Перший місяць роботи Кабміну: як міністри виконують обіцянки

Читать на русском

Не встигли обрати новий уряд, як вже сплив перший місяць його роботи. «Слово і діло» традиційно відстежує, які обіцянки дають і як їх виконують міністри та глава Кабінету міністрів. Відзначимо, що деякі міністри залишилися в новому уряді від попереднього, тому виконання обіцянок цих чиновників ми відстежуємо з 29 серпня 2019 року (за час роботи на посадах).

Нагадаємо, що на своїх посадах залишилися віцепрем’єр, міністр цифрової інформації Михайло Федоров, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, міністр юстиції Денис Малюська, міністр інфраструктури Владислав Криклій. Тому й не дивно, що в цих міністрів до виконання залишилось ще 265 обіцянок. Протягом березня вони виконали 44 і провалили 17 обіцянок.

За перший місяць роботи міністри уряду Шмигаля дали 89 нових обіцянок, з яких 10 виконані і 4 – провалені. Найбільше обіцянок стосувалося питань політики та держуправління – 29, чверть обіцянок стосувалася сфери охорони здоров’я та соціального захисту, ще 13 обіцянок спрямовані на вирішення питань нацбезпеки.

Які обіцянки за місяць виконали в Кабміні

Більшість виконаних обіцянок стосувалася боротьби з карантином та його наслідками. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль впорався із обіцянкою запровадити додаткові виплати для лікарів та інших працівників, які лікують пацієнтів із коронавірусом.

«Щиро вдячний медикам, які зараз працюють у шаленому режимі і виконують свій обов'язок. Грошима важко передати цю подяку, але уряд запровадить додаткові виплати до зарплати медичним працівникам та іншим працівникам, які залучені в лікуванні людей від коронавірусу», – заявив він 18 березня.

Вже 1 квітня президент Володимир Зеленський підписав так званий «антикоронавірусний» закон, який, серед іншого, передбачає доплату в розмірі до 300% заробітної плати медикам та іншим працівникам, які беруть участь у лікуванні хворих на COVID-19. Наступного дня в МОЗ підписали відповідний наказ, який містить 20 посад.

Програма Кабміну: що пропонує уряд ШмигаляЗ'явилася програма діяльності Кабміну Дениса Шмигаля. Слово і діло розібралося, що нам пропонує уряд.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба виконав обіцянку якомога швидше організувати спецрейси до України за пільговою ціною, щоб забрати українців, які через коронавірус вирішили повернутися додому, але не мали такої змоги.

18 березня 2020 року Кулеба повідомив, що національний український авіаперевізник «SkyUp» відкриває продаж квитків на нерегулярні рейси за пільговою ціною. У період з 19 до 31 березня 2020 року відповідні польоти здійснювалися з наступних міст: Париж, Аліканте, Берлін, Стокгольм, Відень, Варшава, Прага, Тбілісі, Лісабон, Мюнхен, Неаполь, Франкфурт, Таллінн, Цюрих, Стамбул, Барселона, Лондон, Мінськ тощо.

Дві обіцянки виконала міністр соціальної політики Марина Лазебна. Вона запевнила, що житлові субсидії на наступний період перепризначатимуть автоматично без звернення громадян. 25 березня 2020 року уряд ухвалив відповідну постанову № 247 «Про особливості надання житлових субсидій».

Відповідно до пункту 2 цієї постанови спрощено процедуру призначення (в тому числі на наступний період) та виплати у грошовій формі субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу. Цей процес відбуватиметься автоматично, без зайвих бюрократичних процедур.

Також, як і обіцяла, Лазебна ініціювала спрощення та встановлення додаткової компенсації витрат отримувачів субсидій в період карантину. У вже згаданій вище постанові уряду збільшено на 50% соціальні нормативи користування електричною енергією, холодною та гарячою водою, водовідведенням та природним газом для приготування їжі і підігріву води, на які розраховано субсидію.

Запроваджено додаткову компенсацію витрат на оплату окремих комунальних послуг отримувачам житлових субсидій на період карантину, яка в середньому складе 300 гривень для кожної родини. Уряд спростив порядок надання субсидій для громадян, які втратили роботу у зв’язку із карантином та стали на облік як безробітні.

Впоралася із обіцянкою й виконувачка обов'язків міністра освіти і науки Любомира Мандзій щодо скасування через карантин державної підсумкової атестації для учнів 4 до 9 класів.

Відзначився у березні міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, який виконав три обіцянки. Зокрема, в контексті карантину на порталі «Дія», як і запевнив міністр, почав функціонувати курс для вчителів та викладачів про організацію дистанційного навчання.

Також на початку квітня була реалізована обіцянка Федорова про те, що буде запущено онлайн-платформу безкоштовних послуг бізнесу і онлайн-челендж HackCorona in Ukraine.

Які обіцянки провалили Шмигаль та його міністри

З чотирьох провалених обіцянок урядовців три належать прем’єр-міністру. Зокрема, 17 березня Денис Шмигаль пообіцяв до кінця тижня (до 22 березня – ред.) забезпечити постачання до України 10 млн швидких тестів на виявлення коронавірусу. 23 березня до України з Китаю прибув літак ЗСУ з першою партією тестів для виявлення коронавірусу. Військовий борт привіз до України два види тестів: 50 тисяч для ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції) та 250 тисяч тестів для експрес-діагностики. Враховуючи те, що до кінця тижня, як було заявлено, до України було поставлено менш ніж 1 мільйон тестів, обіцянці присвоєно статус «не виконано».

На початку березня прем'єр пообіцяв до 18 березня призначити виконувачів обов'язків новостворених органів у сфері містобудування, але так і не зробив цього.

Схожа ситуація сталася з обіцянкою Шмигаля створити окреме Міністерство агропромислового розвитку. 17 березня Рада призначила Ігоря Петрашка Міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. Нагадаємо, що в уряді Гройсмана за економіку, торгівлю та сільське господарство відповідало два міністерства.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков провалив обіцянку, яка не входить до його компетенції. У середині березня він запевнив, що лікарні та аптеки будуть забезпечені масками та антисептиками якомога швидше.

«Найближчими днями лікарні та аптеки будуть насичені засобами захисту, і масками, і антисептиками. Лікарні та медзаклади – в першу чергу», – написав Аваков на своїй сторінці у Facebook.

Станом на початок квітня дефіцит засобів індивідуального захисту та антисептиків у лікарнях та аптеках відчувався досить істотно. У МОЗ пообіцяли ліквідувати дефіцит найближчим часом. Лише з 20-х чисел березня до України почали прибувати масштабні гуманітарні вантажі з тестами, масками, дезінфекторами, апаратами штучної вентиляції легень та іншими засобами, необхідними для боротьби з поширенням COVID-19.

Серед березневих обіцянок міністрів уряду Шмигаля, які треба реалізувати, більшість стосується стабілізації економіки. Зокрема, уряд має запобігти дефолту в умовах економічної кризи, спричиненої коронавірусом, при цьому не зменшуючи оборонний бюджет.

Також Кабмін мав намір створити Стабілізаційний фонд обсягом близько 200 млрд грн, у квітні 2020 року виплатити другу частину боргів із заробітних плат шахтарів та забезпечити понад 10 млн пенсіонерів одноразовою доплатою в розмірі 1 тис. грн. Крім цього, з травня планується встановити щомісячну надбавку до пенсії в розмірі 500 гривень для пенсіонерів категорії «80+» та забезпечити індексації пенсій на 11%.

Раніше «Слово і діло» аналізувало, як виконували обіцянки міністри Гончарука протягом пів року роботи Кабмину.

Подивитися, як міністри виконували обіцянки за попередні періоди можна в нашій рубриці «Дайджести».

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал