Венеційська комісія розкритикувала проекти Порошенка щодо звітності антикорупціонерів

Читать на русском
Венеційська комісія розкритикувала законопроекти, які містять вимоги фінансової звітності та розкриття інформації для антикорупційних активістів.

Венеційська комісія розкритикувала законопроекти, які містять вимоги фінансової звітності та розкриття інформації для антикорупційних активістів.

Про це йдеться в загальних рекомендаціях Венеційської комісії та БДІПЛ/ОБСЄ, схвалених у Страсбурзі в п'ятницю, 16 березня, передає «Слово і Діло».

Пристрасті за електронним декларуванням: чи існує простір для маневру?Замість добросовісного заповнення електронних декларацій, політики й чиновники вигадують усе нові способи спростити і приховати деякі аспекти цієї процедури. Внаслідок цього терміни декларування можуть укотре зірватися, а з ними – і процес надання безвізового режиму.

Як зазначається в рекомендаціях, суворі вимоги до фінансової звітності та розкриття інформації для організацій громадянського суспільства в поєднанні із суворими санкціями, ймовірно, матимуть вкрай негативний вплив на громадянське суспільство в Україні й мають бути повністю або значно знижені.

Крім того, відзначають експерти, надзвичайно важливо, щоб плани України щодо скасування вимог е-декларацій для антикорупційних активістів були реалізовані до 1 квітня 2018 року – крайнього терміну подачі перших декларацій.

Позиція Венеційської комісії та БДІПЛ/ОБСЄ охоплює зміни до законопроектів і Податкового кодексу, які замінять раніше впроваджені вимоги е-декларування для антикорупційних активістів через впровадження режиму обтяжливої податкової звітності та більш широкого розкриття фінансової інформації для громадських організацій із загальним річним доходом, що перевищує 14 350 євро, і які є індивідуальними бенефіціарами міжнародної технічної допомоги.

Олег ЛяшкоГолова "Радикальної партії Олега Ляшка"
Ляшко заявив, що РПЛ не дасть скасувати закон, який зобов'язує антикорупціонерів заповнювати е-деклараціїСказано 29 березня 2017 р.Статус обіцянки: Виконано

Згідно з новими рекомендаціями експертів, новий режим фінансової звітності та розкриття інформації, якщо він буде імплементований, суперечитиме волі об'єднань, праву на повагу до приватного життя й забороні дискримінації.

Навіть якби ці організації підозрювались у відмиванні грошей, правильно було б розпочати кримінальні розслідування проти конкретних неурядових організацій, а не висувати загальні вимоги щодо звітності. Венеційська комісія та БДІПЛ/ОБСЄ не бачать необхідності в таких змінах і рекомендують або повністю скасувати їх, або хоча б зменшити.

Зокрема, громадські об'єднання не мають піддаватися більш суворим вимогам щодо фінансової звітності та розкриття інформації, ніж інші некомерційні організації, підприємства або інші юридичні особи, й мають бути забезпечені тими ж правами, що й інші юридичні особи.

Поріг доходу для організацій, охоплених новими вимогами, має бути значно збільшений, а до організацій, які не отримали будь-якої громадської підтримки, мають застосовуватися менш жорсткі вимоги.

Слід виключити звітність і публічне розкриття осіб десяти найбільш високооплачуваних працівників організацій громадянського суспільства, а також деяких донорів і підрядників таких організацій, а також виключити вимоги звітності та розкриття інформації для осіб, які отримують доходи від міжнародних донорів.

Якщо в підсумку будуть запроваджені нові зобов'язання щодо фінансової звітності та розкриття інформації для цих організацій громадянського суспільства, слід істотно змінити положення про санкції, щоб передбачити можливість усунення можливих помилок.

Відзначається, що проекти поправок мають пройти ефективні консультації протягом усього процесу розробки та ухвалення. При цьому в консультаціях необхідною є участь організацій громадянського суспільства.

Нагадаємо також, президент Петро Порошенко запевнив ЄС, що вимогу до антикорупціонерів подавати декларації скасують.


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал