Рада громадського контролю БЕБ: які функції виконуватиме орган та які труднощі були з конкурсом

Читать на русском

Чим займатиметься Рада громадського контролю при БЕБ, хто увійшов до її складу та які суперечки викликав сам конкурс, читайте у матеріалі Слово і діло.
Бюро економічної безпекиСлово і діло

В Україні створюють новий орган – Бюро економічної безпеки, що займатиметься розслідуванням усіх економічних злочинів. Нещодавно главою Бюро обрали Вадима Мельника, який до цього очолював Державну фіскальну службу. Також при БЕБ функціонуватиме Рада громадського контролю та допомагатиме Бюро взаємодіяти з громадськими об’єднаннями. Детальніше про те, чим займатиметься Рада, хто до неї увійшов та які суперечки спричинив сам конкурс, читайте у матеріалі «Слово і діло».

Чим займатиметься Рада громадського контролю

18 серпня Кабінет міністрів видав постанову про формування Ради громадського контролю.

Ця Рада має стати постійно діючим колегіальним органом для здійснення громадського контролю за діяльністю Бюро економічної безпеки. До її складу входять 15 осіб, яких обрали онлайн-голосуванням терміном на 2 роки.

Персональний склад Ради громадського контролю затверджує директор БЕБ.

Основні завдання Ради:

 • здійснення громадського контролю за діяльністю Бюро економічної безпеки;
 • сприяння взаємодії Бюро економічної безпеки з громадськими об’єднаннями, іншими інститутами громадянського суспільства з питань, пов’язаних з діяльністю БЕБ;
 • сприяння врахуванню Бюро економічної безпеки громадської думки під час виконання зазначеним Бюро покладених на нього завдань.

Згідно з положенням Кабміну, Рада повинна заслуховувати звіти БЕБ, пропонувати Бюро варіанти організації та проведення консультацій з громадськістю, за потреби організовувати публічні заходи, сприяти громадському обговоренню проєктів, інформувати громадськість про свою діяльність.

Окрім цього, члени Ради громадського контролю будуть входити до спеціальних комісій.

Для цього Рада має обрати трьох представників до складу конкурсної комісії Бюро економічної безпеки та трьох представників до дисциплінарної комісії.

Голова, його заступник та інші члени Ради громадського контролю беруть участь у її роботі на громадських засадах і на безоплатній основі.

Основною формою роботи Ради громадського контролю є засідання, що проводяться відкрито. Рішення Ради громадського контролю мають рекомендаційний характер, однак є обов’язковими для розгляду Бюро економічної безпеки.

Як відбувався конкурс на посаду члена РГК

Конкурс на посаду члена Ради громадського контролю проходив з 9 до 12 вересня. Для участі у конкурсі протягом трьох днів кандидатам потрібно було надіслати свої анкети та певний перелік документів.

Хто не може входити до складу Ради:

 • особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
 • той, хто був працівником правоохоронних органів протягом попередніх двох років;
 • людина без вищої освіти;
 • близька особа директора БЕБ, його першого заступника та заступників, керівників підрозділів центрального апарату, керівників територіальних органів, їхніх заступників, інших працівників Бюро економічної безпеки;
 • той, хто після обрання в Раду потенційно може мати конфлікт інтересів.

Загалом заяви на посаду подали 97 представників з 51 громадської організації.

Хто увійшов до Ради громадського контролю:

 • Тарас Котов (ГО «Антикорупційна Сокира»);
 • Євгеній Романюк (ГО «Антикорупційна Сокира»);
 • Андрій Ткаченко (ГО «Антикорупційна Сокира»);
 • Михайло Лавровський (ГО «Українське товариство економічних свобод);
 • Катерина Глазкова (Спілка українських підприємців);
 • Андрій Єрашов (Спілка українських підприємців);
 • Андрій Морозовський (ГО «Інститут моніторингу ринку підакцизних товарів);
 • Дарія Марчак (МГО «Київський економічний інститут»);
 • Тетяна Тищук (МГО «Київський економічний інститут»);
 • Денис Жело (ГО «Профспілкова організація м. Миколаєва «Сильні разом»);
 • Станіслав Бондаренко (ГО «Всеукраїнське об’єднання «Патріот»);
 • Назар Первак (ГО «Всеукраїнське об’єднання «Блокпост»);
 • Ганна Майборода (ГО «Всеукраїнське об’єднання «Патріот»);
 • Сергій Кіцул (ГО «Промислово-підприємницька спілка»);
 • Яків Воронін (ГО «Промислово-підприємницька спілка»).

Член Ради громадського контролю НАБУ Богдан Кузьмич у коментарі «Слово і діло» зауважив, що оголошення про конкурс не було оприлюднено належно.

«Оголошення про конкурс у соціальних мережах не було, тому треба було постійно моніторити сайт Кабміну і дивитися чи не з’явилося воно. Тому громадськість дізналася про цей конкурс значно пізніше», – вважає Кузьмич.

На його думку, Кабінет міністрів повинен був розмістити оголошення про старт конкурсу у розділі новини та поширити у соціальні мережі, а не «розмістити його так, щоб звичайна людина не знайшла».

Аналогічну думку висловив народний депутат Ярослав Железняк.

«На сайті Кабміну з’являється оголошення про початок конкурсу та подачу документів з 30 серпня до 18:00 1 вересня. Але якось це оголошення оминає і стрічку новин КМУ, і профільні соцмережі, і ЗМІ. Все – ніби і повідомили, але зайвий ніхто не знає. Мета досягнута», – написав нардер на своїй сторінці у Facebook.

Кузьмич припускає, що таким чином податися на конкурс до Ради громадського контролю змогли «потрібні» люди, яких завчасно про це попередили.

На його думку, саме перший склад Ради є найважливішим, тому що її представники у складі конкурсної комісії відбиратимуть працівників Бюро економічної безпеки.

«Конкурсна комісія може рекомендувати директору БЕБ, брати певного кандидата в Бюро чи ні. Дисциплінарна комісія (до якої також входять члени Ради – ред.) може виносити рішення про звільнення працівника чи призначення йому догани», – розповів Кузьмич.

Політолог Тарас Загородній у коментарі «Слово і діло» розповів, що не виключає «приховування» інформації про конкурс.

«Звісно, що історія виглядає дивною. Враховуючи, що цей орган повинен замінити всі економічні підрозділи, які у нас існували….Чиновники вже давно навчилися правильно проводити подібні конкурси – так, щоб перемогли потрібні люди. Кабмін формальність виконав. Що стосується соцмереж і тому подібне, завжди можна посилатися на нібито погану роботу пресслужби», – вважає експерт.

Водночас Загородній зауважив, що усі висновки можна буде робити з часом – коли Рада і сам орган почнуть повноцінно працювати.

«Тільки тоді можна буде оцінити, чи вдалося створити більш-менш контрольовану структуру, яка може впливати саме на рішення у БЕБ», – зазначив політолог.

Нагадаємо, раніше ми детально писали, як функціонуватиме Бюро економічної безпеки.

Також політолог розповів, яких результатів очікувати від Бюро економічної безпеки.

Анастасія Дячкіна, спеціально для «Слово і діло».

Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps

ПІДПИСУЙТЕСЬ У GOOGLE NEWS

та стежте за останніми новинами та аналітикою від «Слово і діло»
Поділитися: