НАБУ завершило розслідувати «вугільну справу бізнесмена Кропачова»

Читать на русском
Антикорупційні органи правопорядку відкрили стороні захисту матеріали слідства для ознайомлення перед скеруванням обвинувального акта до суду.

Національне антикорупційне бюро завершили досудове розслідування кримінального провадження про завдання 51,17 млн грн збитків трьом вугледобувним державним підприємствам «Селидіввугілля», «Мирноградвугілля» та «Шахтоуправління Південнодонбаське №1», так званоъ «вугільної справи бізнесмена Віталія Кропачова».

Про це повідомляє пресслужба НАБУ.

«Детективи НАБУ завершили розслідування фактів завдання 51,17 млн грн збитків трьом вугледобувним державним підприємствам. 11 серпня вісьмом підозрюваним та їхнім захисникам відкрито матеріали слідства для ознайомлення перед скеруванням обвинувального акта до суду», – інформують у відомстві.

У НАБУ повідомили, що серед підозрюваних наступні особи: фізична особа, організатор злочинної організації; секретар тендерного комітету ДП «Селидіввугілля»; секретар тендерного комітету ДП «Мирноградвугілля»; голова тендерного комітету ДП «Шахтоуправління Південнодонбаське №1»; секретар тендерного комітету ДП «Шахтоуправління Південнодонбаське №1»; двоє членів тендерного комітету ДП «Шахтоуправління Південнодонбаське №1» і фізична особа.

«Матеріали слідства стосовно дій ще трьох осіб виділені в окреме кримінальне провадження. Йдеться про підозрюваних директора ТОВ «Доненергоекспорт» (оголошений у розшук у березні 2020 року), голову тендерного комітету ДП «Мирноградвугілля» (оголошений у розшук у квітні 2020 року), а також про невстановлену особу», – додали у бюро.

Раніше в цій справі НАБУ і САП повідомили про підозру спочатку двом особам – Дмитру Вацнеру та Олександру Дирді. Їх заарештував суд. Пізніше органи правопорядку запідозрили ще шістьох осіб, а також голову тендерного комітету державного підприємства «Мирноградвугілля» Ігоря Шмигуля. Останнього оголосили в розшук. Також детективи розшукують директора ТОВ «Доненергоекспорт» Валентина Горностаєва.

Слідство встановило, що впродовж 2016-2018 років група осіб організувала схему, в результаті якої фактично встановила контроль за державними закупівлями трьох ДП «Селидіввугілля», «Мирноградвугілля» та «Шахтоуправління Південнодонбаське №1». Йдеться про весь ланцюг – від моніторингу потреб держпідприємств у закупівлях, формування умов тендерів, комунікації з потенційними постачальниками до визначення очікуваної вартості закупівлі, переможця тендерів та контролю за розрахунками з ним.

У 69 закупівлях зазначених вугледобувних підприємств, які досліджували НАБУ та САП і в яких встановили факти порушення законодавства, договори на постачання отримувала одна компанія – ТОВ «Доненергоекспорт». При цьому йшлося про постачання найрізноманітніших позицій: паливно-мастильні матеріали, запасні частини до гірничо-шахтного обладнання, металовироби, кабельна продукція для шахт. Однак, фактично ця компанія виконувала роль посередника, перепродуючи з націнкою товар, придбаний в учасників реального сектору. Ті, своєю чергою через навмисно створені учасниками схеми перешкоди не мали реальних шансів напряму співпрацювати з держпідприємствами.

За даними «Слово і Діло», технічними учасниками тендерів, в яких перемагало ТОВ «Доненергоекспорт», були компанії «Тріалтрейд» і «Універсал Інвест-Строй». Вказані компанії нібито пов'язані з бізнесменом Кропачовим. Детективи встановили, що фірми «Доненергоекспорт» і «Тріалтрейд» використовували одну й ту саму IP-адресу під час подачі податкових декларацій. Більш того, частина отриманих від держпідприємств коштів було перераховано «Тріалтрейд» на рахунок компанії «ВБ Нерухомість», підписантом якої є дочка Кропачова Юлія. Крім того, засновником «ВБ Нерухомість» є фірма самого бізнесмена «Укрдонінвест».

Упродовж майже трьох років ці три державні підприємства, виконуючи вказівки організаторів схеми, закупили за завищеними цінами різноманітне обладнання, запасні, витратні матеріали та інші товари, іноді навіть без нагальної потреби, на загальну суму майже 174,5 млн грн, незаконно переплативши понад 51,17 млн грн.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися: