За даними соціологів Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), рейтинг підтримки президента України Володимира Зеленського знизився на понад 20%. До Зеленського позитивно ставляться 52%. У вересні, згідно з опитуванням КМІС, ця цифра дорівнювала 73%. Тобто за два місяці рейтинг просів на 21 відсотковий пункт. Політолог Володимир Воля пов'язує зниження підтримки глави держави безпосередньо з його діяльністю.
«Коли президент Зеленський нічого не робив, коли не було його більшості у ВР і його уряду, то рейтинг не падав протягом 100 днів. А коли почали працювати його більшість і уряд, коли сам він почав щось реальне робити замість символічних кроків і жестів, ось тоді почалося падіння», – зауважив експерт.
Володимир Воля припустив, що якби не дострокові вибори Ради, то у Володимира Зеленського не було б такого стрімкого падіння рейтингу до початку 2020 року. Політолог звернув увагу, що рівень схвалення дій уряду і ВР у жовтні був трохи вище 50%, а зараз складає трохи більше 35%. Тобто падіння на 15% за півтора місяця, уточнив він.
«Звичайно синхронність падіння показника відображає ту обставину, що народ сприймає як одне ціле і президента, і ВР, і уряд», – констатував Воля.
Політолог, директор Центру політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко акцентував, що більш критично населення сприймає соціально-економічні рішення Зеленського: земельну реформу, приватизацію великих підприємств, підвищення тарифів.
На його думку, головні ризики для Зеленського в 2020 році пов'язані саме з соціально-економічними проблемами.
Як показує досвід усіх попередніх президентів, на другому році президентства тенденція падіння рейтингів може зберегтися, зазначив політолог.
«На другому році падіння рейтингів було істотним у Порошенка та Яценюка. Тоді це було пов'язано з непопулярними рішеннями: підвищенням тарифів і девальвацією. У разі Зеленського, ймовірно, будуть проблеми з прийняттям земельної реформи», – уточнив Фесенко.
Резюмуючи, політолог припустив, що, якщо Зеленському вдасться утримати соціально-економічну стабільність і досягти прогресу в мирному процесі, то є шанс зберегти хоча би відносно високий рівень підтримки.
Відзначимо, опитування КМІС проводилося з 22 до 25 листопада методом телефонного інтерв'ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Під час опитування проведено 1500 інтерв'ю, похибка не перевищує 3%.
Як змінювався рейтинг президентів України після пів року на посаді – за посиланням.
Раніше аналітики порталу підрахували, що за 6 місяців президентства Володимир Зеленський виконав 24 обіцянки і провалив – 18.
Чи вдавалося хоча б одному президенту України зберегти свій рейтинг до кінця каденції – дивіться на нашій інфографіці.
Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»