Як змінювалася вартість житла в Києві під час економічних криз

Читать на русском

На фоні пандемії коронавірусу та інших економічних чинників експерти дедалі частіше говорять про можливий початок світової економічної кризи. «Слово і Діло» вирішило подивитись, як змінювалась вартість нерухомості в країні під час попередніх економічних катаклізмів. Наші аналітики взяли для розрахунків середню вартість однокімнатної квартири площею приблизно 50 кв. метрів.

Ринок нерухомості відкрився в Україні у 1992 році, коли з'явилася можливість приватизувати державні квартири. Спочатку ціни були досить низькими, але у 1997 році однокімнатна квартира в Києві вже вартувала близько 15 тис. доларів.

У 1998 році розпочалася світова економічна криза після азійської кризи та дефолту в Росії. Ціни на житло в Києві обвалилися вдвічі. За однокімнатну квартиру давали 8 тис. долларов, хоча в гривнях ціни практично не змінилися, оскільки гривня обвалилася з 1,9 до 3,4 грн за долар.

Така ситуація зберігалась до початку 2000-х, коли ціни на житло повернулися на рівень докризових. З 2003-го до 2008-го років вартість однокімнатної квартири зросла з 28 до 133 тис. доларів. У гривнях ціни зросли з 150 до 672 тис. гривень.

На грудень 2008 року, коли світова економічна криза дісталася України, ціни на нерухомість продовжували за інерцією зростати і однокімнатна в столиці коштувала 135,6 тис. дол. або 1 млн 44,1 тис. грн (при курсі гривні 7,7 грн за долар).

За рік ціни впали майже на чверть – у доларах за однокімнатну просили 102,5 тис., а у гривнях – 818 тис. і продовжували знижуватись до 2013 року, коли «однокімнатку» в Києві можна було купити за 94 тис. доларів або за 1 млн 753 тис. грн.

У грудні 2014 року, коли в країні розпочалася внутрішня економічна криза на фоні політичних подій та російської окупації, однокімнатна квартира в столиці подешевшала до 85 тис. доларів. Оскільки гривня впала до 15,77 грн за долар, відповідно вартість квартири в національній валюті зросла до 1 млн 340,4 тис. (+78,1%).

Наступні три роки ціни на нерухомість у доларах падали, а в гривнях зростали. Ситуація дещо переломилася наприкінці 2019 року, коли за однокімнатну просили майже 90 тис. доларів, а в гривнях ціни знизились на 0,7%, оскільки курс долара впав до 23,68 грн за долар.

Станом на березень 2020 року, коли через коронавірус та інші економічні потрясіння пророкують початок нової економічної кризи, «однокімнатка» в Києві коштувала 94 тис. доларів або 2 млн 405 тис. грн.

Раніше «Слово і Діло» писало, як змінювався курс гривні в момент падіння провідних біржових індексів на світовому фондовому ринку.

Також ми писали, як впливала світова ціна нафти на курс гривні та рубля.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал