Пандемія COVID-19: що відомо про штами коронавірусу

Читать на русском

У світі почав поширюватися новий штам коронавірусу «Омікрон», про який ученим відомо ще дуже мало. За попередніми даними, на відміну від «Дельти», він не викликає тяжкого перебігу хвороби, але водночас може бути більш заразним. Незважаючи на невивченість цього варіанту, чимало країн світу, Україна теж, вже почали вживати додаткових заходів безпеки – обмежувати або закривати в'їзд з Африки, де і було виявлено «Омікрон». Що відомо про новий штам та інші мутації коронавірусу, що викликають занепокоєння – на інфографіці «Слово і діло».

Улітку 2021 року у Всесвітній організації охорони здоров'я вирішили позначати штами коронавірусу літерами грецького алфавіту, а не використати назви країн, де штами було виявлено.

Штам «Альфа»

Штам коронавірусу «Альфа» було вперше виявлено у вересні 2020 року у Великій Британії. У грудні ВООЗ дала йому назву і позначила як такий, «що викликає занепокоєння».

Для британського штаму найбільш характери такі симптоми, як кашель, сильна втома, біль у горлі та м'язах. Порівняно з іншими штамами рідше зустрічається втрата нюху та смаку.

Крім того, штам «Альфа» порівняно з «китайським» варіантом швидше поширюється.

Штам «Бета»

«Бету» виявили у травні минулого року у Південно-Африканській республіці. Його особливість у тому, що він краще поширюється серед молодих людей і найчастіше викликає у них ускладнення.

Крім того, є ризик повторного інфікування серед тих, хто раніше перехворів на коронавірус або вакцинувався.

У штаму «Бета» немає жодних специфічних симптомів, картина типова для захворювання на коронавірус: температура, кашель, втрата смаку і нюху тощо.

Штам «Гамма»

Штам «Гамма» вчені зафіксували рік тому у Бразилії, хоча є думка, що він циркулював з липня 2020-го. У Міністерстві охорони здоров'я Бразилії заявили, що цей варіант утричі заразніший, ніж виявлений в Ухані.

При інфікуванні цим штамом спостерігаються стандартні для коронавірусу симптоми. Проте захворювання важче переносять молоді люди та вагітні жінки. Також штам може долати природний імунітет і викликати повторне зараження у людини, яка перехворіла.

Штам «Дельта»

Спалах штаму «Дельта» був зафіксований в Індії у жовтні 2020 року. Поточна хвиля коронавірусу в багатьох країнах викликана саме цим варіантом.

Штам «Дельта» дуже заразний – приблизно вдвічі, ніж попередні варіанти COVID-19. Крім того, він викликає тяжкий перебіг хвороби і частіше призводить до госпіталізації.

Найбільш характерними для нього симптомами є: головний біль, біль у горлі, підвищена температура, кашель та нежить. При цьому в інфікованих рідше трапляється втрата нюху. У деяких випадках при «Дельті» також можуть бути симптоми, що нагадують харчове отруєння.

Штам «Омікрон»

«Омікрон», як і штам «Бета», виявили в Південно-Африканській республіці, у листопаді. Він також має статус такий, «що викликає занепокоєння».

На даний момент учені не знають, чи викликає штам «Омікрон» тяжкий перебіг хвороби, але, за попередніми даними, які надходять від МОЗ ПАР, такої небезпеки немає. Але цей варіант може мати підвищену контагіозність.

Для інфікування «Омікроном» є два характерні симптоми – стомлюваність та прискорене серцебиття. Може бути висока температура і ломота в тілі, а втрата нюху та смаку майже не зустрічаються.

В Україні випадків захворювання новим штамом ще не зафіксували, але влада не сумнівається, що рано чи пізно вони будуть. У Держпродспоживслужбі вважають, що «Омікрон» може з'явитися в країні наприкінці січня чи на початку лютого.

Коронавірус: штами, які викликають «підвищену увагу»

Такий статус мають три штами – «Лямбда», «Мю» та «Йота».

Штам «Лямбда» було виявлено у грудні 2020-го у Перу. Для нього характерні висока температура, сильний кашель, втрата смаку та нюху.

«Мю» виявили на початку 2021 року в Колумбії. Він поки не до кінця вивчений, але якихось особливих симптомів не має.

Штам «Йота» зафіксували у листопаді 2020-го у США. У нього цілком звичайні симптоми, проте летальність серед літніх пацієнтів набагато вища.

Нагадаємо, «Слово і діло» розібралося, яка зараз ситуація із захворюваністю та смертністю від коронавірусу в Україні, що буде у грудні і коли чекати на чергову хвилю.

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps

ЧИТАЙТЕ у VIBER

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал