Як голосувати переселенцям, українцям за кордоном та виборцям без реєстрації

Читать на русском
Для переселенців передбачена особлива процедура реєстрації на виборах. Поки що закон не передбачає можливості підтримати мажоритарника на окрузі для тимчасового голосування.
Слово і Діло

Українці, які хочуть отримати можливість голосувати у відрядженні, в санаторії, перебуваючи за кордоном, або ті, хто живуть на тимчасово окупованих територіях чи є переселенцями, мають пройти певну процедуру. Для цього потрібно після оголошення виборчого процесу (але не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування), звернутися до відділення Державного реєстру виборців, де ви плануєте голосувати. Наприклад, якщо президентські вибори відбудуться 31 березня, то ви маєте час до 25 березня подбати про те, щоб ваше прізвище було в списках виборців на обраній дільниці. «Слово і Діло» розбиралося, куди потрібно звертатися різним категоріям громадян та які документи надати, щоб проголосувати не за місцем проживання.

Як тимчасово змінити місце голосування?

Усім, хто з різних причин не може голосувати вдома, а також переселенцям, доведеться тимчасово змінити місце голосування.

– Спочатку потрібно знайти дільницю, на якій ви збираєтеся голосувати. Для цього потрібно зайти на сайт Державного реєстру виборців (ДРВ) і в переліку всіх виборчих дільниць за конкретною адресою знайти необхідну вам дільницю.

– Далі потрібно подати заяву про тимчасову зміну місця голосування до відділу ДРВ, до якого належить ця дільниця, або до того, де ви зареєстровані (прописані) зараз. Адреси відділів тут.

– Заяву не можна переслати електронною чи звичайною поштою, адже процедура передбачає особисту присутність виборця.

– До заяви додаються документи, що підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування. Це може бути довідка з роботи або місця навчання, наказ про відрядження, квитки, що засвідчують поїздку чи санаторна картка тощо. Із собою потрібно мати оригінали та копії цих документів, а також паспорт та його копію.

– Виборці, які проживають на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях або в Криму, можуть не додавати до заяви документи, що підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування.

– Після заповнення та передачі заяви, де вказано, на якій дільниці будете голосувати, та причина тимчасової зміни місця голосування, ви отримаєте довідку й маєте розписатися в журналі.

Як голосувати за кордоном?

Ті, хто на момент виборів буде за кордоном або мешкає в іншій країні, також мають подати заяву про тимчасову зміну місця голосування. Для цього слід звернутися до органу ведення Реєстру виборців у Міністерстві закордонних справ України.

Перед другим туром та до парламентських виборів потрібно знову звертатися до ДРВ?

Так, причому завертатися до ДРВ доведеться перед кожним етапом голосування й перед кожними виборами (другий тур президентських, парламентські, дострокові чи референдум). Для тимчасової зміни місця голосування потрібно особисто принести заяву до управління ДРВ та надати документи, що надають підстави змінити виборчу дільницю. Переселенці просто мають подати заяву.

Станом на кінець січня 2018 року люди, які тимчасово змінили дільницю, в тому числі й переселенці, могли голосувати за фактичним місцем проживання, але лише за тих кандидатів у депутати, які балотуються за списками партій (у загальнодержавному багатомандатному окрузі). У ЦВК збиралися порушувати питання про те, щоб у таких випадках виборці могли обирати мажоритарника того округу, де вони голосують. Але для цього потрібно вносити зміни до законодавства. На момент виходу публікації таких змін не відбулося.

Як проголосувати тим, у кого немає реєстрації (прописки)?

Щоб знайти себе в списку виборців на певній дільниці, потрібно вказати виборчу адресу, зазвичай, це місце реєстрації (прописки). Тим, у кого немає реєстрації, слід звернутися до центру обліку або соціальної служби, що веде облік бездомних осіб. Як варіант, можна звернутися до управління Державного реєстру виборців за місцем свого фактичного проживання.

Раніше в ЦВК розповіли, як голосуватимуть на виборах переселенці.

Також ми повідомляли, що зміниться в правилах реєстрації місця проживання.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал