У яких країнах проводили референдум про членство в НАТО

Читать на русском

І Петро Порошенко, і Володимир Зеленський на посаді президента обіцяли українцям, що рішення про вступ держави в НАТО ухвалюватимуть на референдумі. Наразі перспектива членства України в Альянсі і навіть отримання ПДЧ дуже віддалена, і проводити референдум особливого сенсу немає. Загалом, поодинокі країни запитували у свого населення, чи варто вступати в НАТО. Детальніше – на інфографіці «Слово і діло».

Референдум про вступ в НАТО проводили п'ять країн – Іспанія, Угорщина, Македонія, Словаччина і Словенія.
Референдум щодо членства в НАТОСлово і ділоЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Членами НАТО станом на 2021 рік є 30 держав. Північноатлантичний альянс був створений в 1949 році, його першими учасниками стали 12 країн: США, Канада, Велика Британія, Італія, Нідерланди, Бельгія, Данія, Ісландія, Люксембург, Норвегія, Португалія та Франція.

У 1952 році до НАТО приєднались Греція і Туреччина, а в 1955-му – Німеччина. Наступне розширення Альянсу було аж в 1982 році – в НАТО вступила Іспанія.

Іспанія і стала першою країною, яка провела референдум щодо членства в НАТО, але зробила це через два роки після вступу. У жовтні 1984-го більш як 52% іспанців висловилися за продовження участі країни в НАТО, 39,8% – проти. Після референдуму Іспанія почала у повному обсязі брати участь у роботі всіх політичних інститутів Альянсу.

У 1999 році членство в НАТО отримали Угорщина, Чехія та Польща. За два роки до цього Угорщина провела референдум щодо доцільності вступу в НАТО – 85,3% тих, хто проголосував висловилися «за» членство.

У 2004 році розширення НАТО відбулося за рахунок Естонії, Литви, Латвії, Болгарії, Румунії, Словаччини та Словенії. Словаччина провела референдум щодо НАТО ще в 1997 році, але в ньому взяли участь менше 10% громадян. Незважаючи на те, що вони виступили за членство, волевиявлення визнали недійсним.

Консультативний референдум у 2003 році провела Словенія – трохи більше 66% громадян схвалили курс на НАТО.

У 2009 році членами НАТО стали Хорватія і Албанія, в 2017 році – Чорногорія. Останнє розширення НАТО було в 2020 році – новим членом Альянсу стала Північна Македонія.

Восени 2018 року в Македонії відбувся референдум щодо членства в НАТО і Євросоюзі, а також перейменування країни в Республіку Північна Македонія. Питання звучало так: «Чи підтримуєте ви вступ в ЄС і НАТО, погоджуючись з договором між Македонією та Грецією?». Понад 94% виборців підтримали запропоноване, але референдум визнали недійсним через низьку явку.

Нагадаємо, «Слово і діло» проаналізувало, як Володимир Зеленський виконує обіцянку «рішення про вступ України в НАТО буде ухвалюватися на всеукраїнському референдумі».

Як формується бюджет НАТО, можна подивитися на інфографіці.

Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал