«Справа Кропачова»: співорганізатору обмежили строки на ознайомлення

Читать на русском
Антикорупційний суд розглянув і задовольнив частково клопотання Національного бюро про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування.
Селидіввугілля

Вищий антикорупційний суд обмежив строки на ознайомлення з розслідуванням НАБУ адвокатам та підозрюваному у співорганізації заволодіння понад 51,17 млн грн трьох державних вугледобувних підприємств, так званої справи вугільного бізнесмена Віталія Кропачова.

Таке рішення 8 вересня ухвалив слідчий суддя ВАКС, повідомляє «Слово і діло».

Як відомо, у серпні 2020 року НАБУ і САП завершили розслідувати цю справу. Відтоді сторона захисту знайомиться з матеріалами слідства. Як вказав детектив, підозрюваний через рік після завершення слідства вирішив замінити всіх своїх адвокатів і уклав нові договори з іншими захисниками. Це, на його думку, свідчить про зволікання з процедурою.

Вивчивши клопотання, суддя його задовольнив частково. Він вказав, що доводи детектива про те, що зміна захисників направлена виключно на зволікання у ознайомленні з матеріалами досудового розслідування, не є безпідставними. Тож суддя обмежив захист в строках до 31 жовтня.

Нагадаємо, в цій справі НАБУ і САП повідомили про підозру спочатку двом особам. Їх заарештував суд. Пізніше органи правопорядку запідозрили ще шістьох осіб.

Слідство встановило, що впродовж 2016-2018 років група осіб організувала схему, в результаті якої фактично встановила контроль за державними закупівлями трьох ДП «Селидіввугілля», «Мирноградвугілля» та «Шахтоуправління Південнодонбаське №1». Йдеться про весь ланцюг – від моніторингу потреб держпідприємств у закупівлях, формування умов тендерів, комунікації з потенційними постачальниками до визначення очікуваної вартості закупівлі, переможця тендерів та контролю за розрахунками з ним.

У 69 закупівлях зазначених вугледобувних підприємств, які досліджували НАБУ та САП і в яких встановили факти порушення законодавства, договори на постачання отримувала одна компанія – ТОВ «Доненергоекспорт». При цьому йшлося про постачання найрізноманітніших позицій: паливно-мастильні матеріали, запасні частини до гірничо-шахтного обладнання, металовироби, кабельна продукція для шахт. Однак, фактично ця компанія виконувала роль посередника, перепродуючи з націнкою товар, придбаний в учасників реального сектору. Ті, своєю чергою через навмисно створені учасниками схеми перешкоди не мали реальних шансів напряму співпрацювати з держпідприємствами.

За даними «Слово і Діло», технічними учасниками тендерів, в яких перемагало ТОВ «Доненергоекспорт», були компанії «Тріалтрейд» і «Універсал Інвест-Строй». Вказані компанії нібито пов'язані з бізнесменом Кропачовим. Детективи встановили, що фірми «Доненергоекспорт» і «Тріалтрейд» використовували одну й ту саму IP-адресу під час подачі податкових декларацій. Більш того, частина отриманих від держпідприємств коштів було перераховано «Тріалтрейд» на рахунок компанії «ВБ Нерухомість», підписантом якої є дочка Кропачова Юлія. Крім того, засновником «ВБ Нерухомість» є фірма самого бізнесмена «Укрдонінвест».

Упродовж майже трьох років ці три державні підприємства, виконуючи вказівки організаторів схеми, закупили за завищеними цінами різноманітне обладнання, запасні, витратні матеріали та інші товари, іноді навіть без нагальної потреби, на загальну суму майже 174,5 млн грн, незаконно переплативши понад 51,17 млн грн.

Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: