Вдесятеро гірше, ніж ЧАЕС: експерти оцінили наслідки можливої аварії на Запорізькій АЕС

Читать на русском
У разі можливої аварії на Запорізькій АЕС потенційна зона відчуження становитиме понад 30 тисяч квадратних кілометрів – понад десять чорнобильських зон. Запорізька область фактично буде втрачена для проживання та господарства. Наслідки відчують й інші країни.

Російські окупанти замінували Запорізьку атомну електростанцію. Якщо там станеться вибух чи пожежа, то можливі наслідки вдесятеро перевищуватимуть наслідки аварії на Чорнобильській АЕС.

Експертну оцінку опублікувала радниця міністра захисту довкілля Лана Тарапакіна.

Для оцінки можливих наслідків катастрофи на Запорізькій АЕС експерти відштовхувалися від характеристик, зафіксованих 1986 року на ЧАЕС.

«Важливим чинником порівняння є кількість ядерного палива. На четвертому реакторі було близько 2000 паливних збірок. На ЗАЕС у 6 реакторах та сховищі відпрацьованого палива знаходиться до 18 000 паливних збірок (в 9-10 разів більше). Тоді допускаємо наслідки в 10 разів потужніші, ніж у 1986 році», – йдеться у повідомленні.

Зеленський прокоментував російські обстріли ЗАЕСЦе вже не просто тероризм, це загроза для всієї Європи та всього світу, росія повинна отримати у відповідь санкції проти своєї атомної галузі

У разі катастрофи площа потенційної зони відчуження становитиме до 30 тис. км (як 10 Чорнобильських зон відчуження), а Запорізька область фактично буде втрачена для проживання та господарства. При цьому площа потенційної забрудненої території – до 2 млн квадратних кілометрів (як три України), ступінь зараження інших територій України та Європи, росії, Білорусь залежатиме від вітру.

Для ліквідації можливої аварії може знадобитися від мільйона осіб, а кількість загиблих може обчислюватись десятками тисяч (залежно від поточної кількості осіб на території Запорізької області). Кількість евакуйованих може становити від 2 млн осіб.

Крім того, наголошують експерти, на невизначений час буде забруднена річка Дніпро. Аварія може призвести до викиду радіоактивного цезію-137 у кількостях, небезпечних для здоров'я людей, ґрунтів, водойм.

«На Україну припаде основна частина викидів. Важливо розуміти, що викид радіоактивного цезію за можливої аварії у Запоріжжі буде одноразовим, і те, куди він попрямує, залежатиме від метеорологічних умов. Постраждати потенційно можуть Європа, Білорусь та росія. До аварії може призвести, наприклад, пожежа чи вибух, чи ураження снарядами, бомбами, ракетами», – йдеться у приблизній оцінці.

Нагадаємо, 5-6 серпня російські війська кілька разів обстріляли об'єкти Запорізької атомної електростанції. Аналітики вважають, що окупанти використовують захоплені АЕС із метою зіграти на побоюваннях Заходу щодо ядерної катастрофи в Україні.

Енергоатом закликав світову спільноту вжити заходів для спрямування безпечної місії на Запорізьку АЕС із подальшим виведенням звідти російських військ.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: