Миротворці ООН: у яких країнах проходять операції з підтримки миру

Читать на русском

Миротворчим операціям ООН цього року виповнилося 75 років. Першу місію було затверджено 29 травня 1948 року – невелика кількість військових спостерігачів організації вирушила на Близький Схід. З того часу було засновано 71 миротворчу місію, в якій взяли участь понад 2 млн осіб, близько 4,2 тисяч миротворців загинули.

На сьогоднішній день ООН проводить 12 операцій із підтримки миру на трьох континентах. У цих місіях беруть участь 87 тисяч «блакитних касок» із 125 країн світу. Докладніше – на інфографіці «Слово і діло» (картинка в кінці публікації).

Найперша миротворча місія ООН (UNTSO) досі діє на Близькому Сході. Вона була створена для спостереження за припиненням вогню, дотриманням перемир'я та запобігання ескалації. Склад місії на сьогоднішній день становить 380 осіб – 232 цивільних та 148 експертів. До речі, з 1948 року там загинули 52 миротворці. Вартість місії становить 36,5 млн доларів на рік.

Топ збройних та політичних конфліктів у 2023 році: що про них відомоТоп-10 збройних та політичних конфліктів у світі, за версією міжнародної кризової групи – як довго тривають та скільки загиблих.

У цьому регіоні діють ще дві місії ООН. Одна з них (UNDOF) була заснована після роз'єднання військ Ізраїлю та Сирії в районі Голан у 1974 році: миротворці залишаються у тому районі для підтримки режиму припинення вогню та спостереження за здійсненням угоди про роз'єднання.

До складу місії наразі входить 1256 осіб – більшість військових. За час операції загинуло 57 миротворців. Затверджений поточний бюджет місії – 65,5 млн доларів.

З 1978 року перебувають миротворчі сили ООН у Лівані (UNIFIL) – їх ввели, щоб зафіксувати виведення ізраїльських військ. Наразі миротворці контролюють припинення бойових дій та надають підтримку місцевим збройним силам, сприяють гуманітарному доступу до цивільного населення.

Чисельність місії становить 10365 осіб, більшість теж військові. Регіон неспокійний: саме у складі цієї місії найбільше загиблих миротворців – 329.

Дві миротворчі операції ООН проводить у Європі – на Кіпрі (з 1964 року) та Косово (з 1999 року). На Кіпрі (UNFICYP) за час існування місії загинули 183 миротворці, у Косові (UNMIK) – 56.

Одна із найстаріших миротворчих місій ООН діє в Індії та Пакистані (UNMOGIP) – з 1949 року. Спостерігачі з'явилися там, щоб стежити за припиненням вогню в штаті Джамму та Кашмір.

Наразі місія налічує лише 110 осіб (за час її існування загинули 13 миротворців). Затверджений на рік бюджет становить 10,5 млн доларів.

Половина чинних операцій ООН з підтримки миру проходять в Африці і була заснована порівняно недавно. Найдавніша місія знаходиться в Західній Сахарі (MINURSO, з 1991 року), у її складі зараз 469 осіб (загалом 20 загиблих за більш ніж 30 років). На утримання місії на рік передбачено 60,9 млн доларів.

Ще одна місія (UNISFA) з 2011 року працює у спірному районі Аб'єй, розташованому на кордоні Судану та Південного Судану: миротворці допомагають стежити за дотриманням умов угоди між урядом Судану та Народно-визвольним рухом Судану, а також сприяє доставці гуманітарної допомоги.

Склад місії налічує до 3156 осіб, бюджет цього року – 280,5 млн доларів.

У Демократичній Республіці Конго (MONUSCO), Південному Судані (UNMISS), Малі (MINUSMA) та Центральноафриканській Республіці (MINUSCA) розташовується найбільший миротворчий контингент ООН, фінансування кожної місії коштує понад мільярд доларів.

У ДРК нинішня миротворча місія з'явилася у 2010 році, вона змінила попередню та займається захистом цивільних та зміцненням миру. У складі місії 17753 особи (загинули за весь час 259 осіб).

У Південному Судані миротворчий контингент з 2011 року контролює напруженість на кордоні та допомагає у доставці гуманітарної допомоги. Місія налічує до 17954 людини. За час роботи у країні загинули 259 миротворців.

Миротворчий контингент у Малі налічує 17430 осіб (за час роботи місії 303 загиблих). З 2013 року миротворці підтримують перехідну владу у стабілізації ситуації в країні.

Найновіша та найчисельніша місія знаходиться в ЦАР – 18486 осіб (176 загиблих з 2014 року). Першочергові цілі миротворців – стабілізувати ситуацію в країні, сприяти наданню гуманітарної допомоги, захищати права людини, контролювати процеси роззброєння, демобілізації.

Нагадаємо, після початку повномасштабної війни президент Володимир Зеленський відкликав увесь миротворчий контингент ЗСУ до України.

На інфографіці «Слово і діло» – де і з якою метою відбуваються операції та місії НАТО.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: