово і діло» розібралося, які інститути вже створені для покарання росії і які ще створять.

В Україні з розміщенням у Києві було створено офіс Міжнародного кримінального суду. Його головне завдання – розслідувати справи, які перебувають на розгляді МКС із початку російської агресії у 2014 році. За словами генпрокурора Андрія Костіна, відкриття офісу в Україні дозволить робити це ефективніше.

Два інститути для допомоги у притягненні росії до відповідальності створено у Гаазі. Цього тижня розпочав роботу Міжнародний центр із переслідування за злочин агресії проти України, його створено на базі Агентства ЄС зі співпраці заради кримінального правосуддя.

У Центрі працюватимуть прокурори, які вже входять до складу Спільної слідчої групи. Їхнє завдання – збір доказів для національних судів, спеціального трибуналу та МКС. «Центр стане ключовим для розслідування злочину агресії росії проти України та сприятиме створенню справ для майбутніх судових процесів. Він забезпечить структуру для підтримки та посилення поточних та майбутніх розслідувань злочину агресії та сприятиме обміну та аналізу доказів, зібраних із самого початку російської агресії», – пояснили в Єврокомісії.

Крім того, у Гаазі створено Міжнародний реєстр збитків, завданих Україні агресією. Повноцінно він запрацює у серпні, зараз створюються його органи: секретаріат, який займатиметься збором інформації про докази завданих збитків; правління – для верифікації доказів та включення заявки до Реєстру; конференція учасників – для прийняття правил та процедур роботи.

Як пояснювали в Мін'юсті, реєстр служитиме для обліку доказів і претензій щодо завданих збитків з початку повномасштабної війни. Заяву про збитки зможуть подавати усі фізичні та юридичні особи, а також держава України.

Реєстр це одна із складових механізму відшкодування збитків: далі потрібно створити Комісію з розгляду претензій та Компенсаційний фонд, який акумулюватиме кошти для виплати компенсацій.

Відкритим залишається питання створення механізму використання заморожених російських активів. Євросоюз та країни G7, з одного боку, підтримують ідею передачі коштів Україні, але як зробити це законно – поки що рішення немає.

Нагадаємо, із інфографіки «Слово і діло» можна дізнатися, які країни вже підтримали створення спеціального трибуналу для росії.

Також ми розбиралися, які країни-учасниці Римського статуту готові заарештувати володимира путіна за ордером МКС, а які – ні.

ПІДПИСУЙТЕСЬ У GOOGLE NEWS

та стежте за останніми новинами та аналітикою від «Слово і діло»
Поділитися: